Preskočiť na hlavný obsah

Kuchyňa je malou alchymistickou dielňou súčasnosti. Dômyselnými postupmi tu vznikajú skvelé jedlá aj nápoje. Bohužiaľ jej to tiež miesto, kde vzniká štatisticky najviac zranení v domácnosti. Ako vytvoriť bezpečnú kuchyňu?

Kuchyňa je podľa poisťovní najnebezpečnejšie miesto v domácnosti. Pozrite sa na naše tipy, ako predísť zraneniu.
 

Začnite pekne od podlahy

Najlepším variantom do priestoru kuchyne je kvalitná dlažba, prípadne moderné umelé materiály ako marmoleum či linoleum. Ľahko sa čistia a lepšie odolávajú charakteristickému prostrediu kuchyne. Nie celkom vhodná je laminátová či drevená podlaha bez špeciálnej vodoodolnej úpravy. Po určitom čase totiž môže taká podlaha začať „pracovať“ a rôzne sa zdvíhať a vy o ňu budete zakopávať. Tým riziko zranenia narastá.

Zabudnúť by ste mali na voľne položené koberčeky a podložky, ktoré vám môžu nepríjemne podkĺznuť alebo do ktorých si zamotáte nohy. Ak vám kvapne olej alebo vylejete vodu na podlahu, okamžite ju zotrite, aj tu hrozí nebezpečenstvo ušmyknutia a pádu. Ak sú v domácnosti deti, pred prvým krokom sa vždy pozrite okolo seba, vedia sa totiž skvele motať pod nohy.
 

Pozor na chemikálie

Veľkou témou kuchynského prostredia je zaistenie nebezpečných vecí. Patria medzi ne hlavne chemikálie, ostré nože, nožničky, sekáčiky a sklenený riad. Chemikálie by mali byť vždy stranou, v prípade detí v domácnosti pod zámkom či poistkou. Nikdy by sa nemali dávať do nádob od jedla, aj dospelý jedinec sa môže ľahko spliesť. Obzvlášť, ak nádobu necháte voľne stáť na linke. Riešením môžu byť dávkovače saponátov zabudované priamo do kuchynskej linky, prípadne voľne stojaci variant u drezu.



           Simplehuman            simplehuman

Nože pod dozorom

Nože je najlepšie skladovať v špeciálnych držiakoch, ideálne mimo dosah detí. Nielenže sa tak rýchlo neotupia, ale zároveň ich rýchlo a bezpečne uchopíte. Nože nikdy nepokladáme voľne do drezu, pretože sa môžu ostrou stranou otočiť tak, že sa vy alebo dieťa porežete. Ostatne nožom prospieva okamžité umytie po použití a vrátenie do držiaku. Nože tiež nikdy nepokladajte na utierky. Ľahko na ne zabudnete a letiaci nôž nie je nič príjemného. Pozor tiež na ponorné mixéry! Nikdy do nich nesiahajte rukou a po použití ich vždy vyberte z elektrického napájania.
 

Moderná drezová batéria znižuje riziká

Samostatnou kapitolou je kuchynská batéria. Ak volíte pákový variant, je dobré sa sústrediť na ten vybavený keramickou kartušou, ktorá sprostredkováva plynulé nastavenie požadovanej teploty a prúdu vody. Výhodou je tiež batéria s možnosťou regulácie teploty vody, výrazne znížite riziko obarenia. Iste oceníte tiež varianty bezdotykové, prípadne termostatické, u ktorých teplotu (alebo aj prúd) fixujete vopred. Prostredníctvom drezových batérií môžete prispieť aj ku svojmu zdraviu.

filtrace vody

Existujú filtračné systémy, ktoré vodu zbavujú nežiaducich mikroorganizmov, rezíduí liekov alebo chemikálií, ktoré navzdory všetkej snahe v bežnom vodovodnom rade pretrvávajú. Tiež je potrebné si uvedomiť, že horúca voda z kohútika nie je považovaná za pitnú!
 

Otvorená horúca trúba vždy bez detí aj zvierat

Medzi ďalšie rizikové miesta patrí sporák a trúba. Nepodceňujte rýchlosť detských ručičiek alebo zvieracích tlapiek. Nikdy horúcu trúbu neotvárajte, ak je nablízku dieťa či zviera. Tiež by ste nemali deti nechať si s ňou hrať. Pozor si dajte rovnako pri prenášaní nádob s horúcim obsahom (omáčka, vriaca voda z rýchlovarnej kanvice), keď je nablízku dieťa. Môžete o ne zakopnúť a horúci obsah vyliať na seba aj na ne. Na sporák ani do trúby nikdy neodkladajte horľaviny (plastové nádoby, utierky...), ktoré môžu byť zdrojom požiaru.

Pretože sa nehody v kuchyni stávajú častejšie, než by sme chceli, vždy si pred prípravou pokrmov skontrolujte svoje pracovné miesto. Oceníte to vy, vaše neposedné deti aj domáci miláčikovia.

hore