Preskočiť na hlavný obsah

Domov je miestom, kde sa nám dobre žije, kde môžeme opustiť svoje denné úlohy a byť zase sami sebou. K tomu nám pomôže nielen útulnosť a praktickosť, ale aj estetika a vhodne zvolený design vybavenia. Pretože kúpeľňa býva miestom, ktoré k uvoľneniu priamo nabáda, mali by sme jej venovať zvláštnu pozornosť. Vedzte, že designová kúpeľňa nemusí byť nedosiahnuteľná a navyše vie splniť aj nečakané želania.
 

Design kúpeľne: dokonalosť pre vás

Prvým krokom k úspešne vytvorenej designovej kúpeľni je uvedomiť si, že to budete vy, kto ju bude používať a preto by vám mala ladiť v mnohých aspektoch. Pretože vybavenie kúpeľne obvykle meníme až po naozaj dlhej dobe, je potrebné vyberať starostlivo a s prihliadnutím na osobné preferencie a stavebne-technické parametre miestnosti. Našim limitom je samozrejme nielen finančný rozpočet, ale hlavne rozmery kúpeľne.

design koupelny

Trendy a designové kúpeľne

Životný štýl spoločnosti sa odráža aj v tom, aký typ domácností sa uprednostňuje. Zatiaľ čo skôr sa kúpeľne sústredili hlavne na účelnosť, moderné bývanie ponúka omnoho viac. A to bez toho, aby ste museli zľaviť zo svojich prakticky založených charakteristík. Už niekoľko rokov je hlavným prúdom dôraz na jednoduchosť, zrozumiteľnosť a vizuálnu čistotu priestoru. Designové kúpeľňové vybavenie v sebe spája jasné línie, moderné technológie a dôraz na bezpečnosť, ľahké ovládanie a efektívnu údržbu. Milovníci priamosti by sa mali sústrediť na hranatejšie línie, kúpeľňu naopak zjemníte tvarmi oblejšími. Vzdávať sa nemusíte ani klasického designu, ktorý býva nezriedka oživený súčasnými trendmi.

minimalistická koupelna

Designová koupelna: méně je více

Nejsnazší cestou, jak vytvořit perfektní, funkčně i esteticky sladěný prostor je využít nabídky jednoho z výrobců. Produkty se obvykle perfektně doplňují a navíc máte zajištěnu nekonfliktní kompatibilitu. Před prvním nákupem je vhodné si promyslet, co přesně chcete do koupelny umístit. Ani u malé koupelny nemusíte rezignovat na vanu, naopak ne každá velká koupelna vanu potřebuje. Přihlédněte ke své životní fázi a potřebám, které se k ní vážou. Pro malou koupelnu zvolte například atypický tvar vany nebo rohové umyvadlo, sáhněte méně tradičních řešeních. Velká koupelna unese volně stojící vanu, případně dvojumyvadlo na desku. Důležité je odpovědět na otázku, zda budou součástí koupelny například pračka se sušičkou, kotel či zásobník teplé vody (a jak jejich přítomnost designově „ustát“). Nesnažte se do prostoru koupelny včlenit vše, co se vám líbí, výsledkem nebude harmonie, ale přehlcený, nevlídný prostor.

Designová kúpeľňa: menej je viac

Najľahšou cestou, ako vytvoriť perfektný, funkčne aj esteticky zladený priestor, je využiť ponuky jedného z výrobcov. Produkty sa obvykle perfektne dopĺňajú a navyše máte zaistenú nekonfliktnú kompatibilitu. Pred prvým nákupom je vhodné si premyslieť, čo presne chcete do kúpeľne umiestniť. Ani u malej kúpeľne nemusíte rezignovať na vaňu, naopak nie každá veľká kúpeľňa vaňu potrebuje. Prihliadnite ku svojej životnej fáze a potrebám, ktoré sa k nej viažu. Pre malú kúpeľňu zvoľte napríklad atypický tvar vane alebo rohové umývadlo, siahnite po menej tradičných riešeniach. Veľká kúpeľňa unesie voľne stojacu vaňu, prípadne dvojumývadlo na dosku. Dôležité je odpovedať na otázku, či budú súčasťou kúpeľne napríklad práčka so sušičkou, kotol či zásobník teplej vody (a ako ich prítomnosť designovo „ustáť“). Nesnažte sa do priestoru kúpeľne včleniť všetko, čo sa vám páči, výsledkom nebude harmónia, ale zahltený, nevľúdny priestor.  

Designové vybavenie bez kompromisu

Ak si trúfnete na nečakané kombinácie, odporúčame sa sústrediť na jednu dominantu (výrazné obklady, designový kúpeľňový nábytok, výrazné línie vybavenia, zlaté batérie a doplnky...), ktorej dáte hlavnú úlohu. Skvele vyzerajú napríklad designové umývadlové misy na dosku z kameňa či skla. Nadčasovo potom pôsobia napríklad sprchové vaničky z liateho mramoru či smaltovanej ocele, ktoré sa zabudovávajú do úrovne podlahy a ponúkajú široké farebné možnosti. Kúpeľni tiež pristanú sklenené zásteny, prípadne zrkadlá so zabudovaným osvetlením. Priestoru odľahčíte tiež tým, že namiesto obmurovania obstaráte vaňu s čelným panelom. Zaujímavým prvkom sa rozhodne môže stať kúpeľňové kúrenie.

Designová kúpeľňa je aj o maličkostiach

Nevyhnutnosťou každej kúpeľne sú rôzne doplnky: háčiky, držiaky, dávkovače mydla, police či mydlovničky. Designové doplnky do kúpeľne potom túto maximálne praktickú záležitosť posúvajú do vyšších estetických sfér. Aby priestor naozaj ladil vášmu oku aj potrebám, venujte úsilie aj pri výbere týchto zdanlivých maličkostí. Práve ony totiž nezriedka rozhodnú o tom, aká atmosféra v miestnosti bude. A ak máte radi premenlivosť, potom si pohrajte s farebnosťou uterákov, predložiek alebo tiež sfarbením svetiel.

 

Súvisiace produkty

hore