Preskočiť na hlavný obsah

Ako zmerať a vybrať WC dosku

 • 22. 2. 2022

Na prvý pohľad sa to môže zdať úplne jednoduché, napriek tomu je otázka, ako vybrať WC dosku, veľmi ošemetná. Na čo sa pri výbere tohto dielu sústrediť?

Pri budovaní novej kúpeľne alebo jej rekonštrukcii väčšinou kupujete WC dosku spoločne s toaletou, takže nemusíte premýšľať o jej kompatibilite. Ak sa vám ale WC doska rozbije, musíte ju vybrať s ohľadom na vašu existujúcu keramiku.

Ak nájdete na svojej pôvodnej WC doske logo výrobcu alebo priamo označenie konkrétnej dosky, máte vyhraté. Môžete sa pozrieť do našej ponuky a hneď si rovnaký model objednať. Ale väčšinou taký luxus nemáte, navyše je možné, že výrobca už rovnaký model nevyrába. Pre takéto prípady sa vám budú hodiť nasledujúce rady, ako zmerať záchodovú dosku a ako ju následne vybrať.

Základom je zmerať záchodovú dosku

Hoci ide o relatívne jednoduchý tvar, výsledkom merania bude šesť (podľa designu záchodovej dosky niekedy aj sedem) čísel, pričom prvé tri sú úplne zásadné. Bez týchto rozmerov totiž WC doska nebude na záchod správne dosadať, kvôli čomu vaše následné posedenie nemusí byť príjemné, a dokonca môže zaviniť nepríjemný úraz.

 

Aké rozmery sa vám budú pri výbere WC dosky hodiť?

 • rozstup – vzdialenosť medzi miestami uchytenia WC dosky (A)
 • šírka záchodovej dosky – vzdialenosť medzi najširšími vonkajšími bodmi (B)
 • vonkajšia dĺžka WC dosky (C)
 • celková vonkajšia dĺžka WC dosky od závitov po najdlhší okraj (D)
 • šírka vnútorného priestoru WC dosky (E)
 • dĺžka vnútorného priestoru WC dosky (F)

jak změřit wc sedátko

Ako vybrať WC dosku

Ak poznáte požadované rozmery WC dosky, je namieste položiť si otázku, ako záchodovú dosku vybrať. Ponúka sa totiž množstvo variantov, ktoré vám môžu výrazne spríjemniť život a navyše uľahčiť následnú údržbu toalety. Podľa čoho môžete WC dosku vyberať?

 

Materiál WC dosky a úchytov

Najpoužívanejším materiálom je vysoko odolný duroplast, ktorý môžete vidieť najčastejšie v bielom vyhotovení. Lacnejšie WC dosky bývajú vyrobené z polypropylénu, čo je veľmi používaný plast s vynikajúcou chemickou odolnosťou. Môžete sa stretnúť aj s ďalšími materiálmi, ako je napríklad polyresín, lakovaná MDF doska, dyhované drevo a ďalšie špeciálne materiály.

Úchyty WC dosiek môžu byť z nehrdzavejúcej ocele, plastové, kovové alebo mosadzné. To, aké pánty sú použité, závisí nielen od ceny produktu, ale aj od materiálu. Napríklad pri drevených doskách sa väčšinou stretnete s mosadznými pántmi, ktoré k doske ladia aj po designovej stránke. Duroplastové dosky majú väčšinou úchyty z nehrdzavejúcej ocele alebo kovové. A lacnejšie varianty mávajú pánty plastové.

jak vybrat záchodové prkénko

Sklápanie záchodovej dosky

Za nás rozhodne môžeme odporučiť WC dosku s technológiou SoftClose. Ide o systém pomalého sklápania, vďaka ktorému výrazne znížite množstvo hluku, predĺžite životnosť samotného produktu, ale tiež zvýšite bezpečnosť (nielen pribuchnuté detské prstíky bolia). SoftClose funguje tak, že doska pri sklápaní nebuchne o misu, ale pomaly sa postupne sama sklápa.

Klasické sklápanie dosky také výhody bohužiaľ neposkytuje, takže členovia vašej domácnosti musia byť opatrnejší, aby nedošlo k úrazu alebo k poškodeniu dosky.

 

Design záchodovej dosky

Nadčasovou klasikou sú biele záchodové dosky, ale môžete sa stretnúť aj s farebnými variantmi. V našej ponuke nájdete:

 • Drevené dosky – sú ideálne pre milovníkov prírodných materiálov. Vyrábajú sa v niekoľkých odtieňoch dreva s univerzálnymi mosadznými alebo plastovými pántmi.
 • Klasické biele dosky – sú tradičným variantom, ktorý je univerzálny pre všetky štýly toalety.
 • Dosky s farebnými motívmi – môžu byť netradičným oživením toalety, najmä ak máte radi farby alebo prírodné motívy. Do tejto kategórie spadajú aj detské WC dosky.

Technológie a inovácie

Niektoré technológie vám môžu uľahčiť inštaláciu WC dosky alebo jej následnú údržbu. Pozrite sa, s akými inováciami sa môžete stretnúť.

slowclose_mio-n.jpg
 • Jednoducho odnímateľný systém – existujú WC dosky, vybavené rýchloupínacím systémom. Úchyty nie je potrebné zložito montovať, ale jednoduchým stlačením dosku dáte dolu/nasadíte späť a ľahko opláchnete. Máte teda vyššiu šancu udržať perfektný hygienický štandard vo vašej domácnosti.
 • Ochrana povrchov – mnoho výrobkov je ošetrených nielen proti mechanickému poškodeniu, ale tiež vybavených antibakteriálnou úpravou, ktorá zvyšuje vašu hygienu.
 • SoftClose – pomalé sklápanie, ktoré sme spomínali vyššie.

 

Špeciálne WC dosky

Výrobcovia si uvedomujú, že každá životná fáza či situácia vyžaduje špecifické riešenie. A to sa týka aj takého „bežného“ vybavenia, ako sú toalety a WC dosky. Sústredili sa na vytvorenie maximálneho pohodlia a pocitu bezpečnosti.

 • Detské dosky – rodičia s malými deťmi určite ocenia detské WC dosky, ktoré sa nasadia na existujúcu dosku, prípadne už sú jej súčasťou, tzn. WC doska má integrovanú detskú dosku (jednoducho sa sklopí podobne ako poklop).
 • Bidetové dosky – špeciálnou verziou WC dosiek sú také, ktoré sú vybavené sprchovacím systémom, zvyšujúcim efektivitu hygieny intímnych miest. Obvykle ich je možné pohodlne namontovať na existujúce WC.
 • Vyhrievané dosky
 • Pre ľudí s handicapom – tieto WC dosky sú vyrábané napríklad so spevnenými kĺbmi alebo upraveným tvarom.
 • Pre seniorov – existuje riešenie v podobe nástavca na WC, ktorý zvyšuje dosadaciu plochu toaletnej misy, takže pomáha seniorom a osobám so zníženou pohyblivosťou pohodlnejšie vstať zo záchodu. Niektoré dosky sú vybavené aj špeciálnymi držadlami, ktoré slúžia ako opora.
 • Dosky polstrované
 • Ultratenké dosky

Neviete, ako dosku udržiavať? Pozrite sa na naše rady v článku Ako vyčistiť záchodovú dosku?

Súvisiace produkty

47,81 € s DPH
Skladom 60 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
38,59 € s DPH
Expedícia obvykle do 10 dní.
77,66 € s DPH
Skladom 23 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
56,58 € s DPH
Skladom 16 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
24,87 € s DPH
Skladom 17 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
127,26 € s DPH
Skladom 6 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
32,20 € s DPH
Skladom 43 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
46,72 € s DPH
Skladom 1 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
126,00 € s DPH
Skladom 8 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
37,44 € s DPH
Skladom 2 ks
V pondelok 30. 5. u Vás
hore