Preskočiť na hlavný obsah

Keď sa v zime roztopí sneh, vyzerajú všetky trávniky plus mínus rovnako. Nachádzame tu chuchvalce machu, plno holých miest, opadané vetvy, ihličie a lístie a kamene.
 

V lete už ale na záhradách vidíme rozdiely – niekde je oku lahodiaci hustý zelený koberec, inde neusporiadaný porast hnedozelenej farby. Ako sa to stane?

Podobu trávnika určí to, ako sa mu venujete počas jari. Ako má vyzerať správna starostlivosť o trávnik na jar, to je téma nášho nového článku.

Upratovanie po zime

shutterstock_2279000057.jpg

Starostlivosť o trávnik na jar, to je beh na dlhú trať. Pripravte sa na to, že minimálne každý druhý víkend budete mať čo robiť. A začať by ste mali už zhruba na začiatku marca. To je totiž pravdepodobne doba, kedy zima definitívne dáva zbohom, vracajú sa vtáky, na stromoch sa objavujú prvé púčiky... A aj vďaka intenzívnejšiemu slnečnému svitu vyschne vrchná vrstva pôdy. To je signál, že trávnik je pripravený na novú sezónu.

Najskôr začnite upratovaním. Navlečte pracovné rukavice a svedomito pozbierajte opadané konáre a kamene. Tiež trávnik zbavte krtincov a napadaného lístia ešte z minulého roku. Tu už musíte použiť záhradný traktor alebo rotačnú kosačku so zberným košom.

Prevzdušnenie alebo vertikutácia

Upratovanie už máte za sebou, ešte do Veľkej noci by ste mali stihnúť ďalší krok. Reč je o prevzdušnení. Je to príprava trávy na to, aby mohla opäť začať aktívne rásť. Po zime jej ale v ceste stojí množstvo prekážok – stará uschnutá splstnatená tráva a mach. Môžete použiť hrable. Ale nie tie s plastovými koncami, ale poriadne s kovovými tŕňmi.

Viac práce s menšou námahou ale zvládnete vertikutátorom. Koniec marca je ideálnou dobou, kedy vertikutovať trávnik na jar, to znamená rozrezať všetky mačiny, ktoré dusí trávnik, narušia korienky plytko koreniacich burín. Vytvorí prístup vlahe, vzduchu a živinám, takže vytvorí podmienky pre zdravý rast trávnika.

shutterstock_778048897.jpg

Mnohým ľuďom je pojem vertikutácia stále cudzí. A niektorí ďalší, čo o ňom už počuli, k vertikutátorom pristupujú s nedôverou – naši predkovia toto nerobili, nie je to zase nejaký nový výmysel? Je pravda, že vertikutovanie je pomerne nový objav vo sfére starostlivosti o trávnik a záhradu, ale väčšina expertov sa zhoduje, že je to extrémne prínosná činnosť.

Ideálne je trávnik vertikutovať minimálne dva dni po daždi. Výšku valca s nožmi pri vertikutátore nastavte tak, aby nepracovali príliš hlboko. Len 3 až 4 mm pod povrch zeme – to úplne stačí, aby ste trávnik dôkladne premasírovali a pripravili ho na ďalšiu fázu.

TIP SANITINO: Prečítajte si, ako na dokonalý trávnik pomocou vertikutácie.

Obnova

shutterstock_136965278.jpg

Čo s holými miestami? Bohužiaľ, trávnik tam vyhnil, často kvôli tomu, že tu až príliš dlho ležal sneh. Holiny musíte znovu osiať. Použite kvalitnú trávnu zmes zodpovedajúcu typu vášho trávnika. Mnoho záhradkárov volí regeneračnú zmes, ktorá obsahuje osivo, prírodný zeolit ​​a organické hnojivo. Zmes najskôr premiešajte rukou, aby ste rovnomerne rozdelili semená. Výsadbu môžete vykonať pomocou sypacieho vozíka, ale úplne stačí urobiť to ručne. Stačí zachovať pomer zhruba 25 g zmesi na 1 m2 trávnej plochy.

Hnojenie

Bohužiaľ, nie sme v Anglicku alebo Írsku, kde trávnik získava nádhernú farbu prirodzenou cestou, vďaka špecifickým klimatickým podmienkam. My môžeme dosiahnuť hustý trávnik sviežo smaragdovej farby jedine hnojením.

Po upratovaní a vertikutácii nájdeme ďalší voľný víkend asi až v apríli. To je v poriadku, je to správna doba, kedy hnojiť trávnik na jar. Hnojenie dodá trávniku potrebnú dávku živín a tráva získa dostatok sily, aby pretlačila aj neúnavné buriny a machy.

Lepšie je hnojiť po malých dávkach, a to skôr viackrát ako len jednorazovo. Ideálne hnojivo je klasické NPK, teda také, ktoré obsahuje dusík, fosfor a draslík. Hnojivo rozhadzujte rovnomerne, aby ste ho nespálili.

Polievanie

shutterstock_2473123339.jpg

Niekedy na jar prší skoro každý druhý deň, inokedy je sucho. Ak nastal ten druhý prípad, potom trávnik výdatne zalievajte. A to aspoň 20 litrov na meter štvorcový. Ak vôbec neprší, dočasne prestaňte s hnojením, pretože inak môžete pažitu poškodiť.

Čerstvo založený trávnik zalievajte niekoľkokrát denne, niekoľkoročný stačí dvakrát týždenne, avšak dôkladne, nech voda presiakne do hĺbky.

Prvé kosenie

shutterstock_1788688628.jpg

K prvému koseniu musí dôjsť až potom, čo ste vykonali všetky vyššie uvedené činnosti. Odborníci odporúčajú zhruba koniec apríla. A ešte by to malo vyjsť na chvíľu, keď je tráva suchá a má už dobrých desať centimetrov dĺžky. Skráťte trávnik aspoň o tretinu. Koste dokonale ostrú kosačkou, aby bol rez hladký. Striedajte smer kosenia a aj pri každom ďalšom kosení skracujte o tretinu dĺžky.

Tomáš Doubek

Záhrada a dielňa sú miestom, kde vznikajú nielen krásne, ale aj užitočné veci. Baví ma hľadať praktické riešenia, ktoré uľahčujú prácu a prinášajú radosť z tvorby. Či už ide o prácu na záhrade, údržbu náradia alebo inteligentné vychytávky pre domácu dielňu. Vo svojich článkoch rád zdieľam osvedčené rady a inšpiráciu, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše záhradnícke zručnosti aj zručnosti domáceho majstra.
 

Súvisiace produkty

hore