Preskočiť na hlavný obsah

Biela farba je klasikou, ktorá nesklame zástancov akéhokoľvek štýlu. Je symbolom čistoty, vkusnej elegancie a jej nespornou výhodou je fakt, že zaujme nielen sama o sebe, ale aj v kombinácii s ďalšími farbami či materiálmi. Ako môže biela kúpeľňa vyzerať? 

 

Biela farba v priestore dokáže divy. Je nadčasová, preto sa uplatní v akomkoľvek štýle a navyše sa neopozerá. Biela farba tiež dokáže priestor „presvetliť“ a opticky ho rozšíriť. 

Nie je biela ako biela 

Prvou otázkou, ktorú je potrebné si položiť, je, ako „moc“ má byť vaša kúpeľňa biela. Pod pojmom biela sa totiž ukrýva množstvo rôznych odtieňov, ktoré môžete vkusne kombinovať. Ak to však nie je plán, môžete byť nepríjemne prekvapení. Ak túžite po bielej kúpeľni, ale máte strach, aby priestor nevyzeral trochu dezinfekčne, je najväčšou istotou stávka na obklady s 3D štruktúrou či reliéfom. Ak chcete navyše priestor oživiť niečím „nápadnejším“, môžete siahnuť po výraznejšom tvare umývadla, voľne stojacej vani alebo vodovodných batériách, prípadne vykurovacom telese v zlatom, čiernom alebo medenom dekóre. Pozornosť pritiahnu aj netradičné línie, napríklad zaoblené hrany, šesťuholníkové dekóry alebo hra s leskom a matom, prípadne rôznou štruktúrou. 

bila koupelna

Hnedo biela kúpeľňa

Veľmi často sa biela farba kombinuje s hnedými odtieňmi, či už napríklad v podobe obkladov alebo ako kúpeľňové doplnky. Skvele pôsobí napríklad využitie dekóru mramoru na obkladoch na stenách v kombinácii s tmavo hnedými podlahami. Biela sanitárna technika v zaujímavých líniách potom miestnosť doslova rozžiari. Zatiaľ čo oblé tvary vyvolajú pocit útulnosti, hranaté línie reprezentujú sebavedomie a nadčasovú nekompromisnú krásu. Ak chcete naozaj niečo špeciálne s nádychom vznešenosti, zvoľte veľkoformátové obklady

Biela kúpeľňa s drevom

Variantom hnedo bielej kúpeľne je potom využitie dekóru dreva. Skvele pôsobí kombinácia štruktúrovaných obkladov (či obkladov s reliéfom), drevenej dosky k umývadlu, či už zabudovanému alebo vo forme umývadlovej misy. Príjemnou voľbou je potom kúpeľňový nábytok v dekóre dreva. Biela farba tentoraz môže ustúpiť do pozadia a podporiť čistú prírodnú atmosféru, ktorú vyvolá práve drevený nábytok (kúpeľňové skrine, skrinka pod umývadlo, držiak mydiel na vaňu, stoličky, taburetky alebo police). Drevo v kombinácii s bielou pôsobí impozantne a prináša nádych luxusu a exkluzivity. Celkový dojem podporia napríklad aj ratanové doplnky, sviečky, sušené rastliny alebo vonné tyčinky. Túto kombináciu najčastejšie nájdeme v škandinávskom štýle. 

bila koupelna drevo

Sivo biela kúpeľňa

Minimalizmus ovládol svet už pre dlhšou dobou a jeho obľúbenosť stále trvá. Nie je sa čomu diviť, pretože pre uponáhľanú dobu a prehltené zmysly je pohľad na jednoduché, čisté línie rozhodne upokojujúci. Minimalistického nádychu sa najčastejšie dosiahne kombináciou sivej a bielej. Hra s odtieňmi, matom, leskom a jemné prechody vytvoria skutočne ojedinelú atmosféru. Ak chcete miestnosť trošku pozmeniť, nie je nič ľahšieho než napríklad využiť čiernych, červených alebo tmavo zelených doplnkov. Opäť môžete staviť aj na dekór mramoru, prípadne čierne umývadlové batérie. Ak túžite po dôraznejšom štýle, siahnite po tmavých odtieňoch sivej, napríklad dekór betónu, štrku, hviezdnej oblohy... V takom prípade sa odporúča vytvoriť jeden výraznejší prvok a zvyšok kúpeľne potom doplniť pôsobivými líniami vybavenia. Podobne sa postupuje s čiernou farbou, kedy si môžete opäť pohrať aj s matom a leskom, prípadne štruktúrou a hladkým designom. 

koupelna sedobila

Modro biela kúpeľňa

Špeciálnou odrodou je modrobiela kúpeľňa, ktorá evokuje pobyt pri mori, modré nebo, slnko, dovolenku... Najčastejšie sa spája s Francúzskom a ďalšími prímorskými štátmi. Modrá je aj farbou vody, preto jej to v kúpeľni pristane. Modro biela kúpeľňa obvykle stavia na výraznejšieho dekóry, oválnejšie tvary a robustnosť vybavenia. Nechýbajú tu ani doplnky v podobe pruhovaných uterákov, dekóru lodičiek, živé kvetiny. Veľmi často sa modro biela kúpeľňa objavuje v boho štýle, ktorý potom do miestnosti zdanlivo nesúrodo pridá aj pamiatky z ciest. Využívajú sa tu aj biele vodovodné batérie a nerezové dekóry. Modrobielych efektov môžete dosiahnuť aj použitím „maľovaných“ štvorcových či šesťuholníkových obkladov v španielskom štýle, kedy sa pracuje s kombináciou rôznych motívov. V takom prípade sa odporúča staviť na hladký design sanitárneho vybavenia a kúpeľňového nábytku, ideálne v bielej farbe. 

hore