Preskočiť na hlavný obsah

Zariadiť kúpeľňu pre osoby so zdravotným postihnutím je výzva. Ak ide o kúpeľne vo verejnom priestore, zriaďovateľ sa musí pri ich navrhovaní riadiť slovenským, európskym a dokonca aj medzinárodným právom. Dôležitým dokumentom je napríklad Rezolúcia OSN 48/96 z 20. decembra 1993 o štandardných pravidlách pre vyrovnávanie príležitostí pre osoby so zdravotným postihnutím.

Pre kúpeľne v súkromných domoch a bytoch už tak prísne pravidlá neplatia. Ak máme ale v rodine takúto osobu, chceme jej čo najviac uľahčiť život. Veď kúpeľňa je miestom relaxácie pre všetkých, aj pre osoby zdravotne postihnuté alebo seniorov. V okolitom svete, vzhľadom k ťažkej schopnosti pohybu, narážajú každý deň na mnoho prekážok, vo svojej kúpeľni teda musia mať možnosť oddýchnuť si a načerpať nové sily. 

Dnes poradíme ako zariadiť kúpeľňu pre osoby so zdravotným postihnutím.

Základné charakteristiky priestoru

Do kúpeľne pre osoby so zdravotným postihnutím sa v prvom rade musí každý bez problémov dostať. Dvere by mali byť dostatočne široké (najmenej 90-100 cm) a nemal by za nimi byť prah. Kúpeľňa by mala byť tak priestorná, aby sa tu mohla aj osoba na vozíku pohodlne pohybovať. Architekti kúpeľní v bytoch socialistických panelákov s touto možnosťou vôbec nepočítali. 

Manévrovací priestor pre invalidné vozíky by mal byť aspoň 150 cm. Pritom nezabudnite, že elektrické vozíky sú ešte väčšie. Medzi jednotlivými sanitárnymi prvkami musia byť široké rozstupy, aby sa osoba na vozíku mohla pohybovať od toalety k umývadlu a potom od umývadla k sprche.

Sprchový kút

Sprcha je pre handicapované osoby vhodnejšia než vaňa. Pochopiteľne to ale musí byť bezbariérový sprchový kút. Skvelou voľbou je vymurovaný sprchový kút. Opäť platí, že šírka musí byť najmenej 90 cm. Dlažba by mala byť protišmyková. Sprchovú batériu montujeme do takej sprchy nižšie, než býva zvykom. Dôležitým prvkom v sprche je sklopné sedadlo. Pripevní sa k jednej zo stien a je možné ho ľahko zložiť a zase ho rozložiť. Osoba na vozíku či senior ocení možnosť pri sprchovaní sa posadiť. Aby sa dotyčný zo sedadla pohodlne zdvihol, montujeme do sprchy tiež držadlo a to hneď vedľa sedadla

sprchový kout

Vaňa

Existuje aj variant bezbariérových vaní. Niektorí výrobcovia dodávajú na trh vane s bočnými vodotesnými dvierkami, do ktorých sa pohodlne vchádza. Dvierka sú osadené bezpečnostnou poistkou, aby sa samovoľne neotvorili. Osoba na vozíku môže použiť aj klasickú vaňu, musíme jej ale obstarať špeciálny kúpeľňový zdvihák. Je vybavený kolískou, v ktorej je človek umiestnený a presunutý do vane a po dokončení kúpele z vane. 

Kúpanie spríjemní vaňový vankúš, ktorý prináša pohodlie pre hlavu, krk a chrbát. Býva vybavený prísavkami z protišmykového materiálu. Vankúš je možné polohovať. Tieto vankúše poskytujú osobám, ktoré sa kúpu, pohodlnú polohu a znižujú namáhanie chrbtice.

vana pro telesne postizene

Umývadlo

Tiež obyčajné umývanie rúk či čistenie zubov môže byť pre osoby na invalidnom vozíku náročnou činnosťou. Volíme špeciálne umývadlo pre vozíčkarov s vybraním prednej časti. Umývadlo inštalujeme do dostatočnej výšky, aby pod neho mohol handicapovaný vojsť vozíkom. Pozornosť musí byť venovaná aj výberu umývadlovej batérie. V ponuke SANITINO nájdeme špeciálne umývadlové batérie s predĺženou pákou, aké poznáme napríklad z nemocníc. Manipulácia s takou pákou je pre vozíčkarov pohodlná. Ešte lepšou voľbou je bezdotyková, senzorová batéria. Ak chceme nad umývadlo namontovať zrkadlo, pamätáme na to, že jeho spodná hrana musí byť vo výške približne 100 cm. 

umyvadlo

Nábytok

Vzhľadom k tomu, ako priestorovo náročné sú vyššie uvedené prvky zariadení, stáva sa nezriedka, že už sa nedostáva miesta pre kúpeľňový nábytok. Klasické kúpeľňové skrinky s výsuvnými zásuvkami zaberajú veľa miesta. Je možné ich nahradiť otvorenými policami. Montujeme ich nízko nad podlahou, aby na ne osoba na invalidnom vozíku dosiahla. 

 

Nábytek

Vzhledem k tomu, jak prostorově náročné jsou výše uvedené zařizovací prvky, stává se nezřídka, že už se nedostává místa pro koupelnový nábytek. Klasické koupelnové skříňky s výsuvnými zásuvkami zabírají hodně místa. Lze je ale nahradit otevřenými policemi. Montujeme je nízko nad podlahou, aby na ně osoba na invalidním vozíku dosáhla.

hore