Preskočiť na hlavný obsah

Na novú kúpeľňu je radosť sa pozerať. Všetko sa leskne a žiari. Ako si tento zážitok uchovať čo najdlhšiu dobu? A ako zároveň podporiť dlhodobo bezproblémovú funkčnosť vybavenia? Základom je pravidelná a citlivá starostlivosť. A pretože vodovodné batérie patria v domácnosti medzi najvyťaženejšie, poďme si zhrnúť, čo uvítajú a čo im naopak uškodí.

 

Upratovanie a rytmus domácnosti

Prístup k starostlivosti o vodovodnú batériu záleží na viacerých faktoroch. V prvom rade je to závislé na počte osôb v domácnosti, ďalej či sa jedná o dospelých jedincov, deti či seniorov a či sú súčasťou domova domáci miláčikovia. Svoju úlohu hrá aj rytmus domácnosti: ak pracujete z domova, ste rodič na rodičovskej dovolenke alebo senior, a teda veľa času trávite doma, predpokladá sa, že aj spotrebiče sú používané častejšie a teda aj starostlivosť o ne by mala byť častejšia. Zabudnúť by sme nemali ani na tvrdosť vody. Ak máte doma tvrdú vodu, potom rastie aj riziko vzniku nepekných máp a vodného kameňa. Starostlivosť o vodovodné batérie by mala byť častejšia a dôkladnejšia. V takom prípade môžete zvážiť aj obstaranie vodných filtrov.

Kde všade sú vodovodné batérie

V každej domácnosti nájdete aspoň tri rôzne vodovodné batérie (drezová, umývadlová, sprchová/vaňová). Podľa ich umiestnenia by sme potom mali zvoliť odpovedajúcu starostlivosť. Zatiaľ čo kuchynská batéria čelí hlavne nečistotám, ktoré sú spojené s potravinami (napr. mastnota, kyseliny či cukry z ovocia a zeleniny...), batérie umiestnené v kúpeľni sú vystavené typickým nečistotám, mikroorganizom, zvyškom mydla či šampónov.

Stavte na pravidelnosť

Základom dlhodobo udržateľnej spoľahlivosti a perfektného vzhľadu vodovodných batérií je pravidelná starostlivosť. Obvykle sa jedná o drobné, nenáročné úkony, ktoré jednoducho zaradíte do svojich denných rituálov. Po každom použití je vhodné batériu a jej okolie opláchnuť a vysušiť. Väčšiu pozornosť by sme batériám mali venovať raz za týždeň, kedy nielen samotnú batériu, ale aj podkladový materiál a okolie starostlivo zbavíme všetkého, čo tam nepatrí. 

Tip: Zatiaľ čo kuchynskú batériu by sme mali starostlivo umyť po každom varení, pretože hlavne kyseliny z potravín môžu jej povrch narušiť, umývadlovú aj sprchovú/vaňovú batériu spravidla po bežnej očiste stačí opláchnuť od prostriedkov na umývanie, prípadne utrieť dosucha. Tak lepšie predídete prípadnému usadzovaniu vodného kameňa a množeniu mikroorganizmov.

Ako čistiť vodovodné batérie

K efektívnemu čisteniu je najvhodnejšie použiť navlhčenú jemnú handričku, prípadne molitanovú hubku či čistiaci obrúsok, kam pridáte aj trošku vhodného čističa. Touto zmesou potom z vodovodnej batérie dôkladne zotrite nečistoty. Ak niekde objavíte zaschnutú nečistotu či odolný vodný kameň, nechajte čistič chvíľu na danom mieste pôsobiť a zotrite ho až následne. Na odolnejšie nečistoty (u stojankových batérií obvykle v mieste uchytenia k drezu/umývadlu) je možné použiť aj jemnú kefku (hodí sa napríklad vyradená zubná kefka). Hneď ako sú nečistoty zotreté, dôkladne batériu opláchnite a vysušte dosucha. V prípade potreby proces zopakujte.

čištění baterie

Kuchyňa a kúpeľňa: trochu iná starostlivosť

Ako sme už zmieňovali, starostlivosť o vodovodné batérie v kúpeľni a kuchyni sa obvykle líši. Je preto vhodné zvoliť taký čistič, ktorý zohľadňuje prostredie. Zatiaľ čo kuchynské čističe sa sústredia na nečistoty, vápenaté usadeniny, ale tiež tuky a oleje z kuchyne, kúpeľňové čističe sa spravidla zameriavajú na nečistoty, mikroorganizmy a vodný kameň. Nezabudnite, že nečistíte „len“ batériu, ale tiež drez, umývadlo, vaňu či sprchový kút. Zvolený čistič by mal rešpektovať aj toto prostredie. 

Nerezové drezy potrebujú inú starostlivosť než tie z umelého kameňa a rozhodne sa líšia od umývadiel, vaní, sprchových vaničiek či sklenených zásten. Nevhodne zvoleným čističom môžete prostredie porušiť. 

Čomu sa vyhnúť?

Nech už sú vodovodné batérie obstarané akýmkoľvek typom povrchu, vyhnúť by ste sa mali agresívnym chemickým čističom (obsahujúcim rozpúšťadlá a kyseliny), ktoré môžu poškodiť, rozleptať ochranné povrchové vrstvy batérie. Zabudnite aj na rôzne drôtenky, hrubé kefy, pieskové čističe alebo hubky s hrubou časťou. Ochrannú či samotnú povrchovú vrstvu totiž môžete aj „zodrieť“, teda poškodiť mechanicky. Ak by ste boli veľmi urputní, môžete vodovodnú batériu dokonca poškriabať či strhnúť z nej časť povrchovej úpravy. Pozor si dajte aj na bežný ocot či citrón, ktoré v neriedenej forme tiež môžu povrchy poškodiť.

hore