Preskočiť na hlavný obsah

Hľadáte kúpeľňu, ktorá nezostarne? Potom voľte mramor! Nesie v sebe ušľachtilú krásu, noblesu a eleganciu. Poďte s nami odhaliť tajomstvo mramorovej kúpeľne!

Len máločo sa udržalo na popredných priečkach v trendoch tak dlho ako mramor. V bytovom designe má svoje miesto už po storočia. A nie je sa čo diviť. Mramorové obklady či dlažby vyzerajú luxusne a v kúpeľniach vytvárajú výnimočnú atmosféru. Ich lesklý povrch opticky zväčšuje priestor, takže hlavne svetlý mramor pristane aj malých kúpeľniam.

 

Mramor a jeho vlastnosti

shutterstock_1941713362.jpg

Mramor je stavebný materiál s tisícročnou históriou, ktorý obdivovali antickí stavitelia aj renesanční sochári. Zdobil chrámy, zámky, sochy, kúpele aj domy bohatých ľudí. Okrem toho, že skvele vyzerá, tiež sa dobre opracováva. Nie je divu, že sa tento materiál dostal tiež do kúpeľní.

Pravý mramor môže byť buď vápenec alebo dolomit, ktorý bol metamorfovaný za vysokej teploty a tlaku. Jeho najčastejšou farbou je biela, ale jeho farbu môžu ovplyvniť prímesi ďalších hornín, ako je hematit, grafit, ílová hmota alebo limonit. Podľa toho tiež môžeme poznať, odkiaľ mramor pochádza. Napríklad český mramor má najčastejšie piesčité až načervenavé sfarbenie. Mramory dovážané zo zahraničia vynikajú celou škálou farebných variácií a textúr.

Práve farebné variácie a štruktúra mramoru sú tým najpôsobivejším. Prímesi ďalších hornín dokážu vyčarovať neuveriteľnú farebnú škálu a mramorovanie kameňa. Život a podmanivé kresby vdýchne mramoru tiež úprava leštením.

.

 

Obklady aj dlažba z mramoru

A aký zvoliť formát dlaždíc? Ak vaša kúpeľňa nie je vyložene malá a môžete si trochu veľkorysosti dovoliť, rozhodne zvažujte skôr väčšie rozmery než tie štandardné. Ideálne sú napríklad 120 x 240 cm alebo 120 x 120 cm. Všeobecne však môžeme povedať, že čím väčšie, tým lepšie. Krása mramoru, jeho žilkovanie a štruktúra tak vyniknú omnoho viac. Podmienkou je ale dokonale rovná stena, preto sa veľkoformátové dlaždice len ťažko inštalujú do starších domov. Naopak do novostavieb sú ideálne.

 

Imitácia vs. pravý kameň

Ak po mramoru v kúpeľni zatúžite, mali by ste si položiť jednu zásadnú otázku. Pravý kameň alebo jeho imitácia? Ak pamätáte 70. a 80. roky minulého storočia, možno vám zo slov imitácia mramoru naskakuje husia koža. Vtedy to bol naozaj obľúbený dekór, avšak každá dlaždica vyzerala rovnako a výsledok za moc nestál. Dnešné moderné technológie však umožňujú vyrobiť celkom verné imitácie, ktoré sú od svojich prírodných vzorov k nerozoznaniu.

A teraz už k výhodám a nevýhodám. V prvom rade je imitácia mramoru samozrejme omnoho  lacnejšia než skutočný kameň. A hoci je to prekvapivé, na rozdiel od pravého kameňa vynikajú imitácie vysokou odolnosťou proti akémukoľvek poškodeniu, vlhkosti aj nečistotám. Pre kúpeľňu teda ideálne vlastnosti! Mramor, ktorý vznikol premenou vápenca, je totiž pomerne mäkký a tak je možné jeho povrch ľahko narušiť. Navyše by sa nemal inštalovať na podlahu, kde môže dôjsť k jeho poškodeniu.

Ďalšou výhodou imitácie je dostupnosť rôznych povrchových úprav. Vyrába sa ako v leskom – to sa hodí predovšetkým na steny, tak aj v matnom vyhotovení – to sa využíva väčšinou na pokrytie podlahy. Svoju úlohu hrá pri rozhodovaní aj váha jednotlivých dlaždíc. Imitácie sú samozrejme ľahšie, preto sú ideálne v prípade, že kúpeľňu rekonštruujete. Dlaždice z pravého kameňa nájdu uplatnenie skôr v novo vybudovaných kúpeľniach. A nakoniec ešte jedno plus: vzhľadom k rozmerovej presnosti imitácií je možné dlaždice pokladať takmer bez škár, čím je zaistený mimoriadny estetický efekt.

 

mramorová koupelna

 

Farebný mramor? Môže byť!

Dôležité je tiež zamyslieť sa nad farbou mramoru, ktorú chcete v interiéri použiť. Vďaka prímesi ďalších nerastov sa totiž môžeme stretnúť s mramorom bielym, sivobielym, žltým, červeným alebo trebárs zeleným či čiernym. Každý z nich má špecifické farebné žilkovanie, každému kúsok zaručuje úplnú originalitu. Vybranému sfarbeniu následne prispôsobte aj vybavenie, ktoré by sa s mramorom nemalo tĺcť, ale naopak by malo podtrhnúť jeho jedinečnosť.

Voľne stojaca vaňa synonymom luxusu

Po boku mramoru na stenách bude voľne stojaca vaňa stelesnením dokonalého odpočinku a luxusu. Svojím tvarom a impozantným vzhľadom  bude v kúpeľni neprehliadnuteľným klenotom. Prináša so sebou neuveriteľnú rozmanitosť tvarov a veľkostí, jej variabilita nie je nijak obmedzená.  K dostaniu sú vane s klasickými nožičkami, vane v modernom oválnom tvare či asymetrické vane, ktoré sú skutočnými umeleckými dielami. Vaňu môžete postaviť tiež na vyvýšené pódium či k nej postaviť schodíky. Výber je len na vás!

Ďalším faktorom pri rozhodovaní je materiál. Pretože sa nachádzame v mramorovej kúpeľni, nie je divu, že sa v mramore môžeme i kúpať. Liaty mramor, z ktorého sa voľne stojace vane vyrábajú, patrí medzi tie najkvalitnejšie riešenia na trhu. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou, stabilitou a samozrejme elegantným designom. Je farebne stály a veľmi odolný voči mechanickému poškodeniu. Ďalším, snáď možno najpoužívanejším materiálom, je akrylát. Svojím vzhľadom nesklame ani v luxusne poňatých kúpeľniach. V neposlednom rade sa môžeme stretnúť aj s liatinovými vaňami, ktoré udržia váš kúpeľ dlhšie teplý.

Mramorová kúpeľňa v kombinácii so zlatom

Ak chcete mať v kúpeľni skutočný, s ničím neporovnateľný solitér, ktorý na seba hneď pri prvom vstupe do kúpeľne strhne všetkou pozornosť návštevníka, obstarajte si zlaté vodovodné batérie. Ich charakteristický lesk sa dokonale vyníma v kúpeľniach, kde je exkluzivita a snaha o dokonalosť interiéru na prvom mieste. Jednoducho povrchová úprava hodná obdivu. Také vodovodné batérie nájdete napríklad v rade GROHE Essence. Za svoj elegantný vzhľad vďačí povrchovej úprave GROHE StarLight, ktorá si svoju výnimočnosť zachováva po celú dlhú dobu životnosti. Ďalšími sériami, ponúkajúcimi výrobky v podobnom duchu sú napríklad Hansgrohe Talis E alebo Sapho Spy.

Inšpirácia mramorovej kúpeľne pramení z vášne k rýdzej elegancii a zo zmyslu pre detail. Na prvom mieste sú tu kvalitné výrobné postupy a dlhoročná tradícia. Ponorte sa do honosnej atmosféry a zažite nadpozemský odpočinok!

Súvisiace produkty

332,22 € s DPH
Expedícia obvykle do 29 dní.
260,76 € s DPH
Expedícia obvykle do 43 dní.
214,20 € s DPH
Skladom 4 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
305,21 € s DPH
Skladom 4 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
206,27 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
1 750,20 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
974,28 € s DPH
Skladom 13 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
2 055,00 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore