Preskočiť na hlavný obsah

Ako vytvoriť úchvatný domov? Ako využiť prírodné materiály menej tradične? Stavte na obklady terazzo, ktoré skvele vyniknú nielen v prostredí kúpeľne.
 

Zoznámte sa s terrazzo

Terrazzo alebo tiež teraco je stará technika výroby dlaždíc (skôr aj celých plôch či ohraničenie okien a dverí), ktorá sa objavila už v 18. storočí v Taliansku, v Benátkach. V súčasnej dobe sa najčastejšie jedná o zmes cementu, farbív a špeciálnych kamenných drvín (obvykle žula, kremeň či mramor). Špeciálny proces výroby dlaždíc spočíva v tom, že sa vybrané čriepky materiálu polejú hmotou (rôznych odtieňov, ale aj farieb) a následne sa brúsia a leštia. Výsledkom je ojedinelý vzhľad dlaždíc, kedy motív nesie súladné prvky, ale dekór ako taký sa neopakuje. Pôsobí teda veľmi čarovne a originálne, nezamyká vašu predstavivosť. Tento vzor skvele vynikne na veľkoformátových dlaždiciach, ale poteší aj v štandardných rozmeroch. 

Terrazzo si zaslúži opakovanie

Ako sme naznačili v úvode, štýl obkladov terazzo skvele vynikne v akejkoľvek časti vašej domácnosti. Hodí sa nielen na steny do kúpeľne, ale aj ako obklady za kuchynskú linku alebo dokonca ako dominanta v obývacej izbe. Efektu terazzo môžete využiť samozrejme aj na podlahe. Hodí sa nielen do interiéru, ale aj na terasy, balkóny, k bazénom alebo dokonca na fasádu... Dlaždice skvele vyzerajú v mate, pololesku aj lesku. Iste poteší, že výhodou terazzo dlažby je nielen jej nadčasový vzhľad, ale tiež odolnosť. Navyše je farebná škála naozaj široká, takže si môžete vybrať skutočne to, čo vám ladí najviac.

Terrazzo v kúpeľni

shutterstock_1434339131.jpg

Tam, kde terazzo stopercentne nájde svoje uplatnenie, je kúpeľňa. Záleží len na vašej odvahe, akú štruktúru, veľkosť a hustotu vnútorných prvkov a farebnosť zvolíte. Skvelou správou je, že vďaka premenlivosti a nejednotnosti jednotlivých dlaždíc sa kúpeľňa neopozerá.

Terazzo štýl sa v modernom designe najčastejšie spája s retro štýlom a škandinávskym minimalizmom, ale určite sa týmto využitím nemusíte obmedzovať. Naopak. Je vhodný tiež v prípade, keď chcete nechať vyniknúť čistým líniám či určitej farebnosti kúpeľňového vybavenia, prípadne si vyladiť priestor do určitých tónov.

Čo sa hodí k terrazzo v kúpeľni?

Designové preferencie sú vždy otázkou osobného vkusu. Za nás skvele pôsobia jemné, svetlé tóny obkladov (s viac či menej kontrastným obsahom)  napríklad s drevenými doplnkami, prípadne aj podlahou s dekórom dreva. Nebojte sa ani kombinácie farieb. Úchvatne pôsobí napríklad podlaha z terazzo (prípadne ešte časť steny, napr. za umývadlom či vo sprchovom kúte) s obkladmi v inej farbe – obvykle sa stavia na jednu z farieb obsiahnutých v dekóre terazzo – nebojte sa tyrkysovej, hnedej alebo napríklad červenej.

 

Do takej kúpeľne sa skvele hodí napríklad voľne stojaca vaňa s minimalistickým designom alebo voľne stojace umývadlo. Luxusným dojmom však bude pôsobiť aj umývadlo na doske (napríklad s dekórom dreva) a nástenné umývadlové batérie. Ku sprchovému kútu sa hodí využiť čistú sklenenú zástenu, aby nebol celkový vzhľad kúpeľne ničím narušený. Priestor je možné určite pozdvihnúť aj vkusnými kúpeľňovými doplnkami a tiež výberom vhodného osvetlenia (pozor na farebné tóny svetla).

 

Tmavé terrazzo

Ak ste milovníkmi skôr sýtejších odtieňov alebo tmavých farieb, vedzte, že aj tu môžete siahnuť po terazzo štýle. V takom priestore sa opäť skvele uplatnia drevené doplnky, ale napríklad aj zlatá povrchová úprava u vodovodných batérií. Siahnuť môžete tiež po atypickej umývadlovej mise zo skla alebo kameňa, prípadne vo farebnom dekóre. Aj tu sa však skvele uplatní svetlá sanita. Je možné ju doplniť napríklad  čiernymi vodovodnými batériami. Výnimku netvorí ani terazzo s určitým farebným ladením (hnedá, zelená, modrá, červená...), ktorá ďalej rozširuje vaše možnosti. Navyše tmavé terazzo s veľkými kusmi materiálu vo vnútri môžete využiť len na podlahu a následne si pohrať s jemnejšími tónmi dlaždíc na stenách.

tmavé terrazzo v koupelně

Súvisiace produkty

3D model
101,14 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
358,66 € s DPH
Skladom 14 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
1 750,20 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
58,93 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore