Každodenný pomocník, ktorý sa nám elegantným spôsobom snaží pomôcť zbaviť sa všetkého, čo už nepotrebujeme. Správne zvolený odpadkový kôš zvyšuje hygienický štandard domácnosti a pomáha nám aj s ekologickou zodpovednosťou. Takže, na čo sa pri výbere zamerať?
Parametre, ktoré rozhodujú
Pri otázke, ako vybrať odpadkový kôš je potrebné zohľadniť nielen jeho parametre, ale aj prihliadnuť na prostredie, kam ho budete umiestňovať. Iný typ sa hodí do kuchyne, iný do pracovne alebo kúpeľne.
Veľkosť a objem. Zatiaľ čo malé koše (do 15 litrov) sa hodia najmä do kúpeľní alebo napríklad pod detský pracovný stôl, ten stredný (15–30 litrov) nájde uplatnenie v kuchyniach menších domácností. Alternatívou je potom viac nádob v tomto objeme, ktoré slúžia na triedený odpad. Veľké koše (30+ litrov) by mali zvážiť veľké rodiny, prípadne domácnosti s malými deťmi alebo domácimi miláčikmi.
Typ odpadu a túžba triediť. Pokiaľ nechcete mať domácnosť plnú odpadkových košov, hodia sa vám potom koše, ktoré majú viac komôr, prípadne systém koša vstavaného/posuvného pod kuchynskú linku (samostatné výsuvné kontajnery).
Materiál. Vstavané varianty sú obvykle z pevného plastu. Výhodou je ľahkosť a ľahká údržba. Samostatne stojace plastové koše sa hodia na menej exponované miesta (kúpeľňa, kancelária). Elegantne potom pôsobí nerezová oceľ/chróm. Sú odolnejšie, ale pozor na odtlačky prstov. Najčastejšie sa stretneme s určitou kombináciou.
Mechanizmus otvárania. Čím menej dotykov, tým viac je kôš hygienický. Zatiaľ čo manuálne otváranie je lacné, obvykle strávite výrazne viac času očistou svojou aj koša. Dobrou variantou je pedálový kôš. Efektívny je potom kôš senzorický (na koši je umiestnené čidlo, ktoré veko otvorí). Aj vstavané varianty môžu mať pákové alebo ručné vysúvanie skrinky!
Dizajn. Pretože odpadkový kôš býva „na očiach“, mali by sme zohľadniť aj jeho vzhľad, aby podporil a naopak nenarušil celkový vzhľad miestnosti. Týka sa to obvykle kúpeľní a kancelárií. Pre kanceláriu sa nebojte použiť aj farebné varianty či menej tradičné línie.
Kam umiestniť odpadkový kôš?
Úplnou samozrejmosťou je odpadkový kôš v kuchyni. Ďalšia z miest, kde by nemal chýbať, je kúpeľňa (použité hygienické potreby, odličovacie tampóny, vreckovky, vlhčené obrúsky, prázdna tuba od pasty na zuby…). Odpadkový kôš by nemal chýbať ani blízko pracovného stola. Aj keď papierové „práce“ už nie je toľko, stále je jej dosť na to, aby sme sa odpadu zbavili elegantne. Kam umiestniť odpadkový kôš ďalej? Určite by nemal chýbať v detskej izbe, respektíve v izbe, ktorú obývajú deti od cca 4 rokov veku a vy s nimi tvoríte alebo sú aktívne a tvoria samé. Malé batoľa by kôš ešte bralo viac ako hračku.
TIP SANITINO: Ako vybrať odpadkový kôš do kúpeľne? V prvom rade si treba uvedomiť, že je to prostredie s vysokou vlhkosťou a plné „nečistôt“. Zvoľte taký, ktorý sa ľahko omýva a ovláda sa ideálne pákou alebo senzoricky.
Vstavané koše do kuchyne
Zásadným odpadovým kráľovstvom však býva vo väčšine domácností kuchyňa, pretože práve tu generujeme najviac odpadu. Kam umiestniť odpadkový kôš v kuchyni? Najefektívnejším spôsobom je zaobstarať vstavané koše alebo kuchynské sortery, ktoré sa umiestňujú do skrinky pod umývadlo. Existujú aj rohové alebo otočné varianty. Hlavnými výhodami tohto riešenia je, že ušetríte miesto, zvýšite aj bezpečnosť a tiež urobíte kuchyňu „krajšiu“, čistejšiu. Navyše získate ďalší úložný priestor. Rad vstavaných variantov má praktickú poličku, kam umiestnite napríklad náhradné hubky, čistiace prostriedky, či igelitové vrecia. Vstavaný variant je ideálnym riešením, ak ste ekologicky zodpovední a triedite odpad.
Na čo si pri výbere vstavaného koša dať pozor?
Aby vám vstavaná varianta odpadkového koša robila radosť a nie vrásky na čele, je pri jeho výbere nutné zohľadniť niekoľko faktorov:
Rozmery skrinky. Vedľa nádob sa do priestoru musí vojsť aj konštrukcia (lížiny) Odporúča sa šírka aspoň 60 cm, ale existujú sortery aj pre 40 cm skrinky.
Typ dvierok. Typickým variantom s automatickým výsuvom je otváranie „ako zásuvka“, teda vysúvanie. Často majú tlmenie pri zatváraní.
Počet a umiestnenie nádob. Čo všetko budete triediť? Existujú varianty nádob vedľa seba, prípadne kombinácia.
Materiál líšt. Zistite, aký systém je využitý, pretože ponesie pomerne veľkú váhu nádob a musíte byť schopní všetko ovládať hladko.
Vyberanie nádob. Ďalší z parametrov je tiež spôsob, ako nádoby vyberáte, či už z dôvodu vysypania alebo na účely umývania.
Písanie článkov je pre mňa nielen povolaním, ale aj zábavou. A pretože nezostávam len u slov a myšlienok, môžem vo svojich textoch uplatniť pestré životné skúsenosti. Pružný prístup k zmenám mi navyše umožňuje objavovať nové možnosti a kombinácie, a to aj v situáciách, v ktorých nie sú na prvý pohľad zrejmé.
Grilovanie patrí medzi najobľúbenejšie letné aktivity. Priateľské posedenie, vôňa pečeného mäsa a zeleniny a samozrejme radosť z vonkajšieho varenia lákajú stále viac ľudí. Ak ale s grilovaním začínate, alebo zvažujete zaobstaranie nového modelu, možno si kladiete otázku: ako vybrať gril, ktorý bude zodpovedať mojim potrebám? Spísali sme pre vás článok!
Pravdepodobne ste v minulosti už kupovali nábytok pre vašu domácnosť a hovoríte si, že výber záhradného nábytku nemôže byť žiadnym veľkým problémom. Máte pravdu, nie je to raketová veda - ale neznamená to, že do toho môžete ísť bez prípravy. Nábytok pre záhradu a nábytok do obývačky, to sú dve úplne odlišné kategórie.
Trápi vás zlá kvalita vzduchu v domácnosti, alergia, astma, alebo jednoducho len chcete čistejší vzduch bez prachu, peľu či zápachu? Riešenie ponúka čistička vzduchu. Ale viete, ako vybrať čističku vzduchu, ktorá bude skutočne efektívna? A ako ju správne používať, aby fungovala čo najlepšie? Prečítajte si náš článok!