Preskočiť na hlavný obsah

Ako na poškriabaný nerezový drez

Niekto dokáže používať drez dvadsať rokov a aj tak na ňom nenájdete jediné škrabnutie. Pri inom dreze sa objavia prvé jazvy napríklad už po mesiaci používania. To nehovorí nič o kvalite drezov, škrabance sa skrátka objavujú úplne nečakane. Do drezu upustíte hrniec alebo iný ťažký predmet, rozbije sa vám vo vnútri pohárik, niekto nechtiac prejde nožom po povrchu – a škrabanec je na svete. V prípade nerezového drezu je to problém zásadný, pretože tu sú bohužiaľ nedostatky tohto typu pekne vidieť.
 

Čo s poškriabaným nerezom? Nie je potrebné povolávať odborníka alebo kvôli pár škrabancom dokonca zvažovať kúpu nového drezu. Škrabance môžete odstrániť sami. A to isté platí pre nečistoty akéhokoľvek typu, teda aj škvrny, vodný kameň alebo hrdzu, ktorá sa paradoxne objaví niekedy aj na nerezovom dreze. Poradíme vám, ako na to.

Aké typy škvŕn a škrabancov je možné odstrániť

shutterstock_1433130164.jpg

- vodný kameň

- poškodenie vplyvom teplotného šoku

- ľahké alebo stredne veľké škrabance

- stopy chemických čistidiel či prostriedkov

- otery

- hrdza

Čo budete potrebovať a na čo si musíte dať pozor?

- hubka

shutterstock_1032635416.jpg

- handrička z mikrovlákna

- špeciálny leštiaci prostriedok na nerez

Nikdy nepoužívajte kefu, drôtenku alebo hubku s hrubou vrstvou, ktoré môžu poničiť citlivý nerezový povrch. Rovnako nepoužívajte čistiace prostriedky s obsahom chlóru alebo rôzne tekuté piesky. Pokiaľ nezoženiete kvalitný prípravok priamo určený na leštenie nerezového povrchu, využite niektorú z našich „babských rád“, ktoré uvádzame na konci článku.

Ako postupovať

1. Pokojne ešte na mokrý drez aplikujte špeciálny leštiaci prostriedok. Pastu vytlačte na niekoľkých miestach, ideálne blízko poškodených miest.

2. Rovnomerne prostriedok rozotrite hubkou, ideálne tou jemnou stranou. Nechajte chvíľu pôsobiť.

3. Úplne nakoniec drez pretrite utierkou z mikrovlákna. Tá je tým najlepším prostriedkom, čím sa leští nerez do sucha.

Ako vyčistiť sčernený drez po domácky

Nemáte doma žiadny špeciálny prostriedok na nerez a potrebujete urgentne vyčistiť drez pred príchodom návštevy? Možno vám príde vhod naša ekonomická alternatíva čistenia drezu. Vystačíte si s tým, čo nájde doma každý.

shutterstock_2052318158.jpg

1. Ocot. Ocot má vynikajúce odmasťovacie vlastnosti. Naneste ho rovnomerne na povrch drezu, napríklad rozprašovačom. Nechajte chvíľu pôsobiť. Potom drez preleštite na sucho jemnou tkaninou.

2. Jedlá sóda. Jedlá sóda je obzvlášť dobrá na odstránenie prepečených zvyškov. Drez navlhčite a posypte sódou. Tú potom rozotrite handričkou. Nechajte chvíľu pôsobiť a vzápätí drez vypláchnite vodou. Nakoniec vyleštite suchou handričkou. Jedlú sódu odporúčame aj na nerezový sporák alebo na príbory.

3. Citrón. Rozkrojte citrón a čistite ním drez, ako by ste v ruke držali kefu alebo hubku. Je to prírodná kyselina a tiež vie z drezu odstrániť nevzhľadné škvrny.

TIP: Nezabudnite sa pozrieť aj na naše ďalšie články, ktoré vás prevedú svetom ľahkého upratovania a poskytnú vám užitočné tipy a triky, ako udržať váš domov čistý.

Súvisiace produkty

7,70 € s DPH
Skladom > 10 ks
Odosielame v pondelok 15. 7.
3,80 € s DPH
Skladom 6 ks
Odosielame v pondelok 15. 7.
8,03 € s DPH
Skladom > 10 ks
Odosielame v pondelok 15. 7.
10,00 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 15. 7.
hore