Preskočiť na hlavný obsah

Leto je dobou grilovania a posedenia vonku: je to príjemnejšie ako doma, najmä ak je na to vhodné zázemie v podobe vonkajšej kuchyne. Zaobstarajte si ju aj vy a užívajte si večery s priateľmi pri dobrom jedle pod holým nebom!

Originalita záhradnej kuchyne

Záhradná kuchyňa má množstvo predností. Je to originálne a inšpiratívne miesto, ktoré je určené nielen na varenie, ale stane sa aj štýlovým doplnkom vášho domu a záhrady a ak chcete, tak aj miestom stretávania. Môžete v nej variť, grilovať a organizovať večierky, pokojne si posedieť pri popoludňajšej káve s rodinou či priateľmi alebo si tu dokonca zriadiť svoju letnú kanceláriu.

 

Pod nebom a napriek tomu pod strechou

Aj vonku sa môžete cítiť ako doma. Je len potrebné zariadiť si vonkajšiu kuchyňu tak, aby ste naplno využili prednosti pobytu vonku, ale chránili sa pred jeho nástrahami. Dbajte teda v prvom rade na umiestnenie vzhľadom na pohyb slnka počas dňa. Svoju záhradu už určite trochu poznáte a dobre viete, odkiaľ spravidla fúka a z ktorej strany najčastejšie prší. Pamätajte tiež na vzdialenosť k oknám spálne alebo detskej izby, na pozíciu záhradnej kuchyne vzhľadom k susednému domu či pozemku a na dostupnosť pripojenia vody, elektriny a odpadu.

Čo sa týka vybavenia, táto kuchyňa nemusí byť oveľa jednoduchšia v porovnaní s tou v dome. Pokojne môže byť jej súčasťou veľká pracovná doska, dostatočný počet zásuviek na zapojenie spotrebičov alebo dokonca aj umývačka riadu či elektrická rúra. Kuchynská linka i všetko vybavenie ale budú vystavené teplotným zmenám, vlhkosti a slnku, takže by mali byť maximálne odolné. Požiadavky na odolnosť a na praktickú prevádzku však rozhodne nie sú prekážkou štýlového vzhľadu. Aj vonkajšia kuchyňa môže byť tak dokonale vyladená a pocitovo príjemná, že tu s chuťou strávite celú letnú sezónu!

Pozor ale na zimu! Väčšina produktov do domácnosti a kuchyne nie je určená do mrazivého počasia. Takže či už si svoju vonkajšiu kuchyňu vybavíte drezom, riadom, kuchynskou batériou a ďalšími doplnkami – je potrebné ich vždy dôkladne zazimovať!

 

Najvyužívanejšia časť kuchyne – drez

Srdcom záhradnej kuchyne je spravidla krb, prípadne gril alebo otvorené ohnisko – prebieha tu príprava pokrmov a najmä v chladnejších dňoch bude rozhodne centrom pozornosti. Avšak pre vonkajšiu idylu je ešte dôležitejšia voda. Voda by nemala chýbať v žiadnej záhradnej kuchyni, a to najmä ak bude vaša kuchyňa vo väčšej vzdialenosti od domu. Ak nechcete s každým kúskom riadu behať dovnútra, určite si kúpte do svojej vonkajšej kuchyne poriadny drez s prívodom teplej vody.

Drez je všeobecne najvyužívanejšou časťou kuchyne a v tej záhradnej to nie je inak. Využijete ho nielen na umývanie riadu a náčinia na grilovanie, ale aj na opláchnutie ovocia a zeleniny alebo na umytie rúk. Ak chcete naozaj rezistentné a zároveň luxusné riešenie, zvoľte žulu. Lacnejším, ale aj odolným materiálom, vhodným pre vonkajšie drezy, je nehrdzavejúca oceľ. Tá je veľmi hygienická, dobre sa udržuje a pre vonkajšiu kuchyňu sa tak skvele hodí. Odporúčame však nešetriť na ňom a zaobstarať si naozaj kvalitný drez zo silnejšej nehrdzavejúcej ocele. Vonkajšej kuchyni pristane aj keramický drez, avšak pozor na ťažké kusy riadu, ktorými by ste mohli poškodiť glazúru.

K drezom neodmysliteľne patria aj kuchynské batérie. Tie vonkajšie by mali byť nielen praktické a odolné, ale aj štýlové, pretože vo vonkajšom priestore sú o to viac na očiach. Ak je vaša záhradná kuchyňa ladená rustikálne, nebojte sa zvoliť napríklad kohútikovú batériu s keramickými prvkami. Klasikou sú pákové batérie vo farbe nehrdzavejúcej ocele, ale nie je to pravidlom – môžu mať aj najrôznejšie farebné či kovové odtiene alebo čiernu farbu. Veľmi praktické je zaobstarať si batériu s výsuvnou spŕškou, vďaka ktorej pohodlne umyjete ako väčšie nádoby, tak aj celý drez.

venkovní dřez
 

Na doplnkoch záleží

Ak svoju záhradnú kuchyňu prepracujete do detailu, odmení sa vám štýlovým zázemím a bezproblémovou prevádzkou. Potom už stačí len vyladiť drobné detaily a doplnkové vybavenie, vďaka ktorému sa z vonkajšej kuchyne stane skutočná oáza pokoja a pohody. Pobyt vám tu spríjemní napríklad taká „drobnosť“, ako je filtračná kanvica, ktorá zbavuje vodu prímesi chlóru a ďalších nežiaducich látok a usadenín. Doprajte si nielen čerstvý vzduch, ale aj zdravú a chutnú vodu!

venkovní gril

Súvisiace produkty

69,55 € s DPH
Skladom u dodávateľa
92,70 € s DPH
Skladom 57 ks
Zajtra odosielame
hore