Preskočiť na hlavný obsah

Moderný design miluje poriadok, presnosť, rafinovanú nenápadnosť, dômyselné zladenie a minimalizmus. Patchwork, teda kombinácia zdanlivo nesúrodého, je presným opakom. A napriek tomu sa v moderných domácnostiach nestratí, práve naopak. Domácnosť dokáže príjemne rozohriať. Ako patchwork zaradiť do kúpeľne?

Čo je to patchwork?

Patchwork je technika, ktorá využíva „zvyšky“ k vytvoreniu niečoho nového. Obvykle sa používala k vytvoreniu diek, prikrývok, vankúšov, ale tiež tašiek či oblečenia. Jednoducho využívala všetko, čo ešte použiť šlo, pričom výsledok bol často zaujímavejší než pôvodné diely. Netrvalo dlho a zdanlivo nesúrodé sa začalo kombinovať zámerne, a nielen v textilnom poňatí. Postupne začal patchwork prenikať aj do designu a prispel k vybudovaniu unikátnych priestorov, ktoré vzbudzovali obdiv. Miešali sa tu nielen farby, materiály, ale tiež štýly. Inšpirácia sa čerpala aj z rôznych kultúr, náhodne zmienime maurskú kultúru, ktorú môžete vidieť v Španielsku. Patchwork je veľmi akcentovaný v boho štýle, ktorého vznik sa umiestňuje do bohémskeho Paríža.

co je patchwork

Stávka na obklady

Hlavnú úlohu v téme kúpeľňového patchworku hrajú obklady a dlažba. Obvykle sa z nich zostavuje „náhodný“ mix farieb, tvarov, motívov, ale aj napríklad štruktúry. Teraz už záleží na vašej odvahe a schopnosti kombinovať. Niekedy sa využíva skutočne pestrá farebnosť, inokedy sa hrá s odleskami alebo tieňovaním. Odvážni neuhnú ani pred dravou kombináciou čiernobielej s dôrazom na nerovnaké motívy. Pre tých, ktorí majú život radšej tlmenejší, sú vhodné pastelové motívy, prípadne hra v sivej či modrej. Nezriedka sa staví na atypické tvary, napríklad šesťuholníky s určitou patinou, prípadne na kovový vzhľad či „ošľapané“ drevo.

 

Patchwork ako dominanta

Patchwork je možné využiť aj ako skvelú dominantu kúpeľne. Obložte ním napríklad sprchový kút. V tom prípade použite zásteny z číreho skla, aby ste nechali tomuto prvku v priestore vyniknúť. Skvele pôsobí aj využitie patchworku na dlažbe. Či už na celej podlahe alebo na jej časti. Motív obkladov z podlahy je možné potom pretiahnuť aj na stenu. Tohto efektu sa využíva napríklad pre zdôraznenie umývadla či umývadlovej misy na doske a zrkadla či zrkadlovej skrinky nad ním.

 

Stavte na textil aj zeleň

Patchwork v kúpeľni je možné zapojiť aj prostredníctvom textilu alebo rôznych doplnkov. Nebojte sa, ak nemáte túžbu, tak si svoje uteráky ani osušky vyrábať nemusíte. Na trhu ich je k dostaniu pomerne dosť. Stačí však aj kombinácia rôznych farieb, odtieňov či motívov, aby ste dosiahli patričného efektu. Skvele pôsobia tiež predložky pred vaňu, prípadne samolepiace pásy na sprchových či vaňových zástenách. Staviť môžete aj na doplnky, akými sú napríklad fľaštičky určené na mydlo, šampón, telový krém či poháriky na kefky. Pre oživenie môžete použiť aj živé zelené rastliny či orchidey.

 

 

 

Umývadlo na dosku aj atypická vaňa

Patchworku pristane menej tradičné poňatie kúpeľňovej sanity. Skvele pôsobí voľne stojaca vaňa, či už umiestnená v priestore alebo u steny (niektoré varianty potom ponúkajú aj dostatok odkladacieho priestoru na rozšírenom leme). Svoje čaro miestnosti dodá aj atypická vaňa v podobe slzy. Tá môže byť obložená patchworkovými motívmi. Skvele pôsobia aj umývadlové misy. Určite nebudete ľutovať s vodovodnými batériami v mosadznom či zlatom designe. 

atypicka vana

Hodí alebo nehodí?

A aká je odpoveď na otázku z úvodu? Hodí sa patchwork do kúpeľne? Rozhodne áno, záleží však len na vašej chuti, v akom ladení. Pri výbere vždy prihliadnite k otázke nadčasovosti. Dajte si čas na výber. Predsa len kúpeľňa je vedľa očisty tiež miestom odpočinku a relaxácie. Navyše štýl patchworku by mal v určitej miere prestupovať celým bytom. Vždy stavte na kvalitné sanitárne vybavenie, pretože navzdory designovým požiadavkám musí byť predovšetkým funkčné a spoľahlivé. Ak si nie ste istí, dohodnite si schôdzku s bytovým designérom a jeho odborný názor zapojte do svojich predstáv a naladenia. V tomto prípade je dobré si uvedomiť, že v byte budete bývať vy, nie designér. 

hore