Preskočiť na hlavný obsah

Udržiavanie čistoty kúpeľne je jedným z pilierov nášho zdravia. Práve tu totiž vzniká najvyššie riziko množenia a rastu nežiaducich mikroorganizmov. Nahráva tomu aj vlhké prostredie. Ako efektívne vyčistiť záchodovú dosku?
 

WC doska: Nenechajte ju ožiť

Zatiaľ čo toalete obvykle venujeme náležitú pozornosť, WC doska je samostatnou kapitolou. Ťažko prístupné miesta sa často stávajú doslova samostatnou živou jednotkou kúpeľne. Plastové WC dosky navyše časom z perfektne bielej môžu zožltnúť, čo atmosfére miestnosti nepridá. Namiesto výmeny sa skôr hodí pravidelná údržba podporená občasnou výraznejšou starostlivosťou.

duravit D-neo

Hygienický štandard je osobná záležitosť každej domácnosti, avšak WC doska sa odporúča umývať skutočne každý deň. Obzvlášť, ak sa v domácnosti vyskytuje viac osôb. Dôvod je jednoduchý, WC dosky sa skutočne dotýkame. A pretože pri použití toalety môže dôjsť k vystrieknutiu vody s nečistotami, zvyšuje sa aj riziko rôznych nepríjemností.
 

Záchodová doska: Vezmite na pomoc babské rady

Variantom očisty sú samozrejme chemické prostriedky, medzi ktorými je možné vybrať aj také, ktoré sú k prírode o niečo šetrnejšie. Nemusíte však nutne siahať práve po týchto prostriedkoch. V našich domovoch sa obvykle pár pomocníkov vyskytuje.

  1. Octová voda s jedlou sódou – očista, dezinfekcia aj leštidlo
  2. Perkarbonát sodný – jedná sa o biely prášok, ktorý je možné za pár centov kúpiť v bežných drogériách. Obvykle je k dostaniu v baleniach po 1, 5 a 25 kg. Len pre predstavu - bežne sa pridáva do pracích práškov „na bielenie“. Je možné ho teda v domácnosti využiť aj v tomto smere.
  3. Domáce vlhčené obrúsky – kvalitná starostlivosť s dlhým účinkom

 

Rozprašovač z octovej vody s jedlou sódou

údržba wc sedátka.jpg

Riešením môže byť tiež doma vyrobená zmes do rozprašovača. Obvykle sa využíva kombinácia vinného octu, jedlej sódy a prípadne ešte trocha kyseliny citrónovej. Táto zmes sa uplatní nielen na záchodovú dosku, ale aj na celú toaletu. Vďaka možnosti rozprašovača zmes pohodlne stečie do všetkých kútov a zákutí. Na záchodovú dosku odporúčame zvoliť skôr menší rozprašovač, pretože sa s ním lepšie dostanete práve k miestam, kde hrozí usadzovanie nečistôt a množenie baktérií.

Potom, čo WC dosku dôkladne postriekate, nechajte pôsobiť približne 30 minút až 1 hodinu (záleží na znečistení) a potom otrite vlhkou handričkou a usušte. Tento štýl sa hodí hlavne k bežnej/dennej údržbe. Je rýchly a efektívny.

Perkarbonát sodný – kúpele čistoty

Je potrebné pracovať v rukaviciach, nie je nutné pokožku rúk dráždiť viac než je potrebné. Pre vyčistenie dosky potrebujete 2 lyžice perkarbonátu, ktorý vmiešate do 4 lyžíc studenej (!) vody. Premiešajte. Pomocou navlhčenej hubky vždy naberte trochu perkarbonátu a začnite postupne „drhnúť“ spodný a následnej horný diel. Na miesta, kam sa nemôžete pohodlne dostať prstom, použite starú zubnú kefku. Nechajte pôsobiť. Ak je WC doska naozaj znečistená alebo zažltnutá, nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Pri bežnom znečistení alebo pri pravidelnej údržbe stačí nechať pôsobiť 25-30 minút. Následne mokrou handričkou omyte a vysušte papierovou utierkou, prípadne dobre sajúcou handričkou z mikrovlákna.
 

Domáce vlhčené obrúsky alebo kúpeľ

Výraznejšiu starostlivosť môžete svojej záchodovej doske poskytnúť tiež s „obkladmi“ alebo „kúpeľom“. Ak vlastníte variant, kde je súčasťou WC dosky tiež rýchloupevňovací systém, potom odporúčame WC dosku vždy dať dole a naložiť do kúpeľa (minimálne 30 minút). V takomto prípade sa očista dostane naozaj všade. Opäť je možné využiť nestarnúcu zmes octu a jedlej sódy. Následne potom kefkou dosku vydrhnite, opláchnite a usušte.

aqualine WC doska

Ak je demontáž stresovou záležitosťou, využite možnosti starších tričiek, plienok alebo posteľnej bielizne. Nastrihajte ich na handry, napustite ich zmesou a obložte nimi záchodovú dosku. Opäť nechajte pôsobiť a potom vydrhnite, opláchnite a usušte.
 

Moderná záchodová doska

WC dosky už nie sú „len“ dosky. Moderné produkty sa sústredia na vysokú úžitkovú hodnotu, bezpečnosť, pohodlnú obsluhu a hlavne ľahkú a efektívnu údržbu. K čomu prihliadnuť pri voľbe záchodovej dosky? 

  • Materiál dosky
  • Antibakteriálna úprava
  • Ľahká demontáž a montáž (rýchloupevňovací systém)
  • Materiál úchytiek WC dosky.

Ďalšími vlastnosťami, ktoré stoja za to vziať do úvahy, hoci s údržbou priamo nesúvisia, sú:

  • WC doska s integrovanou vložkou
  • Systém pomalého sklápania SoftClose
  • Ultratenké/ľahké vyhotovenie

TIP SANITINO: Máte problém s údržbou toalety? Pozrite sa na náš článok Babské rady – ako vyčistiť záchod bez chémie.

A ak sa babských rád bojíte alebo sa vám neosvedčili, vždy sú vám k dispozícií šetrné čistiace prostriedky od renomovaných výrobcov toalietWC dosiek.

Súvisiace produkty

24,84 € s DPH
Skladom 3 ks
Dnes odosielame
36,74 € s DPH
Skladom 4 ks
Dnes odosielame
8,90 € s DPH
Skladom 4 ks
Dnes odosielame
47,60 € s DPH
Skladom 12 ks
Dnes odosielame
72,97 € s DPH
Skladom 13 ks
Dnes odosielame
71,58 € s DPH
Skladom 9 ks
Dnes odosielame
hore