Preskočiť na hlavný obsah

Túžite po kuchyni, ktorá bude moderná, nevšedná a priestorovo veľkorysá? Stavte na industriálny štýl, šikovne skombinujte jeho prvky a doplnky a dodajte svojej kuchyni originálny design!

Industriálný štýl je nadčasový

shutterstock_1641746212.jpg

Aj keď pôvodne nevznikol ako designový štýl, je dnes veľmi obľúbený a nadčasový. Môžete ho použiť prakticky kdekoľvek, ale pozor - aby vyzeral dobre, potrebuje skôr väčšie priestory a dostatočné osvetlenie. Pôvodne je to štýl továrenských hál a priemyselných podnikov, niekedy sa tiež označuje ako factory style. Predtým sa využíval napríklad vo veľkých halách, kanceláriách, múzeách, kaviarňach, ale postupne prenikol aj do bytov a domov. Jeho charakteristiky sú okrem veľkorysého priestoru tiež priznané technické prvky, industriálny nábytok a doplnky a v neposlednom rade aj typické materiály ako tehly, betón a drevo. Je to štýl, ktorý je drsný, surový, rozhodne na vás nebude pôsobiť dojmom, že sa chce lacno zapáčiť. Nájdeme v ňom úprimnosť až drzosť, ale aj romantiku. Aj keď to znie možno paradoxne, je to tak. Industriálny štýl totiž dnes už dávno nie je drsným prostredím na tvrdú prácu, ale nostalgickým ohliadnutím sa za minulou dobou.

Kuchyňa v  industriálnom štýle

Kuchyňa je miesto, kam sa tento štýl hodí vlastne najviac. Moderné kuchyne sú totiž často priestranné miestnosti, ktoré zároveň fungujú aj ako jedáleň a obývačka. Ideálne je mať tu vysoké okná, najlepšie bohato členené a výrazné. Podlahy bývajú betónové alebo drevené a vyznačujú sa istou dávkou surovosti bez príkras, rovnako ako neomietnuté steny. Nábytok je celkovo málo dekoratívny, nebýva nijako prehnane zdobený, ale skôr praktický. Môže tiež byť v štýle vintage, ktorý do industriálneho priestoru skvele zapadne. V industriálnom štýle kuchyne nájdete strohé kovové police, poličky a vešiaky alebo skrinky s hladkými povrchmi bez ozdôb, ale zato s odhalenými skrutkami či úchytmi.

Inšpirácia bez pretvárky

Inšpiráciu industriálne kuchyne čerpajú v odhalenosti a v účelnosti. Taký je totiž aj pôvodný ráz priemyselných hál, kde sa nehľadelo na štýl, ale na funkčnosť a účel. Drôty a ďalšie technické prvky teda môžu byť pokojne odkryté, rovnako ako kúrenie a ďalšie vybavenie. Design kuchyne tomu tiež zodpovedá, všetko je usporiadané funkčne a zároveň odhalene. Súčasti kuchyne ako drez, batéria, rôzne poličky a držiaky nehýria farbami, ale sú ladené skôr do čiernej, sivej farby, prípadne nehrdzavejúcej ocele. To však neznamená, že iné farby sú tabu. Naopak, sem tam je žiaduci pokojne aj krikľavý odtieň, ktorý rozbije jednoliatosť farieb. Z materiálov dajte prednosť kovu, nehrdzavejúcej oceli a samozrejme betónu, ale hodí sa napríklad i sklo alebo keramika. Nezabudnite na drevo, ktoré pôsobí teplým dojmom a vytvára hrejivý pocit. V industriálnej kuchyni tak predstavuje rovnováhu k odmeranému a chladnému kovu. Povrchy bývajú matné a môžu mať akoby opotrebovaný povrch. V porovnaní s klasickými kuchyňami sa kuchyne industriálne odlišujú aj osvetlením. Typickou svetelnou schémou sú závesné lampy v čiernom, sivom alebo farebnom vyhotovení, ale tiež sa hodí vnútorné osvetlenie skriniek alebo nevyhnutné svetlo nad kuchynskou linkou.

          osvetleni industrial            doplnky

 

Súvisiace produkty

hore