Preskočiť na hlavný obsah

Nejedna moderná domácnosť býva vybavená bidetom. Nemusí vždy ísť o samostatný prvok, variantov je oveľa viac. Ako sa o ne správne starať?

Aké bidety sú k dispozícii?

Základným variantom, ktorý dal bidetu meno, je samostatne stojaca „misa“, ktorá sa najčastejšie umiestňuje vedľa toalety. Je vybavená bidetovou batériou s nastaviteľnou spŕškou. Ďalšou z možností je bidetová spŕška. Je napojená na umývadlovú batériu a voda sa spúšťa pomocou páčky umiestnenej na držadle spŕšky. Samotná spŕška sa umiestňuje do závesného držiaka. Inovatívnym riešením je elektronický bidet (môžete nájsť aj pod názvom sprchová toaleta) či bidetová doska. Podľa typu bidetu sa potom rieši aj údržba.

shutter.png
shutterstock_1312971242.jpg
shutterstock_2290161019.jpg

Prečo si zaobstarať bidet

Je dobré si uvedomiť, že bidet nie je len akousi módou či prehnanou túžbou po luxuse. Bidet, či už vo forme klasickej misy, spŕšky alebo elektronického bidetu, je veľmi efektívnym pomocníkom v oblasti intímnej hygieny. Ďalším dôvodom, prečo si zaobstarať bidet je fakt, že je dôležitým faktorom vo zdravotnej prevencii aj ako súčasť terapie. Zmierňuje napríklad problémy v oblasti panvového dna či konečníka, pri úniku moču (posilňuje panvové dno) alebo uľahčuje hygienu seniorom alebo ľuďom s nejakým zdravotným obmedzením.

Ako sa používa bidet

Pri pohľade na klasický bidet vás môže napadnúť otázka, ako sa na bidet sadá? Táto otázka je rozhodne na mieste. Skôr než sa však „posadíte“, nastavte optimálnu teplotu a intenzitu prúdu na bidetovej batérii. Vyskúšajte ju najskôr rukou. Najčastejším spôsobom, ako si sadnúť na bidet, je čelom k batérii. Pohodlne potom intímne partie umyjete, a to za použitia spŕšky. Po umytí sa utriete uterákom či toaletným papierom. Po použití je bidet potrebné opláchnuť.

Elektronický bidet (sprchovacia toaleta) alebo bidetovú dosku (inštaluje sa namiesto klasickej dosky) spúšťate pomocou ovládača po použití toalety. Zostávate sedieť rovnakým spôsobom, iba sa vysunie príslušná spŕška. Bidetovú spŕšku potom môžete používať aj tak, že ju namierite na miesta, ktoré chcete opláchnuť, a vopred nastavenú vodu (na umývadlovej batérii) aktivujete stlačením páčky na rukoväti.

Ako čistiť klasický bidet?

shutterstock_383504029.jpg

Prvým upozornením je, čím keramické misy nečistiť - vyhnúť by ste sa mali najmä čističom na báze chlóru a taktiež príliš agresívnej dezinfekcii. Mnohé bidety majú povrchy ošetrené špeciálnou ochrannou vrstvou, prípadne antibakteriálnou vrstvou, ktorá zamedzuje usadeniu a množeniu nežiaducich mikroorganizmov, a necitlivým prístupom by ste ju mohli poškodiť. Najjednoduchším spôsobom ošetrenia je naniesť vhodný prípravok na zvlhčené steny misy, nechať pôsobiť a potom opláchnuť a utrieť dosucha. Prípadne postup opakovať.

Ako vyčistiť elektronický bidet

shutterstock_517288201.jpg

Ďalšou otázkou, ktorá vás môže napadnúť je, ako často treba čistiť dýzy. Dobrou správou je, že dýzy bývajú veľmi dobre chránené pred mechanickým znečistením. Sú vybavené tiež samočistiacou funkciou, resp. voda z dýzy preventívne odstrekuje pred aj po každom použití. Napriek tomu je dobré po určitom čase dýzu umyť. Stačí ju aktivovať v okamihu, keď je doska neobsadená, a jednoducho ju očistiť, akonáhle vyjde z krytu. Pri čistení by ste si mali dať pozor na agresívne čističe  ale aj na hrubú silu, aby ste citlivý mechanizmus dýzy nepoškodili. Vhodné je použitie vyradenej zubnej kefky, ktorá jemne odstráni prípadné nečistoty.

Pre samotnú misu potom zvoľte postup ako pri klasickom bidete, dosku potom zotrite jemnou handričkou napustenou do nejakého druhu dezinfekčného čističa, či už z domácich alebo externých zdrojov. K ďalším krokom údržby by ste mali tiež zaradiť čistenie sitka, ktoré filtruje vodu, ktorá prúdi do bidetu.

Ako vyčistiť bidetovú spŕšku?

Bidetovú spŕšku je potrebné čas od času zotrieť od prípadných nečistôt. Moderné výrobky bývajú vybavené technológiou, ktorá uľahčuje údržbu. Napríklad silikónové výstupky často stačí len zotrieť vlhkou handričkou po použití spŕšky. Zbavíte ich tak nečistôt aj prípadného vodného kameňa. Čo použiť na väčšie čistenie? Prvou cestou je využitie domácich zdrojov, teda vody, jedlej sódy s octom či kyselinou citrónovou, z ktorých vytvoríte tekutú zmes, ktorú následne rozotierate handričkou. Ďalším spôsobom je využitie štandardnej chemickej ponuky z obchodov určenej pre sanitárne vybavenie.

Súvisiace produkty

hore