Preskočiť na hlavný obsah

Túžite po žiarivo bielej vani? Pozrite sa na naše tipy, ako vyčistiť smaltovanú vaňu, aby vyzerala stále ako nová.
 

Vaňa je miestom pokoja a pohody, kde si po náročnom dni radi odpočiniete. Avšak jej údržba nemusí byť vždy prechádzkou ružovým sadom. Navyše každý materiál vyžaduje individuálne zachádzanie. Viete, ako čistiť smaltovanú vaňu?

 

Smaltovaná vaňa – kráľovná odolnosti

To, čím smaltované vane naozaj vynikajú, je ich odolnosť. Smalt totiž, na rozdiel od akrylátu, vydrží naozaj veľa. Poškriabanie tohto materiálu je prakticky nemožné, čo ocenia predovšetkým domácnosti s deťmi alebo milovníci štvornohých miláčikov. Smalt nezaskočia ani bežné chemické prostriedky a svoju farbu si držia aj po rokoch. K výrobe sa používa oceľ, ktorá je obvykle 2 mm silná, avšak u kvalitnejších vaní sa stretávame aj so silnejšou. Často dosahuje hrúbky aj 3,5 mm. V každom prípade je 100% recyklovateľná.

Výhodou je tiež to, že je možné túto vaňu pevne usadiť bez obavy z toho, že budete mať problémy so silikónom. Najväčšia konkurencia smalt – akrylát, totiž reaguje na teplotu, postupom času sa môže pohnúť a silikónové obloženie potrhať. Oproti akrylátovým vaniam majú tie smaltované ešte jednu výhodu. Výrobcovia uvádzajú, že ich životnosť je až dvakrát vyššia. Niektoré firmy ponúkajú garanciu kvality až na 30 rokov. Medzi najosvedčenejšie patria spoločnosti JikaKaldewei. Môžete si byť istí, že v takej vani si budete relaxáciu užívať naozaj dlho!

 

Prevencia kľúčom k úspechu!

assets_asset_image_21_41_ee_2141ee938892dea8.jpg

Hoci sú smaltované vane výnimočne odolné, je potrebné sa o ne správne starať. Dôležité je samozrejme pravidelné upratovanie. Vaňu umyte aspoň raz za týždeň. Hoci sa to môže zdať na prvý pohľad zbytočné či nezvládateľné, uvidíte, že po pár týždňoch sa bude jednať o automatickú rutinu. Buďme úprimní, také upratovanie zaberie pár minút. Predídete tak výraznejšiemu usadzovaniu nečistôt, takže vám upratovanie pôjde od ruky jedna báseň. Naopak, keby ste vaňu neumývali dlhšiu dobu a hrubé nečistoty by tak mali čas sa usadiť, ich následné odstraňovanie by bolo omnoho zložitejšie. Vďaka pravidelnosti vaňa svoj lesk nestratí ani po niekoľkých rokoch.

Druhy znečistenia

Najprv sa všeobecne pozrieme na druhy usadenín a nečistôt, s ktorými sa môžeme na povrchu vane stretnúť. Jedným z typických problémov sú usadeniny, ktoré vznikajú kombináciou mydla, sprchového gélu, šampónu či ďalších produktov s epidermálnymi časticami našej kože. Výsledkom je to, že sa vo vani vytvorí silná vrstva sedimentu.

Ďalším problémom je zažltnutý povrch. Žlté škvrny na bielom povrchu sú spôsobené hrdzou, ktorá sa do vane po malých čiastočkách, ktoré si často ani nevšimneme, dostáva z hrdzavých rúrok. Časom je ale ich výsledkom nevzhľadný zažltnutý povrch vane.

Ak vidíte na povrchu vane biele pruhy, jedná sa o usadeniny vápenatých solí, často opäť kombinované tiež s mydlom a ďalšími produktmi. Tieto biele škvrny nájdeme často nielen na vani, ale tiež na dlaždiciach či batériách, hlavne, ak máme doma tvrdú vodu.

Ako vyčistiť starú smaltovanú vaňu?

Ak má vaša vaňa už niečo za sebou a objavujú sa na nej niektoré z vyššie uvedených nečistôt, nesiahajte po drahých čistiacich prostriedkoch. Postačia vám suroviny, ktoré máte v komore. Na každý problém ale platí niečo iné. Napríklad zažltnutú vaňu najlepšie vyčistia kyslé roztoky. Veľmi dobre pôsobí napríklad vínny ocot. Nalejte ho do rozprašovača a nastriekajte nim znečistený povrch. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom začnite s umývaním. Nakoniec opláchnite horúcou vodou a vaša vaňa bude ako nová!

Ako vyčistiť smaltovanú vaňu od bielych pruhov? Výborným pomocníkom je v tomto prípade jedlá sóda. Naneste ju na vaňu a nechajte chvíľu pôsobiť. Ďalej je postup rovnaký ako pri čistení octom. V prípade potreby postup opakujte. Ďalšou alternatívou je rozkrojený citrón alebo zemiak. Je to podivuhodné, ale aj títo dvaja pomocníci sú veľmi účinní. Stačí jeden z nich rozkrojiť a vaňu s ním vydrhnúť. Namiesto citrónu samozrejme môžete použiť aj silu kyseliny citrónovej.

Vaňa je vizitkou každej kúpeľne. Tá smaltovaná má vynikajúce vlastnosti a v neposlednom rade tiež skvele vyzerá. Vďaka pravidelnej údržbe bude vo vašej kúpeľni skvostom na mnoho rokov!

Súvisiace produkty

134,68 € s DPH
Skladom u dodávateľa
1 035,00 € s DPH
Skladom 13 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
974,28 € s DPH
Skladom 13 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore