Preskočiť na hlavný obsah

Kúpeľňové prostredie je malým domácim biotopom. Nájdeme tu perfektné podmienky pre rôzne druhy mikroorganizmov. A tak nie je div, že navzdory všetkým moderným výdobytkom plesne v domácnosti nezmizli. Ako ich mať pod kontrolou?
 

Pleseň v kúpeľni, prečo práve tu?

Ako sme zmienili v úvode, prostredie kúpeľne je dokonalým „prírodným“ biotopom, a to navzdory faktu, že sa nachádza v našom obydlí a nie vo voľnej prírode. Plesniam je tento fakt úplne ľahostajný, tie hľadajú len miesto, kde budú mať príjemné podmienky pre život a dostatok potravy. A všetko toto kúpeľňa poskytuje v hojnej miere. Miestnosti bývajú vlhké, spravidla teplé a dokonca s pravidelným prísunom živín. Pre mikroorganizmy pokrm prestavujú nielen bežné domáce nečistoty, ale tiež mikroskopické čiastočky kože, chĺpky, vlasy, zvyšky mydiel, olejov či šampónov, mastnota z krémov, líčidiel... Len pre úplnosť pripomeňme, že plesne sú v podstate vláknité mikroskopické huby, ktoré sa šíria vzduchom, vodou, ale neváhajú využiť dopravný prostriedok v podobe hmyzu. Hneď ako nájdu vhodný priestor, usadia sa. 

Pleseň v kúpeľni nie je len estetický kaz

shutterstock_757525657.jpg

Pleseň v kúpeľni, či už pleseň v škárach, pleseň na stene alebo pleseň na strope nie je len nevzhľadným prvkom, ale v množstve prípadov môže byť aj zdravie ohrozujúca. Môže vyvolať rôzne alergické reakcie, spúšťať astmatické záchvaty, vytvárať v tele zápaly. Množstvo plesní je aj karcinogénnych, teda zvyšujú riziko vzniku rakovinového bujnenia. Plesne tiež rady napadajú dýchací trakt a následne negatívne ovplyvňujú aj krvný obeh a ohrozujú činnosť srdca či mozgu. Ako teda odstrániť pleseň v kúpeľni?

Ako vyčistiť pleseň v kúpeľni

Nebudeme klamať, že pleseň v kúpeľni zmizne po prvom ošetrení, boj býva dlhodobejšieho rázu a hlavne je potrebná vaša vytrvalosť. Pleseň sa svojho územia nerada vzdáva. Čo potrebujete k boji s plesňou? Ideálne ochranné rukavice, handričku z mikrovlákna a starú zubnú kefku. Na väčšie plochy potom môžete zvoliť aj špeciálne kefy. Pozor ale na tvrdosť štetín, aby ste nepoškodili ochranné vrstvy kúpeľňového vybavenia (ako obkladov, tak sanity či zásten). V prípade, že sa vám objavila pleseň na silikóne, je potrebné byť v očiste ešte „jemnejší“. 

čistící pomůcky

Ako na pleseň v škárach v kúpeľni a nielen tam

Základným pomocníkom, ktorý mávame bežne doma je ocot, ktorý zabíja až 80 % všetkých druhov plesní. V pomere 1:4 ho namiešajte do rozprašovača a postriekajte ním postihnuté plochy. Nechajte chvíľku pôsobiť a potom drhnite. Pozor u silikónov, pretože tie môžete odchlipnúť či pretrhnúť a tak uvoľniť priestor pre ďalší problém. Chce to skôr vytrvalosť než silu. Proti čiernym škvrnám zaberá napríklad bielidlo alebo bežný odstraňovač škvŕn (ten obsahuje menej bielidla). Čierna pleseň v kúpeľni obvykle ustúpi po kúre jedlej sódy s bielidlom. Zmiešajte vrecko jedlej sódy s bielidlom tak, aby ste vytvorili hustejšiu pastu. Potom naneste penu na postihnuté miesta (obvykle na pleseň v škárach a pleseň na silikóne v kúpeľni) a nechajte 30 minút pôsobiť. Potom čiastočne opláchnite a opäť mechanicky pomocou handričky či kefky drhnite do miery, kedy budete spokojní. Medzi moderné „babské“ rady patrí využitie zubnej pasty (má abrazívny a obrusujúci efekt). Postupujte rovnako ako v prípade pasty zo sódy a bielidla. Variantom, ako vyčistiť pleseň v kúpeľni je tiež parný čistič s kefovým nástavcom.

plíseň ve spárách

Pleseň v kúpeľni na stene, na strope

shutterstock_1043865499.jpg

Ak sa vám pleseň už dostala aj mimo obklady (objavuje sa vám pleseň na stene alebo na strope), je potrebné staviť na špeciálne prípravky. Prvým krokom je miestnosť vyvetrať. Ak žijete v bytovom dome, je potrebné navštíviť susedov nad vami, či od nich nepreniká vlhkosť k vám. Ak stena kúpeľne susedí s vonkajšou stenou, je potrebné zvážiť ošetrenie aj tu. Pleseň na stene v kúpeľni alebo tiež pleseň na strope sa obvykle najprv odstraňuje „mechanicky“, teda oškriabe sa a až potom sa rieši chemicky špeciálnymi prípravkami. Problém u plesne je, že svojím bydliskom prerastá. Ak sa teda problém dlhodobo vracia je nutné zasiahnuté miesta nahradiť. Obvykle sa to týka omietky a silikónov.

Ako na pleseň v kúpeľni? 3 kroky prevencie

  1. Pravidelne vetrajte. Pretože len málo kúpeľní je vybavené oknom, investujte do kvalitnej ventilácie. Vetranie dvermi nebýva dostatočné. Po „hmlovom“ horúcom kúpeli zostrite obklady aj vaňu, prípadne sprchový kút

  2. Pravidelné upratovanie. Práve nečistoty všetkého druhu sú veľmi lákavá potrava plesní. Pravidelným upratovaním minimalizujete riziko ich usadenia. Dôležité je zvoliť vhodný prostriedok a nezabudnúť na rizikové miesta ako sú rohy, okraje a škáry, priestory „medzi“ a „za“ a tiež okolo vodovodných batérií. Raz za čas využite rozprašovače s octom. 

  3. Pozor na mokré uteráky. Tie sa v kúpeľni samozrejme vyskytovať budú, ale zvoľte vhodné sušiaky a nehádžte ich cez vaňu ani ich dlhodobo nenechávajte v priamom kontakte s obkladmi, ideálne ich sušte mimo miestnosť.

Súvisiace produkty

3,62 € s DPH
Skladom > 10 ks
Zajtra odosielame
výpredaj
7,00 € s DPH
Skladom 4 ks
Zajtra odosielame
67,19 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
hore