Preskočiť na hlavný obsah

Len máločo dokáže relaxačnú atmosféru v kúpeľni pokaziť tak nečakane, ako zapáchajúci odtok sprchy. Na vine pritom nebýva len zle vykonané povrchové čistenie. Príčin môže byť hneď niekoľko. Aké to sú a ako sa zápachu zbaviť?
 

Čo stojí za zápachom?

Hoci je kúpeľňa symbolom čistoty a hygieny, občas to v nej príliš nevonia. Sprchový odtok totiž predstavuje hniezdo baktérií, plesní a rôznych páchnucich nečistôt, ktoré nám môžu značne znepríjemniť život. Pokiaľ sa tu nahromadia vo väčšom množstve, začnú sa rozkladať a výsledkom je nevábny puch. Medzi ďalšie časté príčiny patrí aj nesprávna inštalácia sifónu alebo zvlnenie odtokovej trubice. V tomto prípade je nutné skontrolovať tesnenie jednotlivých súčastí, prípadne zaistiť ich výmenu.

 

Zápach se nevypláca ignorovať!

Zápach z odtoku v sprche nie je len nepríjemný, ale aj nebezpečný. Ide o zápach, ktorý môže obsahovať sírovodík alebo amoniak – zlúčeniny, ktoré poškodzujú nervový a dýchací systém. Podobne pôsobí aj metán, ktorý ovplyvňuje fungovanie orgánov ľudského tela. Dlhodobé vystavenie organizmu týmto látkam môže spôsobiť bolesti hlavy, úzkosť alebo mdloby, preto je nutné odstrániť tento nežiaduci jav čo najskôr.

 

Ako sa zbaviť zápachu z odtoku sprchy po domácky?

Ako sme už spomínali, veľmi častou príčinou zápachu v kúpeľni je uhnívanie nahromadených nečistôt. V tomto prípade pre vás máme jednoduchý tip. A vystačíte si aj bez drahých chemických prostriedkov! Do odtoku sprchového kúta nasypte štvrť hrnčeka jedlej sódy a zalejte hrnčekom liehového octu. Nechajte pôsobiť dve hodiny a nezabudnite zavrieť kúpeľňové dvere. Po dvoch hodinách do odtoku pomaly nalejte tri až štyri litre horúcej vody. Dajte si však pozor, aby nebola vriaca. Kovové rúry by síce nepoškodila, ale ich plastové časti áno. Ideálna teplota sa pohybuje medzi sedemdesiatimi až osemdesiatimi stupňami Celzia.

Počkajte pätnásť minút a potom dôkladne premyte tečúcou vodou. Nechajte ju tiecť cca desať minút – je dôležité, aby sa ocot dôkladne spláchol. Následne do odtoku nalejte pol hrnčeka bielidla s obsahom chlóru a nechajte ho pôsobiť ďalšie dve hodiny pri zatvorených dverách kúpeľne. Potom opäť pomaly prepláchnite tromi litrami horúcej vody a desať minút premývajte tečúcou studenou vodou. Nikdy však bielidlo s octom nemiešajte, vytvorili by ste toxický chlór a plynný chloramín.

  1.  

Praktický a užitočný zvon

Zástancovia mechanickej práce určite ocenia pomocníka menom zvon. Odpad prečistí, a tým ho zbaví zápachu. Na trhu nájdeme niekoľko typov – celoplastové, aj tie najbežnejšie gumové s drevenou rukoväťou. A ako s ním teda zaobchádzať? Stačí ho priložiť k odpadovému otvoru a niekoľkými pohybmi hore a dole vytvoriť silný podtlak. Vďaka nemu sa usadeniny uvoľnia a potrubie sa spriechodní. Nakoniec odpad prepláchnite prúdom horúcej vody, aby ste odplavili zvyšné nečistoty. Pre istotu môžete do odpadu vsypať dve lyžice kuchynskej soli či jedlej sódy, nechať 10–15 min pôsobiť a následne opäť preliať horúcou vodou.

V prípade silného znečistenia je možné, že so zvonom neuspejete. Odvážlivci si však aj v tejto situácii môžu poradiť sami. Pod sifón postavte vedro na odtekajúcu vodu, odskrutkujte uzáver, sifón rozložte a dôkladne ho vyčistite. Na záver ho nezabudnite opäť starostlivo zoskrutkovať. Čistý sifón je základom dobrého odtoku a nulového zápachu!  Ak sa vám táto mravčia práca príliš nepozdáva alebo sa skrátka nepodarila a odpad stále zapácha, nezostáva vám nič iné ako zavolať profesionála.

 

Ako prevoňať odpad?

Ak už máte odpad zbavený všetkých nečistôt, môžete ho následne ešte prevoňať. Máte doma vanilkový extrakt, ktorý radi pridávate do najrôznejších múčnikov? Vôňu vanilky si nemusíte užívať iba pri konzumácii. Sladká vôňa môže vanúť aj z vašej kúpeľne. Použite klasickú hubku na riad, namočte ju do vanilkového extraktu a vložte ju do nahriatej misky blízko odpadu sprchy. Tiež zrnková káva výborne absorbuje zápach, preto by bola škoda to nevyužiť. Stačí, keď vložíte pár zrniek kávy do kávového filtra a položíte ho navrch odpadu. Dajte však pozor, aby zrnká z balíčka nemohli vypadnúť a nedostali sa dovnútra odpadového otvoru.

Vôňu v kúpeľni môžete ovplyvniť aj vďaka svojmu radiátoru. Položte naň pomarančovú alebo citrónovú kôru.

 

Súvisiace produkty

hore