Preskočiť na hlavný obsah

Pisoár má na prvý pohľad svoje nevýhody. Nepohoviete si na ňom, nemôžete si tu prečítať noviny alebo si prejsť posledné správy na telefóne. To ale nakoniec môže byť iba plus – odborníci varujú pred používaním telefónov na záchode, len to posilňuje závislosť na technológiách. Navyše je v tejto miestnosti množstvo baktérií a mobilný telefón je takým malým inkubátorom na baktérie.

Z toho vyplýva, že pisoár, u ktorého sa môžete sústrediť len na vykonanie potreby, dáva zmysel nielen v reštaurácii, ale aj u vás doma. Na SANITINO máme k dispozícii veľký výber pisoárov a teraz vás zoznámime s niekoľkými radami, ako vybrať ten pravý.

Čo je to pisoár

shutterstock_593684717.jpg

Pisoáre majú dlhú históriu, nemožno teda jednoznačne povedať, kto vymyslel pisoár. Pisoáre, ako ich poznáme dnes, sa začali vyrábať v 19. storočí. Páni ich začínajú nachádzať vo verejných priestoroch v Európe. Ich rozšírenie súvisí s urbanizáciou a zvýšenou potrebou efektívnych hygienických riešení v mestách, prevažne v zariadeniach, kde sa pohybuje väčšie množstvo ľudí.

Dôležitú kapitolu histórie pisoárov napísal slávny umelec Marcel Duchamp. V roku 1917 zavesil do galérie porcelánový pisoár hore nohami a svoje dielo pomenoval honosne „Fontána“. Tým nielen odštartoval novú éru moderného umenia, ale mimochodom tak zvýšil popularitu urinálov ako takých.

Tomuto hygienickému zariadeniu sa hovorí rôzne – urinál, pisoár, mušľa, dokonca aj močítko. Zmyslom pisoáru je, že sa do neho môžu muži vymočiť postojačky, čo proti klasickému záchodu šetrí vodu. Výraz pisoár je odvodený z francúzskeho slova „pisser“. Niektorí upozorňujú na to, že slovo „pisser“ nie je vo francúzštine práve slušné, a preto by sa mal viac používať termín „urinál“. Na SANITINO používame oba výrazy.

Aké sú výhody pisoáru

Tú základnú výhodu sme už spomenuli. Urinál má mnohonásobne nižšiu spotrebu vody, na jedno spláchnutie spotrebuje iba 1-3 litre. Okrem toho tu máme variant bezvodých pisoárov, ktorým sa budeme venovať na konci článku.

K ďalším výhodám patrí:

shutterstock_2524778707.jpg

Úspora miesta: Urinály zaberajú menej miesta ako bežné toalety, čo umožňuje efektívnejšie usporiadanie verejných toaliet. Zároveň ušetrí priestor aj v kúpeľni v bežnej domácnosti.

Rýchlejšie použitie: Močenie v stoji a jednoduchý design skracujú dobu použitia, čo je výhodné na frekventovaných miestach.

Jednoduchšia údržba: Urinály majú jednoduchú konštrukciu, čo uľahčuje čistenie a údržbu.

Ako funguje splachovanie pisoáru

Pokiaľ si budete vyberať pisoár, stretnete sa s dvoma najbežnejšími variantmi - s ručným alebo klasickým senzorovým splachovaním.

Vo verejnej prevádzke je ručné splachovanie krajne nepraktické, ale doma to zmysel dáva. Po použití pisoára jednoducho stlačíte tlačidlo splachovania.

Pohodlnejší ale predsa len je pisoár so splachovaním automatickým. Má zabudovaný senzor, ktorý registruje pohyb. Niektoré modely využívajú snímač pohybový, iné zase teplotný. Teplotný je o niečo prepracovanejší, splachovanie spúšťa vo chvíli, keď sa zmení teplota pri odtokovej časti. Nestane sa tak, že sa splachovanie spustí aj v momente, keď niekto prejde okolo.

d5e6ab3e6cadc94843671661.jpg

Design

Aj u pisoárov sa stretávame s rôznymi variantmi designu. A aj to môže hrať úlohu vo vašom výbere. Na výber je pisoár s ochranným okrajom alebo bez, oblejší alebo hranatejší, designovo komplikovanejší alebo jednoduchší. Iný pisoár sa bude hodiť do modernejšie poňatého interiéru, iný zase do konzervatívne pojatej kúpeľne.

Dokonca sú na výber rôzne farby. U pisoárov nie je možné vidieť takú farebnú rozmanitosť ako napríklad u umývadiel alebo v dnešnej dobe u kúpeľňových batérií, okrem klasického bieleho si ale môžete vybrať aj čierny pisoár.

K dispozícii sú aj detské pisoáre, ktoré môžu nadobúdať podoby žaby, slona alebo futbalovej lopty. Logicky majú tieto modely menšiu veľkosť a mali by sa zavesiť nižšie oproti klasickým pisoárom.

Materiál

Najbežnejším materiálom je sanitárna keramika. Má svoje nespochybniteľné výhody - je pevná, vyzerá elegantne a má dlhú životnosť. Je to prírodný materiál a skvele ladí s interiérom kúpeľne. Druhým najčastejším variantom je nerezová oceľ, čo je najčastejšia voľba pre nemocnice a opatrovateľské domy vďaka svojim hygienickým vlastnostiam. Používa sa ale aj v niektorých gastro prevádzkach alebo na benzínových staniciach.

Prívod a odtok vody

Výrobcovia všeobecne preferujú variant zadného prívodu. Je to na pohľad decentnejšie riešenie, trubica nenarúša vzhľad. Horný (tiež vonkajší) prívod a odvod vody má zase výhodu v tom, že je jednoduchšie urobiť opravu, pokiaľ nastane nejaký problém.

Ako funguje bezvodý pisoár

shutterstock_2523759107.jpg

Stále častejšie sa dajú vidieť modely s bezvodým spôsobom splachovania. A aj na SANITINO také výrobky máme v predaji. Tieto pisoáre využívajú inovatívne technológie, ktoré minimalizujú nároky na prevádzku aj na údržbu, a ešte zabraňujú zápachu.

Moč steká z povrchu pisoáru dole, a to do poslednej kvapky. Umožňuje to špeciálny tvar pisoáru, glazúra a potom samozrejme princíp gravitácie. Nečistoty sa dostávajú k protizápachovej bariére. Tu dôjde k zmiešaniu s kvapalinou, ktorá moč dezinfikuje a zbaví škodlivín, aby ho bolo možné ďalej vypustiť do odpadu. Samozrejmosťou je špeciálna deodorizačná náplň, aby užívateľ nemal problém s nepríjemným zápachom.

Nevýhodou takých urinálov je údržba. Deodorizačná náplň nevydrží večnosť, je nutné ju zhruba po tisícoch použitiach vymeniť. Ak máte doma troch pravidelných užívateľov urinálu, vyjde vám jednoduchou matematikou, že novú náplň musíte nasadzovať raz za dva mesiace alebo ešte častejšie. Tiež počítajte s tým, že tento pisoár je potrebné častejšie čistiť.

Súvisiace produkty

hore