Preskočiť na hlavný obsah

Čím viac možností máme na výber, tým horšie sme schopní si vybrať. A v kúpeľni to platí trojnásobne… Na trhu je toľko rozmanitých farieb a ich kombinácií, že sa v nich môžeme ľahko stratiť. Aké teda sú a ako ich zladiť, aby výsledok stál naozaj za to?
 

Zladiť farebný odtieň s textúrou i vyhotovením je v malom priestore, akým kúpeľňa spravidla býva, náročná úloha. A tak sa mnohí nakoniec radšej uchýlia k neutrálnym tónom, a to len preto, aby nič nepokazili. Pre tých odvážnejších, ktorí chcú docieliť skutočne originálny vzhľad kúpeľne, prinášame niekoľko zaujímavých tipov.

 

Na začiatok…

Pri výbere tmavých odtieňov buďte veľmi opatrní. Výrazné a sýte farby prekrásne vyniknú vo väčších kúpeľniach, avšak aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Tmavá by preto mala byť maximálne jedna stena, ktorá sa stane ústredným motívom celého interiéru a vytvorí zaujímavé pozadie pre kontrastujúce umývadlo, závesné skrinky alebo kúpeľňové doplnky.

Naopak v malých kúpeľniach môžu tmavé farby napáchať nenapraviteľné škody, pretože priestor opticky výrazne zmenšujú a na citlivejšie povahy môžu pôsobiť až stiesneným dojmom. Vhodnejšie sú preto svetlejšie farby, ktoré kúpeľňu naopak presvetlia a opticky zväčšia. A hoci biela farba príliš originálne neznie, v kombinácii s nevšednými doplnkami vytvorí interiér nepoznanej krásy.

 

Farebná kúpeľňa prírode na dosah

Relaxujte obklopení prírodou. Ideálna je k tomu tmavozelená farba v kombinácii s hnedým drevom a zlatými doplnkami do kúpeľne. Vďaka využitiu prírodných materiálov alebo ich dokonalých imitácií vytvoríte priestor, v ktorom si po náročnom dni radi doprajete upokojujúcu relaxáciu. A to napríklad aj uprostred rušného veľkomesta. Ak má vaša kúpeľňa malé rozmery, tmavozelenú mierne obmedzte a skombinujte ju so svetlým drevom či bielou farbou. Zlaté doplnky môžete ponechať. Priestor vďaka tomu nebude vyzerať stiesnene, ale naopak uvoľnene a harmonicky.

Aj svieža svetlozelená môže v interiéri zohrať skvelú úlohu. Symbolizuje rovnováhu, regeneruje vyčerpané nervy, vzbudzuje nádej a dodáva novú životnú energiu. Vyberte si jednu stenu (napríklad tú za umývadlom) a vymaľujte ju v tomto odtieni. V kombinácii s drevenými doplnkami a živými kvetmi nemôžete urobiť chybu!


Hravý minimalizmus

Patríte medzi zástancov minimalizmu? Aj v tom prípade môžete do svojej kúpeľne vniesť kúsok originality. Decentné, neutrálne tóny, ako je smotanová, piesková alebo antracitová, perfektne korešpondujú so studenými kovmi či svetlým drevom. Detail do jednofarebných plôch môže sebavedome vniesť zaujímavý štrukturálny povrch keramických obkladov. Hru s rozmermi, rytmom a mierou jednotlivých obkladových prvkov zvýrazní o odtieň svetlejšia alebo tmavšia škárovacia hmota, ktorá väčším plochám okrem kontrastu dodá aj jasný poriadok. Jasné a pestré farby sa v minimalistickom interiéri vyskytujú iba striedmo. Ak si však predsa len nechcete nechať ujsť malý kontrast, zvoľte červenú, vínovú alebo oranžovú. Kúpeľni dodajú vtip a ľahkosť.


Farebné kúpeľne - inšpirácia v hrejivých odtieňoch

Medzi zaujímavé farby, vhodné do kúpeľne, sme zaradili aj žltú, prípadne v kombinácii s červenou farbou. Táto farebná súhra sa určite zapáči (nielen) optimistickým dušiam. Žltá je symbolom slnka, hojnosti i koncentrácie. Pôsobí blahodarne na všetky zmysly, uzdravuje telo aj myseľ, podporuje pamäť a obnovuje chuť do života.

Červená je typickou farbou lásky. A nielen tej partnerskej, ale aj lásky k svetu a sami k sebe. Nájdeme v nej energiu a sebaistotu pri rozhodovaní. Takto farebné kúpeľne so sebou jednoducho prinášajú silu, rozvoj a povzbudenie!


Modrosivé kúpeľne - farebné skvosty

shutterstock_1815812780.jpg

Dobrú náladu a upokojujúci pocit spoľahlivo navodia aj farby ako modrá alebo tyrkysová. Ochladzujú miestnosť a pomáhajú vytvoriť priestor na relaxáciu. Modrá pripomína more a je symbolom hĺbky a mystiky. Pre tých, ktorých život je neustále hektický a pôsobí na ne preto tlak a stres, je táto farba perfektnou voľbou. V kombinácii s tmavším či svetlejším odtieňom sivej dosiahnete jedinečný výsledok. Sivá farba pôsobí luxusne, dominantne a jemne zároveň. Ba čo viac, môžete ju zvoliť aj vo forme stierky, ktorá kúpeľňovým stenám dodá 3D efekt.

 

Čierna a biela sú tiež farby

Vidíte túto farebnú kombináciu ako nudnú a neoriginálnu? Opak je pravdou! Aj po rokoch ide o nadčasové spojenie farieb, ktoré len tak neomrzí. Čiernobiela klasika v sebe spája eleganciu, čistotu aj originalitu. Zatiaľ čo biela farba navodzuje pocit sviežosti a opticky zväčšuje priestor, čierna symbolizuje predovšetkým eleganciu a luxus. Spolu zvýraznia každý interiér a hlavne nepodľahnú neustále sa meniacim módnym trendom. Vyberať môžete aj z nepreberného množstva povrchov, ktoré pomocou optických efektov tvoria jedinečné hry svetiel a tieňov či mozaiky a netradičné tvary.


Fialkový pastel vo dvojici s bielou čistotou

Medzi obľúbené farebné kombinácie kúpeľní patrí v neposlednom rade aj fialová a biela. Pastely sú vcelku nedávnym trendom, ktorý pohladí nejednu boľavú dušu. Konkrétne fialová prináša harmóniu a pocit bezpečia. Okrem toho zvyšuje meditačné a spirituálne účinky, ktoré vám pomôžu nájsť vnútorný pokoj. Posilňuje intuíciu a pre jednotlivcov, trpiacich nervozitou, strachom či depresiami je viac ako vhodná. Organizmus zbavuje škodlivín a zvyšuje jeho schopnosť vstrebávať a využívať minerály. V syntéze s bielou farbou, ktorá symbolizuje čistotu tela i duše, vytvorí uvoľňujúci interiér, priamo nabádajúci k relaxácii.

Farebné kúpeľne a farebné inšpirácie často dokážu ovplyvniť našu psychiku viac, než si vieme predstaviť. Zariaďte si kúpeľňu podľa vašich preferencií, využite silu farieb a hlavne popustite uzdu fantázii!

hore