Preskočiť na hlavný obsah

Biela farba vytvára unikátnu atmosféru čistoty, ľahkosti a nadčasovosti. Miestnosti dodá hĺbku a opticky ju rozšíri. Jej hlavnou výhodou je, že sa neopozerá a hlavne sa skvele kombinuje s ostatnými prvkami v miestnosti. Je len na vás, či preferujete minimalizmus, rustikálny štýl alebo siahnete po prímorskom designe či si pohráte s kontrastmi. 

Minimalizmus aj severský štýl

Minimalizmus už podľa svojho názvu pracuje s efektívnymi jednoduchými líniami, ktoré vzájomne kombinuje do rafinovaných celkov. Všetko má svoj jasný účel, nič nie je navyše. K vytvoreniu čistej atmosféry sa biela farba presne hodí. Môže hrať hlavnú úlohu alebo naopak poskytnúť vizuálnu podporu ďalším dominantám. Minimalizmus rozhodne nie je studený alebo nudný. V prípade minimalistickej kuchyne sa obvykle nekombinujú viac ako tri farby. Zaujímavým variantom minimalizmu je severský/škandinávsky štýl, ktorý bielu farbu kombinuje s prírodnými odtieňmi hnedej, sivej či béžovej. Typická je napríklad biela kuchyňa s pracovnou doskou zo svetlého dreva. Dôležité je vedieť, že ak chcete dosiahnuť maximálneho efektu a vyváženej domácnosti, mali by ste vo vybranom štýle zariaďovať celý byt či dom. 

beige.jpg
kombinace bezove.jpg

Biela rustikálna kuchyňa

Stávkou na istotu je kombinácia bielej a dreva. Biela kuchyňa s drevom navodí pocit pohodlia, bezpečia a tepla domova. Najčastejšie sa používa vo vidieckom/rustikálnom štýle. Nebojte sa v tomto prípade otvorených priestorov, rôznych poličiek s riadom, kuchynským náčiním alebo koreničkami. Atmosféru doplníte kvetinami alebo kvetinovými vzormi na obruse, prestieraní, záclonkách, utierkach či vankúšikoch na stoličkách. Bielej kuchyni v rustikálnom štýle pristane aj podlaha v dekore dreva. Klasikou je potom biela kuchyňa s rustikálnou doskou, obvykle v dekore tmavého „surového“ dreva. Biela rustikálna kuchyňa má svoje čaro aj ak samotné drevo nafarbíte nabielo. Priestor sa opticky odľahčí a zväčší. Biela vidiecka kuchyňa sa obvykle volí v staršej zástavbe, na chatách a chalupách. Skvelým doplnkom sú potom priznané tehly alebo trámy.  

Stavte na kontrasty

kontrasty.jpg

Biela farba ponúka tiež možnosť práce s kontrastmi. Typická je napríklad biela kuchyňa s tmavou doskou. Veľmi často sa volí mramorová pracovná doska, ktorá dodá luxusný nádych a pohráva sa s určitým glamour naladením. Veľmi efektne pôsobí tiež sivo biela kuchyňa, obzvlášť, ak pridáte ešte tretiu výraznejšiu farbu (červená, zelená, žltá), ktorá dodá priestoru moment prekvapenia a šmrnc. Klasikou je potom čiernobiela kombinácia. Napríklad biely nábytok vrátane pracovnej dosky a čierne doplnky ako úchytky, drez, drezová batéria... prípadne aj okraje riadu alebo podlaha s čiernymi prvkami. 

Prímorský štýl

Biela farba kuchyne má tiež pevné miesto v prímorskom štýle, ktorý so sebou nesie vôňu mora, voľnosti, pohody, diaľok a slnka. Typická je tu kombinácia modrej a bielej, prípadne zlatej. Námornícky motív sa môže opakovať ako na nábytku, tak na záclonách či prestieraní. Nemali by chýbať morské motívy ako mušle, hviezdice, vlny, more, piesok, loď... Či už v podobe obrazov alebo ako dekorácia. Aj v prímorskom štýle je možné využiť drevené doplnky, prípadne zlaté. Atypické sú potom napríklad úchyty z lana, prípadne prútený nábytok či stôl zo surového bieleného dreva. Výraznejším prvkom môžu byť napríklad vzorované obklady na stenách, za pracovnou doskou alebo výrazne zdobená dlažba. 

Hra lesku a matu

leskla bila.jpg

Ak chcete vytvoriť unikátny priestor, posuňte svoje predstavy o stupeň vyššie. Nechajte bielej farbe hlavnú úlohu vo všetkých aspektoch. Namiesto farebných kontrastov stavte rýdzo na bielu, resp. rôzne biele štruktúry, vzory, textúry, materiály... Čisto biela, monochromatická kuchyňa rozhodne zanechá dojem a buďte si istí, že bude viac než premenlivá. Alternatívou je napríklad biela kuchyňa vo vysokom lesku. Obtlačkov prstov sa báť nemusíte, ak zvolíte kvalitné materiály, mávajú povrch proti nim ošetrené. Biela lesklá kuchyňa vynikne v kombinácii s kvalitným osvetlením, prípadne tam, kde je súčasťou kuchyne okno. Priestor nikdy nebude vyzerať rovnako. Biela matná kuchyňa je stávkou na istotu ako pre menšie, tak aj pre väčšie miestnosti. Pre dosiahnutie maximálneho efektu skombinujte lesklé a matné povrchy. 

Súvisiace produkty

288,00 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
248,00 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
270,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
hore