Preskočiť na hlavný obsah

Zašlá vaňa je nočnou morou každého, kto má doma na starosť upratovanie. Svoj relaxačný kúpeľ si iste nechcete kaziť pohľadom na usadeniny vodného kameňa, hrdze či na plesnivé škáry a záhyby. V dnešnom článku vám poradíme ako sa týchto nepríjemností rýchlo a jednoducho zbaviť a ako vyčistiť vaňu, aby vyzerala ako nová!

Ako vyčistiť vaňu od hrdze?

Hrdza sa môže vo vani objaviť veľmi ľahko, nech už je z akéhokoľvek materiálu. Spôsobí ju tvrdá voda bohatá na železo, ktorá na povrchu zaschne alebo mokrý kovový predmet, ktorý necháte vo vani položený. Dobrou správou ale je, že sa škvŕn od hrdze môžete zbaviť pomerne ľahko a dokonca k tomu nemusíte používať chemické prostriedky.  

Postačia vám len dve ingrediencie: 100 ml octu a 2 čajové lyžičky kuchynskej soli. V prvom rade nalejte do pohára ocot a pridajte k nemu soľ. Túto zmes ohrievajte v mikrovlnnej trúbe po dobu cca. 10 sekúnd a následne nakvapkajte na handru, ktorou bežne umývate kúpeľňu. Vaňu s ním umyte rovnakým spôsobom, ako keď používate klasický čistiaci prostriedok a nechajte pol hodiny pôsobiť. Nakoniec povrch vane opláchnite a hubkou ľahko zotrite hrdzu.

Ak týchto pomocníkov menom ocot a soľ doma nemáte, nevadí. Nachystajte si zemiak a tekuté mydlo. Použiť môžete aj tuhé mydlo, stačí ho rozpustiť vo vode. Teraz zemiak rozkrojte, ponorte ho do tekutého mydla a vydrhnite s ním všetky hrdzavé škvrny. Zdá sa to neuveriteľné, ale aj táto metóda je naozaj účinná.

jak uklidit vanu    jak vyčistit vanu

Ako vyčistiť vaňu od vodného kameňa

Pýtate sa, ako zbaviť vaňu vodného kameňa prírodne? Najúčinnejším riešením je zmiešanie troch polievkových lyžíc jedlej sódy s teplou vodou tak, aby vám vznikla hustejšia kašička. Tú potom rovnomerne naneste na celú vaňu, ktorú ste predtým mierne navlhčili vodou. V prípade silnejšieho znečistenia môžete namiesto vody použiť ocot.

Následne zmiešajte jednu polievkovú lyžicu kyseliny citrónovej s niekoľkými kvapkami teplej vody. Vznikne vám roztok, do ktorého si budete priebežne namáčať hubku. Práve s ňou dočistite celú vaňu. V dôsledku reakcie jedlej sódy a kyseliny citrónovej z vane ako mávnutím čarovného prútika vodný kameň zmizne. Na záver tohto procesu vaňu opláchnite teplou vodou.
 

Ako vyčistiť plastovú vaňu?

shutterstock_761048302.jpg

Rôzne druhy materiálov potrebujú odlišné zachádzanie. Asi najpoužívanejším materiálom v prípade vaní je plast alebo akrylát. U čistenia takých vaní najviac zabodujete s domácimi surovinami. Rovnako tak ako sa neodporúčajú drsné hubky či drôtenky, týmto vaniam nesvedčí ani prípravok na báze alkoholu, koncentrovaných kyselín alebo snáď chemikálií. Využitie surovín „čo dom dal“ je tak lacnejším, ale tiež šetrnejším a omnoho vhodnejším variantom.

Najúčinnejší v tomto prípade je ocot s kyselinou citrónovou. Balíček kyseliny citrónovej rozmiešajte v 200 ml teplého octu. Naneste na jemnú handričku a dôkladne s ním umyte celú vaňu. Nechajte aspoň hodinu pôsobiť a potom zmyte horúcou vodou. Týmto vaňu nielen že dokonale vyčistíte, ale tiež vydezinfikujte.

Ak preferujete skôr chemickú cestu, pri vyberaní čistiaceho prostriedku buďte naozaj starostliví. Vždy si pozorne prečítajte príbalové informácie a uistite sa, že produkt nemá abrazívne účinky.
 

Na smaltovanú vaňu platí jedlá sóda

Pri čistení smaltovanej vane siahnite do kuchyne pre jedlú sódu, zmiešajte ju s octom a vytvorte tak rovnakú kašičku ako sme už zmienili u postupu pre odstránenie vodného kameňa. Naneste ju na povrch celej vane a po chvíli spláchnite. Vyskúšať môžete aj variant, kedy napustíte plnú vaňu vody, prisypete štyri lyžice sódy a doplníte tromi litrami octu. Po troch až štyroch hodinách zmyjete.

Smaltovanú vaňu môžete vyčistiť tiež pomocou grepu a soli. To vám zaistí nielen povrch lesknúci sa čistotou, ale aj príjemnú vôňu. Celú vaňu navlhčite, rozpoľte grep a posypte ho hrubozrnnou soľou (celkom je potreba asi ¼ šálky). Trochou soli posypte aj dno vane. Grep vždy trochu stlačte, aby z neho vytiekla šťava a krúživými pohybmi začnite s čistením. Soľ priebežne dopĺňajte a nakoniec vaňu opláchnite.

Ako vyčistiť smaltovanú vaňu sme si už povedali. Ale ako vyčistiť starú smaltovanú vaňu, ktorá je silne znečistená, to môže byť naozajstný oriešok. Nezúfajte, máme pre vás riešenie! S týmto problémom si hravo poradí sóda zmiešaná s peroxidom vodíka v pomere 1:1. Nakoniec môžete vaňu zotrieť tiež octom. Po tomto spôsobe čistenia bude vaňa žiarivo čistá!

                       vana Duravit                    Duravit vany

Ako vyčistiť dýzy vo vani?

Dopriali ste si luxus a obstarali ste si hydromasážnu vaňu s masážnymi dýzami? Dýzy sú trochu náročnejšie na údržbu, ale či už sa na nich usadil vodný kameň, hrdza alebo sú skrátka len špinavé, jednoduchým riešením je opäť ocot. Stačí ho nakvapkať na handričku a dýzy s ňou otrieť.

Ocot je skrátka celkom univerzálnym a veľmi účinným čističom, či už ho zmiešate s vodu alebo použijete samotný. Vždy ale musí byť teplý. Čistenie tak bude mať omnoho väčší účinok. O octe je známe, že dezinfikuje a dodáva potrebný lesk, čo je v kúpeľni nanajvýš žiaduce. Nič totiž v kúpeľni neskazí dojem tak ako špinavá vaňa.

Dúfame teda, že vám naše tipy pri údržbe pomôžu a otázka „ako vyčistiť zašlú vaňu“ pre vás už nebude nočnou morou!

 

Súvisiace produkty

hore