Preskočiť na hlavný obsah

Problémy sa často objavia vo chvíli, keď ich najmenej čakáte. Podobné to býva aj s toaletou, ktorá sa najčastejšie upchá práve v momente, kedy sa to hodí najmenej. Dôležité však je zachovať chladnú hlavu a nepanikáriť. Ukážeme vám niekoľko ľahkých trikov, ktoré tento nepríjemný problém hravo vyriešia.

Upchatý záchod je téma, o ktorej pravdepodobne nikto nebude hovoriť s radosťou. Verte ale, že sa táto nehoda stáva v každej domácnosti. Upchatiu je možné samozrejme predchádzať, a to dôsledným splachovaním. Do toalety ďalej nepatria žiadne biologické zvyšky, hygienické potreby (okrem toaletného papiera), vlhčené obrúsky, vatové vankúšiky ani tyčinky. Veľkým problémom sú aj takzvané vodou rozložiteľné roličky od toaletného papiera. Aj tie dokážu odpadové rúrky upchať.

Svojím správaním teda môžete upchatiu predchádzať, ale úplne mu nezamedzíte. Preto pre vás máme niekoľko rád.

 

Na začiatok…

Ak voda v toalete stúpa, skôr než začnete premýšľať o tom, ako zlikvidovať upchatie, musíte zabrániť pretečeniu. Jednajte rýchlo! Prvým spôsobom je zastavenie vody v nádrži. Najskôr z nej dajte dole poklop a potom zatvorte otvorenú klapku. Druhou možnosťou je uzatvorenie prívodu vody za toaletou. Teraz môžete pristúpiť k riešeniu problému.

Prvý krok: prípravok na riad

Ak sa stretávate len s miernym upchatím záchodu, nalejte do misy trošku prípravku na riad a zalejte ho kýblikom horúcej vody z úrovne pásu – hmotnosť vody pomôže vypláchnuť prekážku. Voda by mal byť horúca, nie vriaca. Nechajte vodu s prípravkom na riad pôsobiť. Ak po nejakej chvíli neodtečie do misy, použite zvon na čistenie odpadov.  

 

Užitočný pomocník zvon

shutterstock_453183739.jpg

Zvon je naozaj účinnou zbraňou nielen vo vojne s upchatou toaletou. Vždy sa vyplatí mať ho po ruke, kúpite ho v každých domácich potrebách. K jeho použitiu je síce potreba trocha hrubej sily, ale nezúfajte, nejde o žiadny vrcholový športový výkon. Zvon priložíte na odtok upchatej toalety a začnete s vervou pumpovať.

Vždy sa ale uistite, že je zvon vo vode celý (mal by kompletne zakrývať otvor sifónu), inak táto technika nebude fungovať.

Ak sa zvon nechce prisať, obaľte ho handrou alebo ho pred použitím ponorte do horúcej vody. Guma tak zmäkne a zvon sa lepšie prisaje. S trochou šťastia sa vám takto podarí vytvoriť tlak, ktorý z rúrok vytiahne všetok tuhý odpad, ktorý záchod upchal. V žiadnom prípade sa ho ale nesnažte znovu spláchnuť, mohlo by to spôsobiť ďalšie problémy. Pokúste sa všetko vyhodiť rovno do koša.

V horších prípadoch, kedy je misa upchatého záchodu plná vody, môžete zvon použiť až po jej odčerpaní. Prečerpávanie vody síce neznie ako najpríjemnejšia aktivita, ale pomôcť si môžete napríklad hadičkou na vypúšťanie akvárií. Ak také vybavenie nemáte po ruke, budete si musieť vystačiť s obyčajným téglikom alebo hrnčekom. Až budete mať hotovo, vráťte sa k predchádzajúcemu odseku a siahnite po čistiacom zvone.

 

Jedlá sóda a ocot

Okrem mechanického čistenia môžete vyskúšať tiež roztok z jedlej sódy a octu. Zároveň túto cestu ocenia tí, ktorí dávajú prednosť prírodnejším a ekologickejším prostriedkom pred chémiou.

Celé vrecko jedlej sódy (500 gramov) nasypte do záchodu a pomaly zalievajte litrom octu. Pri manipulácii samozrejme používajte ochranné gumové rukavice a dávajte si pozor na oči. Pre urýchlenie reakcie pridajte 2-3 kanvice horúcej vody a následne nechajte túto magickú zmes pôsobiť cez noc. Predovšetkým, ak je prekážka v odpade organického pôvodu, úspech je takmer stopercentný.

 

Po stopách profesionálov – pero na odpad

Modernou vychytávkou, ktorú môžete použiť pre vyčistenie upchatého záchodu, je tzv. „pero na odpad“. Jedná sa o ohybnú hadicu, ktorá sa dokáže dostať naozaj hlboko – je teda účinným riešením, ak je prekážka v odpade ďalej než v prvých 20 centimetroch. Často ho používajú aj samotní inštalatéri. Ak perom na odpad vaša domácnosť nedisponuje, postačí vám drôtené ramienko na šaty. Dajte si ale pozor, nech záchodovú misu nezničíte. Ramienko rozmotajte a koniec drôtu omotajte handričkou. Teraz už neostáva nič iné ako s vašou práve vytvorenou pomôckou hýbať do všetkých smerov a otáčavým pohybom vytiahnuť odpad, ktorý toaletu upchal.

 

Slabý tlak alebo tvrdá voda?

Okrem neuváženého splachovania vecí môžu zaviniť upchatie toalety aj ďalšie faktory. Medzi najčastejšie dôvody sa radí slabý tlak vody, ktorý nedokáže odstrániť všetok odpad. Na svedomí môže mať upchatú toaletu aj tvrdá voda s vysokým obsahom minerálnych látok, ktoré sa usadzujú na dne rúrok. Nakoniec je možnou príčinou tiež úzky sifón, ktorého zakrivené časti sa môžu zaniesť veľmi ľahko.

Súvisiace produkty

3,18 € s DPH
Skladom > 100 ks
Dnes odosielame
5,33 € s DPH
Skladom 95 ks
Dnes odosielame
29,93 € s DPH
Skladom 2 ks
Dnes odosielame
hore