Preskočiť na hlavný obsah

Silikón je nevyhnutný materiál pre stavebné úpravy vo vnútri interiéru. Je elastický a ľahko utesní akékoľvek škáry či spoje, a to aj v kúpeľni alebo v kuchyni, teda v miestnostiach k vysokou vlhkosťou. Dobrou vlastnosťou silikónu je totiž tiež jeho vodoodolnosť. Okrem toho všetkého má silikón dlhú životnosť, ale to je niekedy na škodu. Po čase totiž majiteľ interiéru čelí úlohe, akou je výmena vane, zakúpenie nového umývadla alebo vytvorenie nových obkladov. A potom nezostáva nič iné ako odstrániť starý silikón.

Obložiť kúpeľňu alebo zostaviť sprchový kút sú činnosti zdĺhavé, ale tvorivé, a preto nejedného domáceho majstra bavia. Naopak odstránenie starého silikónu je veľmi nepopulárna práca. Čo je ale najdôležitejšie, aj ten najhúževnatejší kúsok silikónu je možné odstrániť. Poďme si predstaviť, ako odstrániť starý silikón. 

Ako odstrániť silikón z vane

Najskôr sa chopte ostrého predmetu, akým je nôž, žiletka, špachtľa alebo skalpel. Ostrým predmetom choďte po povrchu a zabrúste do škár, odkiaľ chcete starý silikón odstrániť. Škáru prejdite nožom z viacerých uhlov, aby odstránenie bolo dôkladné. Vrtošivé povahy ľahko strácajú trpezlivosť a húževnatý silikón neraz budú chcieť eliminovať hrubou silou. Pred tým chceme varovať. Je dôležité držať nervy na uzde a nezaberať moc silno. Hrozí totiž, že nožom poškriabete povrch vane, a to vás v konečnom dôsledku môže mrzieť viac než pár kúskov starého silikónu. Navyše, tie najhoršie miesta je možné napraviť chemickou cestou, čo si vysvetlíme v nasledujúcom kroku. 

spachtle.jpg
silikon.jpg
chemicky.jpg

Ako odstrániť silikón chemicky

Voľný silikón ste odstránili, zostáva vám množstvo drobných častí, ktoré sa držia z posledných síl. Teraz použite rozpúšťadlo alebo prostriedok na báze octu. Existujú prostriedky priamo určené na túto prácu – odstraňovače silikónu, ktoré môžeme rozhodne odporučiť. Naneste prostriedok na starý silikón a podľa pokynov na obale ho nechajte chvíľu pôsobiť. Obvykle to trvá niekoľko hodín. Následne zotrite starý silikón handričkou alebo použite hubku a trochu vody a mydla. 

 

Ako naniesť nový silikón

Už vieme, ako odstrániť silikón z dlaždíc. Akonáhle sa to podarilo, silikón ste odstránili a miesto odmastili a vysušili, môžete naniesť nový silikón. Aplikácia prebieha prostredníctvom špachtle, silikónovej stierky alebo vytlačovacej pištole – to je vôbec najpohodlnejší spôsob. Niekto si ale vystačí i s obyčajným drievkom od nanuku alebo dokonca prstom. Čím hladší bude povrch, tým viac môžu škáry odolávať vode a plesniam. Jarovou vodou a servítkom nakoniec utrite okolie škáry tak, aby tmel neprischol na dlaždiciach. Nakoniec jedna rada: ak so silikónom pracujete prvýkrát, vyskúšajte ho najskôr nanečisto, napríklad na tvrdom papieri. Prstom skúste silikón uhladiť. Vďaka tomu získate prax a poznáte, ako sa silikón správa. 

Súvisiace produkty

hore