Preskočiť na hlavný obsah

Pri zariaďovaní malých kúpeľní v paneláku je potrebné počítať s každým centimetrom a vedieť ho poriadne zúročiť. Či už svoju oázu pokoja rekonštruujete, alebo ešte len realizujete, určite sa vám bude hodiť pár osvedčených rád. Inšpirácia pre malé kúpeľne v paneláku práve prichádza!
 

Prakticnosť, kúpeľný klenot alebo oboje?

Kľúčovou otázkou, ktorú si na začiatku musí položiť každý, je to, či dáte vo svojej kúpeľni prednosť sprchovému kútu alebo vani. Ak preferujete dlhé relaxácie vo vani, ale bojíte sa, že vaša kúpeľňa nedisponuje dostatočným priestorom, máme pre vás riešenie. Výrobcovia mysleli aj na užívateľov menších kúpeľní a presne na tie účely vyvinuli vane so zúžením v priestore na nohy. Tento variant výrazne šetrí priestor bez toho, aby obmedzil váš komfort. Rovnako praktické sú aj menšie rohové vane, ktoré poskytnú priestor na pohodlný kúpeľ, ale nezaberú vám toľko miesta.

Na dosiahnutie maximálnej úspory priestoru a spotreby vody môžete zvoliť sprchový kút. Ten je ideálny aj pre staršie a menej pohyblivé osoby, pretože bariéry sú tu len minimálne. Na trhu nájdeme aj sprchové kúty úplne bezbariérové, a to vďaka absencii vaničky. Designovo je toto riešenie veľmi prepracované a nijako nenarušuje celistvosť kúpeľne. Jediné, na čo je potrebné myslieť, je perfektná hydroizolácia podlahy. V neposlednom rade si dajte pozor na výber sprchových dverí – namiesto klasických otváracích dverí je lepšie zvoliť tie posuvné.

TIP SANITINO: Nemôžete sa rozhodnúť medzi relaxáciou vo vani a sprchovaním? Kompromisom je zaobstaranie si vaňovej zásteny. Vďaka nej si budete môcť dopriať ako kúpeľ vo vani, tak aj rýchlu, stimulujúcu sprchu.

malá barevná koupelna            inspirace malé koupelny
 

Kúpeľňa v paneláku – farebná inšpirácia

Ak máte pocit, že vaša kúpeľňa pôsobí stiesneným dojmom, dbajte na správnu voľbu farieb. Malé priestory si žiadajú svetlé farby – vďaka nim dôjde k optickému zväčšeniu a prevzdušneniu interiéru. A nemusíte sa uspokojiť iba s klasickou bielou, vhodná je tiež svetložltá, béžová, svetlosivá alebo broskyňová. Ak ste zástancami výraznejších a tmavších farieb, zakomponujte ich do priestoru pomocou malých doplnkov alebo ornamentov na svetlom základe. Bytoví designéri taktiež odporúčajú použiť veľkoformátové obklady. V malých kúpeľniach obzvlášť vyniknú, vyvolajú dojem o niečo väčšej kúpeľne, a navyše sa vďaka malému množstvu škár oveľa lepšie udržujú.


Vyberte si vhodné umývadlo

Väčšina z nás sa domnieva, že keď do malého priestoru zakomponuje rohové umývadlo, ušetrí tým tak veľmi cenný priestor. Toto riešenie ale naopak prístup obmedzí a k umývadlu už nepripojíte odkladaciu plochu. Omnoho vhodnejšie je dať prednosť menším, symetrickým umývadlám alebo umývadielkam, ktoré príjemne zapadnú do každého priestoru. Vybrať si môžete umývadlo na dosku alebo zabudované do skrinky. V druhom prípade odporúčame voliť kúpeľňový nábytok s umývadlom.

 

​​​​​​​Úložný priestor od podlahy k stropu

Ak sa chcete s malým priestorom vyhrať, zamerajte sa na to, aby ste ho využili od podlahy až k stropu. Ideálne sú v tomto prípade vysoké skrinky. Uschovať do nich môžete napríklad kôš na špinavú bielizeň alebo odpadkový kôš. Doslova sa snažte zužitkovať každý kút – veľmi praktické sú taktiež rohové skrinky. Čo je ale najdôležitejšie, preferujte predovšetkým závesné systémy. Budete sa čudovať, ako veľmi vám miesto pod zavesenými skrinkami príde vhod! Závesné môže byť okrem iného aj WC, čo je praktické, hlavne čo sa týka údržby. A nakoniec – namiesto otvorených poličiek dajte prednosť uzavretým skrinkám, na pohľad budú pôsobiť oveľa minimalistickejšie.

 

​​​​​​​Panelákové kúpeľne – inšpirácia svetlom

Nielen svetlé farby opticky zväčšujú priestor. Aj vďaka dostatočnému osvetleniu môže vaša kúpeľňa pôsobiť, ako by mala pár centimetrov navyše. V paneláku väčšinou nemáme k dispozícii prirodzené svetlo, avšak umelé svetlo nám ho hravo vynahradí. Celkový efekt môžeme umocniť ešte zrkadlami. Priestor vďaka nim bude razom vzdušnejší!

malá koupelna               malá koupelna

​​​​​​​Inšpirácia vo svetlých farbách, jas a využitie priestoru až k stropu. Hoci vaša kúpeľňa disponuje len niekoľkými metrami štvorcovými - s týmito pravidlami z nej urobíte hotový raj!

hore