Preskočiť na hlavný obsah

Často si to ani neuvedomíme a spláchneme do drezu niečo, čo nie je príliš vhodné. A tak čas od času prestane odtekať odpad a, čo je horšie, vanie z neho nepríjemný zápach. Čo v takej chvíli robiť? Inštalatéra nevolajte. Vďaka našim radám si s týmto problémom poradíte sami!

Problémy s odpadmi začínajú nevinne. Niekedy sa nám len zdá, že je v kuchyni nepríjemne cítiť odtok, avšak nevenujeme tomu pozornosť. Väčšinu z nás ani nenapadne, že je potrebné sa o neho pravidelne starať. Hovoríte si prečo? Veď každý deň pretečie odpadovými  rúrami veľa vody, do odpadu nehádžete nič veľké, tak čo by ho mohlo upchať? Nemá predsa dôvod akokoľvek zapáchať...
 

Prečo sa odpad upcháva?

Vznik problému s upchatým odpadom v kuchyni nie je otázkou niekoľkých dní alebo týždňov. Často je to otázka niekoľkých mesiacov alebo napríklad aj rokov. Každým dňom sa na stenách rúrok usadzujú zvyšky jedla, tuk, šupky, škrupiny, úlomky kostí a iné nečistoty. Takto sa rúrky pomaličky zanášajú, až sa jedného dňa upchajú. Ak sa upchatý odpad vopred hlási zápachom a vy včas zareagujete, máte vyhrané. V opačnom prípade ponesiete nepríjemné následky.

GROHE dřez

Pomocník menom zvon

Najskôr skúste odpad vyčistiť klasickým zvonom. V obchode môžete vyberať medzi niekoľkými druhmi a rozhodne sa vyplatí ho doma mať. Ale ako na to? Drez zatvorte špuntom, napustite do neho aspoň 10 centimetrov teplej vody a mokrou handrou upchajte prepadovú vpusť. Následne odzátkujte, nasaďte zvon na odtok a vytváraním podtlaku sa pokúste odpad pretiahnuť. Pracujte so zvonom tak dlho, dokiaľ voda nebude plynule odtekať.
 

Všetko vyrieši jedlá sóda a ocot

S čistením odpadu môže pomôcť tiež jedlá sóda a ocot. Stačí, ak do sifónu umývadla nasypete pol šálky jedlej sódy a zalejete ju šálkou (najlepšie horúceho) octu. Chvíľu počkajte, než odpadne pena, a nakoniec výlevku dôkladne prepláchnite prúdom horúcej vody. Ak je to potrebné, celý proces zopakujte. Uvidíte, že upchatý odpad bude razom minulosťou.

TIP SANITINO: Namiesto jedlej sódy môžete použiť prášok do pečiva alebo celkom obyčajnú kuchynskú soľ. Účinok bude rovnaký.

Či už si vyberiete akúkoľvek z našich rád, myslite na to, že tieto ekologické prostriedky musíte v odpade nechať pôsobiť omnoho dlhšie než ich chemické príbuzenstvo.
 

Biologická cesta

Za zmienku stoja tiež biologické enzymatické prípravky. Obsahujú nezávadné baktérie, ktoré rozkladajú organické látky usadené v potrubí a zároveň nenarušujú jeho povrch. Pred čistením týmto spôsobom je potrebné naštartovať biologické procesy. Nechajte preto potrubím pretekať teplú vodu po dobu minimálne 30 sekúnd. Potom vlejte odporúčané množstvo prípravku do odpadového otvoru a spláchnite 0,5 l vlažnej vody. Tento proces sa vyplatí urobiť na noc, pretože prípravky väčšinou pôsobia až 8 hodín. Pri silnom znečistení môžete celý proces druhý deň zopakovať.
 

Opatrnosť na prvom mieste

Ak vkladáte nádej skôr do chemických prípravkov, nezabúdajte na dodržiavanie pokynov k použitiu a na ochranu svojho zdravia. Pracujte s nimi s maximálnou opatrnosťou a vždy používajte ochranné prostriedky ako chemicky odolné rukavice, okuliare a zásteru. Nad čistený odpad sa nenakláňajte.

TIP SANITINO: Z našej ponuky môžeme odporučiť napríklad čistiaci prostriedok RAVAK TurboCleaner, ktorý si hravo poradí aj s naozaj zanedbaným odpadom!
 

Prevencia kľúčom k úspechu

Aby ste sa nedostali do podobných problémov, nezabúdajte na prevenciu. Stačí, keď si za pár korún obstaráte do odtokov sitká, ktoré zachytia všetky nečistoty. K dostaniu sú v kovovom aj plastovom variante, a dokonca sú súčasťou niektorých drezov, takže vyzerajú omnoho elegantnejšie. Sitko stačí pravidelne čistiť a iste nám dáte za pravdu, že je jednoduchšie raz za pár dní vyčistiť sitko než opakovane riešiť neodtekajúci a ešte k tomu zapáchajúci sifón.

Franke dřez

Množstvo ľudí  si spôsobuje nemalé problémy tiež tým, že do odpadu splachuje zvyšky tukov. Vychladnuté kuchynské oleje radšej zlejte do PET fľaše a vložte do špecializovanej zbernej nádoby u kontejnerov alebo odovzdajte v zbernom dvore. Ak potrebujete umyť mastné nádoby, je vhodné maximum tuku odstrániť servítkom alebo papierovou utierkou. Ak používate masť, nechajte ju stuhnúť a potom ju vyhoďte do komunálneho odpadu. Pre pravidelnú preventívnu starostlivosť a udržanie priechodného odpadu môžete vyskúšať už zmieňovanú sódu a ocot.

Súvisiace produkty

hore