Preskočiť na hlavný obsah

Krásna kúpeľňa vyžaduje našu starostlivosť. V ideálnom prípade pravidelnú. Nie inak je tomu v prípade sprchového kúta, ktorý bez riadnej údržby býva doslova historickou mapou dejov v našej domácnosti. Ako efektívne vyčistiť sklenený sprchový kút?
 

Dočista v čistom

Od sprchového kúta vyžadujeme jediné – očistu. Po celom dni zo seba zmyjeme pot a špinu a ošetríme telo rôznymi hygienickými prostriedkami. Navzdory všetkej snahe nečistoty, prostriedky na umývanie aj vodné kvapky v určitej miere priľnú na stenách sprchového kúta, v škárach či v samotnej vaničke. Ak máme menšie deti alebo domácich miláčikov, je situácia ešte intenzívnejšia. Svoju úlohu tak hrá frekvencia používania sprchového kúta a používaná kozmetika. Ďalším z faktorov prispievajúcim ku „kráse“ a funkčnosti sprchového kúta je tvrdosť vody. Práve tá je zodpovedná za tvorbu nevzhľadných máp na sklách či nánosov vodného kameňa v škárach. Nedajte im šancu.

 

Obstarajte si stierku

Jednou z ciest, ako si ušetriť prácu, je si veci nekomplikovať. Po použití sprchy teda venujte pár sekúnd tomu, že zo stien sprchového kúta zotriete vodné kvapky stierkou alebo jemnou handričkou. Množstvo sprchových kútov je v tomto smere veľmi nápomocných. Ich povrchy sú ošetrené špeciálnou vrstvou, ktorá vodné kvapky odpudzuje a ony z veľkej časti odtečú do odpadu a nečistoty vezmú zo sebou. Táto ochrana sa môže týkať nielen sklenených častí, ale aj tých kovových. Napriek tomu je potrebné nestaviť len na túto kartu a byť v údržbe aktívny.

 

Jemnosť víťazi: ako vyčistiť sprchový kút bez chémie

Pri otázke ako vyčistiť sklo sprchového kúta, majte na mysli, že by ste sa mali vyhnúť agresívnym prostriedkom na umývanie (môžu poškodiť  citlivé ochranné vrstvy) a drsným kefám (môžu poškodiť povrchy). K bežnej očiste obvykle stačí octový roztok. V pomere 1:3 (ocot : vlažná voda) ho namiešajte do nádoby s rozprašovačom a naneste na povrchy. Ocot nechajte pôsobiť 10-15 minút. Potom opláchnite a povrchy vyleštite. Ak vás navštívila pleseň (obvykle sa objavuje v škárach) alebo sú mapy vodného kameňa už väčšieho rázu, vezmite si na pomoc aj trochu jedlej sódy (základom je polievková lyžica), ktorú zmiešate s vodou, kvapkou octu alebo ekologického saponátu. Vytvorte pastu, ktorú naneste na problematické miesta a nechajte pôsobiť cca. 15 minút, potom mäkkou kefkou „vydrhnite“, všetko spláchnite a vysušte.

 

5 tipov, ako udržať sprchový kút krásny

  1. Miestnosť pravidelne vetrajte. Nezabudnite, že prostredie kúpeľne je ideálom pre rôzne mikroorganizmy a plesne. Milujú vlhko a teplo. Vďaka mikronečistotám majú aj dostatok potravy. Nie každý má v kúpeľni okno, preto nechajte na pár minút aspoň pootvorené dvere do kúpeľne.
  2. Pozor na mokré uteráky. Hoci sa to môže samo ponúkať, nenechávajte mokré uteráky alebo župany hodené cez  sprchový kút. Vlhkosť, ktorá sa tu kumuluje, vám akurát prirobí prácu, pretože práve to je miesto, kde sa mikroorganizmom a vodnému kameňu darí najlepšie.
  3. Obstarajte si filter. Ak máte v domácnosti tvrdú vodu, existuje tiež možnosť obstarať si sprchový filter, ktorý sa montuje buď priamo na vodovodné potrubie alebo na batériu, prípadne je možné obstarať si sprchovú hlavicu s filtrom.
  4. Pozor na kozmetiku s pigmentmi. Niektoré vlasové prostriedky obsahujú pigmenty k udržaniu farbených vlasov. Tieto látky rady držia nielen na vlasoch, ale aj na povrchoch sprchového kúta. Ak tieto prostriedky používate, je potrebné sprchový kút ihneď opláchnuť.
  5. Starajte sa aj o odpad. Hoci súvislosť nemusí byť na prvý pohľad vidieť, vedzte, že bazénik pomaly odtekajúcej vody, po ktorom zostane na ploche vaničky množstvo drobných nečistôt, je nežiaducim rajom. Preto odpad chráňte sitkom a pravidelne vyberajte drobné nečistoty a vlasy. Aspoň raz za mesiac prepláchnite odpad silným prúdom vody.

Dúfame, že vám naše rady pomohli a váš sprchový kút bude žiariť čistotou. Pozrite sa aj na naše ďalšie články.

hore