Preskočiť na hlavný obsah

Upratovanie nie je práve najobľúbenejšou činnosťou a pri čistení toaliet to platí dvojnásobne. Potrebujete vyčistiť závesné WC alebo záchod s nádržkou bez chémie? Pozrite sa na rady našich babičiek, ako na to.
 

Upratovanie domova nebýva tou najpopulárnejšou činnosťou, aj keď je pravda, že mnoho ľudí túto aktivitu nevedome alebo aj vedome využíva ako formu meditácie. Každopádne medzi najmenej obľúbené činnosti patrí upratovanie toalety. Či už ste vyznávačmi čistiacich prostriedkov alebo dávate prednosť prírodným čistidlám, pozrite sa, ako môžete vyčistiť záchod bez chémie.


Čistenie toalety: Na chlór zabudnite

Pred čistením toalety je potrebné si uvedomiť, že väčšina moderných toaliet máva špeciálne povrchové úpravy. Ak použijete drastické či nevhodné čističe, môžete nechcene tento povrch narušiť (napr. rozleptať). Z tohto dôvodu by ste mali vynechať všetky prípravky s chlórom, ktorých použitie môže viesť práve k narušeniu povrchov a následnému zvýšeniu usadzovania baktérií a plesní. Tabu sú tiež tuhé aj ostré kefy či handry.


Ocot nielen proti vírusom

Ak sa chcete vyhnúť drastickým umývacím prostriedkom, môžete sa inšpirovať v jemnejších alternatívach. Jednou z metód je vziať si na pomoc ocot. Východné kultúry ocot používajú veľmi často. Považujú ho za jeden z nástrojov, ako svoju domácnosť efektívne dezinfikovať. Stačí ocot povariť v menšom kastróliku a potom s dymiacim octom prejsť byt. Údajne likviduje aj vírusy.

Ocot však skvele reaguje aj s vodným kameňom (a to nielen na toalete) a navracia aj lesk a zbavuje nevzhľadných máp aj nerezové doplnky. Je to teda čistič, dezinfekčná látka aj leštidlo v jednom. Ocot obvykle nepoužívame priamo (predsa len je to kyselina), ale riedime ho vodou!


Jedlá sóda nie je len „kypriaci prášok“

Ďalšia z možností čaká v kuchyni – jedlá sóda. O využiteľnosti jedlej sódy v domácnosti bolo napísaných veľa článkov. Nikoho teda neprekvapí, že sa jedlá sóda skvele uplatní aj v prípade čistenia toalety. Vedľa dezinfekcie a čistenia tiež pohlcuje pachy. Ak jedlú sódu primiešate k octu, je výsledok skutočne plný lesku.

Jedlá sóda sa často kombinuje tiež s kyselinou citrónovou. Medzi moderných pomocníkov patrí aj tip, že toaletu pomôže vyčistiť plechovka Coca-Coly, ktorá svojím chemickým obsahom tak trochu žieravinou je.

ako vyčistiť wc misu

Ako sa dostať do zákutí?  

Efektívna údržba toalety je podobne ako ďalšie činnosti v živote závislá na pravidelnosti. Nie vždy ale dosiahneme do všetkých zákutí alebo tu zvolená technika nepôsobí dostatočne dlho. Ako postupovať?

 • Vytvorte domáci rozprašovač. Zmiešajte ocot s jedlou sódou a dajte zmes do rozprašovača, potom toaletu vystriekajte do všetkých kútov. Penivá reakcia je normálna.
 • Posypať“ jedlou sódou vnútro toalety a potom pomaly kanvičkou naplnenou zmesou vody a octu oplachujte.
 • Využite staré utierky alebo handričky, ktoré napustíte octom a umiestnite na vnútornú stranu toalety. Ak máte toaletu s oplachovacích kruhom, umiestnite jednu várku aj sem. Nechajte pôsobiť a potom krátko opláchnite.


Ako vyčistiť záchod od vodného kameňa

Rovnako ako sa špina a vodný kameň nevytvorí cez noc, aj čistenie toalety nie je otázkou piatich minút. Je potrebné nechať látky pôsobiť. Ako na to? Tento postup sa odporúča hlavne v okamžikoch, kedy sa navzdory všetkému úsiliu za čas v toalete vytvoria nevzhľadné menej či viac intenzívne zažltnuté škvrny.

 1. Hrubé nečistoty skúste z povrchov očistiť prostredníctvom kefy na WC a spláchnite ich.
 2. Vyberte kalíškom všetku vodu z misy (samozrejme do tej miery, ktorá je možná).
 3. Nalejte požadovanú zmes (na bežnú toaletu padne približne 1,5 litru octu).
 4. Nechajte pôsobiť: u bežného znečistenia cca 1 hodinu, u väčšieho znečistenia minimálne 3–4 hodiny.
 5. Mechanicky očistite (buď kefou na WC alebo ručne handrou) a spláchnite.

ako vycistit vodny kamen z wc
Jednoduché upratovanie toalety? Vyberte to správne WC

Ak ste v situácii, kedy plánujete rekonštrukciu, vybavujete nový byt alebo jednoducho chcete stávajúcu toaletu nahradiť, zvážte pár faktorov, ktoré vám uľahčia aj udržanie vysokého hygienického štandardu.

 • Kvalita materiálu – vyberajte len preverené značky, kde je povrch hladký a sťažuje usadzovanie nečistôt.
 • Minimalistické línie sú nielen krásne, ale aj praktické – čim viac výstupkov a zákutí, tým náročnejšia údržba.  
 • Toalety bez oplachovacieho kruhu (technológia Rimless) sú praktické na údržbu, pretože nemajú žiadny okraj.
 • Spôsob splachovania – práve ten rozhoduje, ako efektívne dôjde k odstráneniu nečistôt po použití toalety.
 • Ošetrenie povrchov klozetu – niektoré WC sú ošetrené špeciálnou antibakteriálnou vrstvou, ktorá sťažuje usadzovanie nečistôt, ale aj vodného kameňa.  
 • Upevnenie WC dosky – niektoré WC dosky ponúkajú antibakteriálnu úpravu, ale tiež rýchloupevňovací systém, vďaka ktorému ich ľahko dáte dole a očistíte.

TIP SANITINO: Hľadáte toaletu s technológiou Rimless? Zamerajte sa na značky Ideal Standard, Duravit, Geberit, SAPHO, JIKA, GROHE a Laufen.
 

Aké technológie vám uľahčia údržbu toalety?
 

Tip na záver: Éterické oleje nielen na telo

Dojem čistoty nevytvára len lesk, ale aj príjemná vôňa. Skúste namiesto chemických vôní využiť esenciálne oleje. Výhodou je, že nemusíte používať tú najvyššiu kvalitu. Kvapnite pár kvapiek do čistiacej zmesi.

Dúfame, že vám rady našich babičiek pomôžu s ľahšou údržbou toalety a veríme, že si nájdete svojho upratovacieho favorita.

Súvisiace produkty

3,18 € s DPH
Skladom > 100 ks
Dnes odosielame
13,06 € s DPH
Expedícia obvykle do 14 dní.
37,07 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
35,56 € s DPH
Skladom 16 ks
Dnes odosielame
5,52 € s DPH
Skladom 2 ks
Dnes odosielame
hore