Preskočiť na hlavný obsah

Túžite po romantickej kúpeľni? Vybavte ju v štýle provence. Poradíme vám, ako dostať čaro francúzskeho vidieka aj do vašej kúpeľne.
 

Máte radi svetlé a romantické bývanie? Potom sa nechajte očarovať francúzskym štýlom provence. Základnými princípmi sú nežnosť, prostá elegancia a hojné využívanie prírodných materiálov. Všetky tieto atribúty vyústia v šarmantný francúzsky nádych interiéru.

Čo sa vám vybaví, keď sa povie Provence? Nekonečné fialové lány levandule, vôňa oregana a tymianu, azúrová farba mora a vidiecke chalupy plné rustikálneho nábytku? Ak ste sa práve zasnili, kúpeľňa štýlu provence je presne pre vás a isto-iste poteší vašu romantickú dušu!

provence

 

Farebná paleta a obklady

Veľkú pozornosť venujte v prvom rade farebnému ladeniu kúpeľne. Ideálne sú svetlejšie farby, ako je biela, sivá, krémová, fialová či modrá. Nebojte sa kombinovať – veľmi obľúbené je spojenie bielej s nežnými fialovými tónmi alebo bielej a béžovej. Takto zladená kúpeľňa na vás hneď pri prvej návšteve dýchne pohodu a pokoj.

provance moodboard.jpg

Obklady v týchto farbách môžete doplniť napríklad dlažbou v zemitejšom odtieni, ktorý k vidieku jednoducho patrí. Ďalším z poznávacích znakov kúpeľne v štýle provence je tiež použitie prírodných materiálov – dreva a kameňa. Ich imitácia ponúka skutočne bohatú škálu odtieňov aj štruktúr verných originálu. Vyberie si tak rozhodne každý. Zvoliť však môžete aj pravý kameň – vhodný je travertín, prípadne niektoré odtiene žuly. Nejedná sa ale o lacnejšie riešenie. Ak sa nebojíte siahnuť po výraznejších prvkoch, mozaiky a obkladačky s vintage patinou budú tým pravým. Navodzujú romantickú atmosféru a pokoj starých časov. Zvoliť môžete aj obklady so vzorom drobných kvetín a pod.

 

Voľne stojaca vaňa očarí každého!

Aká vaňa by sa do francúzskej kúpeľne mohla hodiť viac než tá voľne stojaca? Toto riešenie samozrejme vyžaduje dostatok miesta, ale ak ho máte a pre túto možnosť sa rozhodnete, budete nadšení. Voľne stojace vane so sebou prinášajú neuveriteľnú rozmanitosť tvarov a veľkostí. Ich variabilita nie je nijak obmedzená, k dostaniu sú vane s klasickými nožičkami, vane v modernom oválnom tvare či luxusné vane, ktoré sú skutočným umeleckým dielom. V kúpeľni štýlu provence bude najlepšie vyzerať práve vaňa na nožičkách. Potom stačí už len pár sviečok, levanduľa, trocha peny a atmosféra je dokonalá.

provence

 

Oblé je útulné

shutterstock_1800257830.jpg

Francúzska kúpeľňa je známa svojimi oblými tvarmi, ktoré navodzujú pocit útulnosti a nežnosti. Až teda budete vyberať umývadlo, siahnite po okrúhlom alebo oválnom. Vždy ale dbajte na to, aby ladilo s krivkami vane.

A kde ho umiestniť? Ideálne je posadenie na dosku alebo na obyčajnú drevenú skrinku. Získate tak praktickú odkladaciu plochu, ktorú môžete ozdobiť rôznymi doplnkami.

Výber umývadlovej batérie

Neopomenuteľná je tiež umývadlová batéria. Zvoľte kohútikové ovládanie – síce je proti tomu pákovému menej úsporné, ale rozhodne je štýlovo vhodnejšie. Vyberajte skôr z retro kolekcií, predsa len chceme napodobniť francúzske dedinky z dôb dávno minulých. Veľmi štýlová bude napríklad povrchová úprava mosadz či obyčajný chróm doplnený keramickou pákou.

 

Nábytok do kúpeľne štýlu provence

Kúpeľňa štýlu provence sa v neposlednom rade vyznačuje dreveným nábytkom, najlepšie v úprave patiny. Prevažujú varianty na nožičkách, dvierka majú profilovanie a výnimkou nie sú ani vyčnievajúce úchytky alebo držadlá. Všetok nábytok by mal byť dobre nalakovaný, aby mu ani v najmenšom nemohlo uškodiť vlhko či kvapky vody. Naozaj luxusným riešením je pokrytie hornej časti skriniek žulovou doskou.

 

Kúpeľňové doplnky v štýle provence

Čím by ešte mala disponovať vaša kúpeľňa? Štýl provence je veľmi ozdobný a má neobvyklý šarm. Medzi nenahraditeľné provence doplnky do kúpeľne preto patrí napríklad zrkadlo, ktoré je nielen skvelým pomocníkom, ale tiež designovým skvostom. Vyberajte z väčších zrkadiel s ozdobným rámom. 

Ďalšou dôležitou súčasťou dekorácie sú typické lampy, čerstvé aj sušené kvetiny a hlavne textil. Závesy, voľne položené uteráky, malé dečky na odkladacích plochách – to všetko dotvára jedinečnosť tohto štýlu. Zaujímavým tipom môžu byť aj kovové stojany na sviečky alebo porcelánové dávkovače mydla. Nezabúdajte ale na pravidlo: všetko s mierou. Ak by ste to s doplnkami prehnali, miestnosť by pôsobila chaoticky a neupratane.

 

Romantická atmosféra, pohodlie a vôňa levandule – to je kúpeľňa v štýle provence. Obstarajte si kúsok francúzskej provincie domov aj vy!

 

Súvisiace produkty

hore