Preskočiť na hlavný obsah

Ako a čím vyčistiť kuchynský drez? Poznáme 5 osvedčených spôsobov a pravidiel

Na trhu existuje mnoho typov kuchynských drezov. Môžete si vybrať nerezové, tectonitové, granitové aj keramické kuchynské drezy. Sú kvalitné, elegantné, nadčasové a podtrhnú celkový vzhľad vašej kuchyne. Aby to tak skutočne bolo, je dôležité vedieť, ako vyčistiť drez. Prinášame vám 5 osvedčených spôsobov a pravidiel, ako na to.

Na trhu existuje mnoho typov kuchynských drezov. Môžete si vybrať nerezové, tectonitové, granitové aj keramické kuchynské drezy. Sú kvalitné, elegantné, nadčasové a podtrhnú celkový vzhľad vašej kuchyne. Aby to tak skutočne bolo, je dôležité vedieť, ako vyčistiť drez. Prinášame vám 5 osvedčených spôsobov a pravidiel, ako na to.

Pravidelná starostlivosť o kuchynské drezy je základom

Jak a čím vyčistit kuchyňský dřez-01.jpg

Toto je najdôležitejšie pravidlo. Stojí nad všetkými ostatnými, pretože bez pravidelnej starostlivosti o kuchynské drezy sa aj tá najlepšia snaha minie účinkom. Väčšina výrobcov odporúča čistiť drez každý deň mäkkou handričkou namočenou v saponátovej (jarovej) vode. Potom vytriete drez dosucha. Tým odstránite nevzhľadné šmuhy na povrchu drezu.

Zhruba po 30 použitiach (to znamená asi po dvoch týždňoch) vyčistite drez dôkladnejšie. Môžete použiť špeciálne prostriedky na čistenie drezu. Sú vyrobené špeciálne pre kuchynské drezy, takže sú veľmi šetrné. S nimi budete mať istotu, že povrch kuchynských drezov zostane stále ako nový.

 

Proti nečistotám bojujte s citom

franke (9).jpg

Nie je nikde dané ako intenzívne má čistenie prebiehať, ale nikdy sa neodporúča k čisteniu používať bielidlá alebo kyseliny. Vyhnite sa tiež drôtenkám, abrazívnym čistiacim prostriedkom a podobne.

Nezáleží na tom, z akého materiálu máte doma drez – žiadny materiál nie je nezničiteľný a stopercentne odolný voči mechanickému poškodeniu.

Na čo si dať pozor:

 • Nenechávajte v dreze dlhšiu dobu ovocie, kyslé šťavy, zvyšky kávy a vrecká od čaju. Môžu vzniknúť trvalé škvrny a zničiť povrch materiálu.
   
 • Staršie drezy alebo drezy nižšej kvality sú pri každodennom používaní mimoriadne náchylné na poškodenie. Radšej si preto obstarajte gumovú podložku. Dno drezu sa nedostane tak často do kontaktu s príbormi a riadom.

 

Ako vyčistiť nerezový drez? Drôtenkám sa vyhnite oblúkom

522968dn1.jpeg

Nerezové drezy sú veľmi populárne. Majú univerzálny vzhľad a ľahko sa udržujú. Nehrdzavejúca oceľ je zo všetkých materiálov, z ktorých sa drezy vyrábajú, najviac odolná voči silným čistiacim prostriedkom. Bohužiaľ to neznamená, že je nezničiteľná. Na čo si teda dať pozor? Nerezové drezy nemajú rady hrdzavejúce predmety ako sú napríklad drôtené kefy, drôtenky, skrutky alebo náradie. Vyhnite sa im a predídete problémom so zanechávaním hrdzavých stôp na dne drezu, o poškrabaní nehovoriac. Bezpečne ich vyčistíte prípravkom na nerezový drez.


Osvedčené rady, ako vyčistiť granitový drez

kompozit.jpg

Granitové drezy sa vyznačujú jedinečným designom. Svojou štruktúrou však nie sú dokonale hladké, a teda sú náchylnejšie ku znečisteniu.

Dobre si teda zapamätajte:

 • Granitové drezy čistite mäkkou handričkou alebo hubkou, jemnými čistiacimi prostriedkami, ktoré neobsahujú brusné látky. Chemické prostriedky môžete nahradiť vodou zmiešanou s jedlou sódou alebo kyselinou citrónovou.
 • Po každom použití utrite drez dosucha.  
 • Nikdy nepoužívajte plochu na odkvapkávanie ako dosku na krájanie. Toto je veľmi častá chyba.
 • Ak vám nepôjdu odstrániť škvrny z povrchu drezu, môže to byť spôsobené tvrdou vodou s vysokým obsahom vápnika. Tomu predídete tým, že po dôkladnom vyčistení drezu potriete povrch malým množstvom jedlého oleja. Voda tak bude stekať do odpadu a nebude zanechávať škvrny na povrchu drezu.
 • Nikdy nepoužívajte bielidlo – môže dôjsť k trvalému poškodeniu tesnenia alebo odtoku.
 • Dajte tiež pozor na potraviny, ktoré môžu drez zafarbiť – napríklad čučoriedky, červená repa, čaj alebo káva. Nikdy ich preto nenechávajte príliš dlho na dne kuchynského drezu!

 

Viete, ako vyčistiť odpad u drezu? Zbavte sa zápachu z odpadu raz a navždy

Dôkladne ste vyčistili drez, ale aj napriek tomu celkový dojem niečo kazí? Ak sa vám upchal odpad alebo nepríjemne zapácha, vyskúšajte jedlú sódu v kombinácii s octom. Vsypte do odpadu obsah dvoch vreciek jedlej sódy a zalejte ich pollitrom octu. Zmes navyše môžete preliať horúcou vodou. Výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Ďalšie osvedčené rady:

 • Nepríjemný zápach odstránite aj tým, že do odpadu nalejete teplú vodu len s citrónovou šťavou alebo jedlou sódou. Obe prísady majú antibakteriálne vlastnosti.
   
 • Nič však nepokazíte, keď odpad každý deň prepláchnete horúcou vodou, ktorá zvyšky jedál odplaví.

Vyberte si kuchynské drezy z našej pestrej ponuky. Ak si nie ste istí výberom, nechajte si poradiť od našich odborníkov. Napíšte nám e-mail na poradenstvo@sanitino.sk alebo zavolajte na telefónne číslo +421 233 056 363.

Hľadáte inšpiráciu? Prihláste sa k odberu nášho newsletteru alebo sa staňte fanúšikom našej stránky na Facebooku.

 

Súvisiace produkty

315,00 € s DPH
Expedícia obvykle do 12 dní.
315,00 € s DPH
Skladom 3 ks
Zajtra odosielame
42,88 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
432,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
hore