Preskočiť na hlavný obsah

Škandinávsky štýl je veľmi obľúbený nielen v kúpeľniach, ale tiež v kuchyniach. Kladie dôraz na jednoduchosť, ekológiu, komfort, nadčasovosť a maximálne využitie priestoru. Pozrite sa na 6 tipov na zariadenie útulnej a funkčnej kuchyne v severskom štýle.
 

Kuchyňa je srdcom každej domácnosti a preto nie je div, že chceme, aby bola funkčná, útulná a komfortná. Dnes vás inšpirujeme severským štýlom, ktorý si vďaka svojmu minimalistickému designu a maximálnej funkčnosti získal srdce mnohých našich zákazníkov.
 

shutterstock_1691956849.jpg

Čím sa vyznačuje kuchyňa v škandinávskom štýle?

Minimalistický štýl zo severu sa vyznačuje svojimi čistými líniami, neutrálnymi farbami a tiež vzdušnosťou. Úložné priestory aj dekorácie sú dômyselne premyslené tak, aby ladili s kuchyňou a pritom nenarušili jej vzdušný čistý vzhľad. A pritom nepotrebujete veľké priestory. Tajomstvo severanov tkvie v tom, že vedia pracovať aj s menšími priestormi.

Pre koho je škandinávska kuchyňa vhodná?

Kuchyňa inšpirovaná severským minimalizmom najviac zaujme človeka, ktorý miluje jednoduchosť, čistý design, komfort a domáce pohodlie. Ak aj vy patríte medzi vyznávačov hygge štýlu, stane sa škandinávska kuchyňa vašim najobľúbenejším miestom v dome.

 

Ako vytvoriť škandinávsku kuchyňu?

 1. Svetlé farby opticky zväčšia priestor!

Severský minimalizmus pracuje hlavne so svetlými farbami, pretože opticky zväčšujú priestor a pôsobia čisto. Dominantnú bielu farbu doplňujú sivé, hnedé alebo čierne odtiene, ktoré vytvárajú dokonalý kontrast. Ak aj vy patríte medzi vyznávačov svetlých farieb, nemusíte sa ich vzdať ani v prípade drezovkuchynských batérií. Biele keramické drezy Villeroy & Boch skvele doplnia svetlé kuchynské batérie značiek Franke, Blanco alebo Novaservis. A ak neholdujete keramickým drezom, môžete zvoliť tectonitové drezy Franke alebo silgranitové drezy Blanco, ktoré sú tiež dostupné vo svetlých odtieňoch.

kúpeľňa v škandinávskom štýle


2. Na prvom mieste prírodné materiály

Škandinávsky štýl sa pýši svojou jednoduchosťou a útulnosťou, takže nie je divu, že hlavné prvky tvoria drevo, kameň a sklo. Severské kuchyne majú väčšinou drevenú kuchynskú dosku, ktorá ladí s masívnym dreveným jedálenským stolom a stoličkami. Obľúbené sú tiež sklenené vázy, kameninové kvetináče s bylinkami a kuchynské náčinie s drevenou rukoväťou. Nápadným znakom severských kuchýň je vždy uprataná kuchynská linka, na ktorej nenájdete zbytočné vybavenie. Všetko na linke má svoje miesto a to, čo tam nepatrí, je uschované v skrinke!

 

3. Škandinávska kuchyňa potrebuje dostatok svetla

Cieľom škandinávskeho interiéru je predovšetkým prívetivý vzhľad a útulnosť. K tomu je potrebné dostatočné množstvo svetla po celý rok. Nemusíte hneď zväčšovať okno vo svojej kuchyni, ale zamerajte sa na ďalšie zdroje tepla a svetla. U škandinávskej kuchyne rozhodne nič nepokazíte pridanými lampičkami alebo lustrami. A ak zvolíte úsporné žiarovky, na cene elektriny to takmer nepoznáte.

 

4. Praktické kuchynské batérie do severskej kuchyne patria!

Škandinávsky štýl nie je len o vzhľade, ale tiež o komforte a funkčnosti. K tomu slúži mnoho inovatívnych technológií, ktoré znižujú spotrebu vody, spríjemnia umývanie riadu a uľahčia následnú údržbu. Ak aj vy chcete od svojej drezovej batérie niečo navyše, poobzerajte sa po batériách so špeciálnou povrchovou úpravou pre ľahšiu údržbu ako je napríklad GROHE StarLight. Obľúbené sú tiež inovatívne technológie zvyšujúce komfort pri používaní ako je napríklad Hansgrohe ComfortZone, tlačidlo Select alebo výsuvná spŕška s možnosťou prepínania prúdov.

scandi kuchyňa


5. Nezabudnite na dekorácie

Zdá sa vám biela farba príliš neosobná a sterilná? Doplňte ju vhodnými dekoráciami. Severania často na svoju kuchynskú linku, na jedálenský stôl a poličky umiestňujú malé kvetináče s bylinkami alebo kvetinkami, sošky, knihy a ďalšie drobné dekorácie.
 

6. Maximálne využitie priestoru

Cieľom škandinávskych interiérov je ponechať čo možno najviac miesta vzdušne voľného. Skrinky by na seba mali nadväzovať a spoločne so spotrebičmi vytvárať kompaktný celok. Nemusíte mať priamo nábytok na mieru, ale je potrebné múdro vybrať skrinky, vstavané spotrebiče, police a poličky, aby ste maximálne využili priestor.

Páči sa vám tento čistý štýl? Pochváľte sa vašou škandinávskou kuchyňou na našich facebookových stránkach alebo na Instagrame označením #sanitinosk.

Súvisiace produkty

355,50 € s DPH
Expedícia obvykle do 32 dní.
324,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
hore