Preskočiť na hlavný obsah

Objavte kúzlo štýlu japandi a zariaďte si podľa neho aj svoju kúpeľňu. Kombinácia zemitých farieb, dreva a minimalizmu vás naozaj dostane. Ako na to? Prečítajte si náš článok.

Niekto by mohol povedať, že japonský a škandinávsky štýl nemajú nič spoločné. Opak je ale pravdou. Oba tieto štýly sa vyznačujú prírodnými materiálmi, čistými líniami a láskou k minimalizmu. V interiérovom designe tak tvoria dokonalú kombináciu. V našich končinách je japandi štýl stále vyhľadávanejší, ale nejde o žiadnu novinku. Vznikol totiž pred viac než 150 rokmi.
 

História japandi štýlu

Harmonický štýl japandi vznikol vďaka dlhodobým kultúrnym väzbám medzi Japonskom a Dánskom. Jedinečné štýly týchto dvoch krajín na seba začali vzájomne pôsobiť už pred viac než 150 rokmi, kedy dánski architekti, umelci a designéri odcestovali do Japonska hľadať novú inšpiráciu. Boli to jedni z prvých ľudí zo západu, ktorí do krajiny zavítali cez len krátko otvorené hranice, ktoré boli predchádzajúcich 220 rokov uzatvorené.

Obdiv je však obojstranný. Dánsky štýl je už celé desaťročia vyhľadávaný vo všetkých kútoch Japonska. Oba štýly sa vyznačujú úctou k remeselníkom, ručne spracovaným výrobkom, prírodným materiálom a pozitívnym prístupom k jednoduchosti. Podobnosť nájdete tiež v absolútnej funkčnosti priestoru a vyrovnanom pohľade na život.

Chcete si takto zariadiť aj svoju kúpeľňu? Poďme sa pozrieť, ako na to!

japandi styl

Designová záležitosť, ale aj životný štýl

Máte radi porekadlo, že v jednoduchosti je krása? Potom vás iste zaujme filozofia wabi-sabi. Učí nás vidieť krásu minimalizmu a prijímať život taký, aký je. Mimo to sa vyznačuje láskou k nedokonalosti – tá tu nie je vykreslená ako niečo nepríjemné či rušivé, ale práve naopak: vďaka nej vyniká jedinečnosť a krása všedných vecí. Ďalej je pre túto filozofiu typická skromnosť a neokázalosť interiéru.

A ako vznikol pojem japandi? Ako už sme zmienili, tento štýl vznikol prepojením štýlu japonského a škandinávskeho. Preto stačilo skombinovať slovo „japonský“ a „scandi“ a nový výraz bol na svete!

 

Farby? Najlepšie neutrálne

Čo sa týka farebnosti, väčšina farieb je skôr neutrálna. Ideálne sú teplejšie a zemitejšie farby, ktoré vašu myseľ upokoja a navodia hrejivú atmosféru. Voľte teda napríklad béžovú, krémovú či hnedú. Ak by ste chceli interiér oživiť, zvážte kontrastné tmavé farby – smaragdovú, indigovú či tmavo fialovú. Rozhodne to s nimi ale neprežeňte! Čo sa týka akýchkoľvek vzorov, tým sa radšej vyhnite.

japandi koupelna         japandi koupelny

 

Nábytok a láska ku drevu

Japandi štýl dáva prednosť nábytku, ktorý je nízko nad zemou. Tento zvyk podporuje spojenie ľudí so zemou a ich citlivé vnímanie prírody. Vhodné sú teda napríklad skrinky pod umývadlo, ktoré zároveň šetria priestor. Línie nábytku v tomto štýle by mali byť čisté a minimalistické. A aký zvoliť materiál? Rozhodne drevo. Jedným z variantov je zakúpenie nábytku len napodobňujúceho drevený povrch, avšak porozhliadnuť sa môžete aj po dreve ozajstnom. V tomto prípade sú ideálne tropické dreviny, ktoré sú na vlhko zvyknuté. Počítajte však s vyššou cenou. 

Nábytok by mal byť vyberaný skutočne starostlivo, pretože sám o sebe slúži ako výrazný a odvážny prvok. Nezabúdajte na kvalitu – vždy nakupujte len u overených výrobcov. Môžete však použiť aj staršie kusy, ktoré upcyklujete. 

japandi

 

Umývadlo a umývadlová batéria

Ďalším dôležitým prvkom je samozrejme umývadlo. V japandi kúpeľni sa bude skvele vynímať buď to voľne položené na doske alebo klasické prepojené rovno s umývadlovou skrinkou. Pre podtrhnutie harmonizujúcej atmosféry v miestnosti voľte oblé tvary – vyrábajú sa umývadla ako okrúhle, tak oválne.

Nezabudnite tiež na umývadlovú batériu. Mala by ladiť s umývadlom, takže ak je to možné, vyberajte produkty z rovnakej série alebo aspoň produkty podobných kriviek. Vzhľadom k tomu, že japandi štýl preferuje pred zložitými tvarmi skôr jednoduchosť, vyberajte z batérií pákových, nie tých kohútikových. Zvoliť však môžete aj batériu bezdotykovú – nielen že je veľmi moderná, ale tiež vysoko hygienická.

 

Vaňa či sprchový kút?

V každej kúpeľni, nech už je zariadená v akomkoľvek štýle, sa nachádza prvok, ktorý nás upúta hneď na prvý pohľad. Najčastejšie do býva vaňa alebo sprchový kút. Kúpeľňa v japonskom štýle nepreferuje žiadny z variantov. Je len na vás, ktorú možnosť zvolíte. Ak je miestnosť priestorná, odporúčame zvoliť voľne stojacu vaňu – tá pôsobí naozaj jedinečne. Ak preferujete naopak sprchový kút, porovnajte všetky jeho vyhotovenia a vyberte to najlepšie. Aj tu ale platí, že čí oblejší, tým lepší.

Veľmi elegantným riešením sú tiež sprchové kúty typu walk-in. Zvoliť však môžete aj atypický sprchový kút vyrobený na mieru, ktorý bude vo vašej kúpeľni každý obdivovať. To isté samozrejme platí aj o vani. Ani v jednom prípade sa vašej fantázii medze nekladú.

 

Minimum doplnkov

S doplnkami to v japandi kúpeľni nepreháňajte. Pre tento štýl je totiž na prvom mieste funkčnosť. Výzdoba je minimálna – tvoria ju prevažne rastliny, sklenené výrobky a ručne vyrábaná keramika.

Inšpiráciu môžete hľadať tiež priamo v Japonsku – tradičné sú tapety urushi, látky shibori, bonsaje alebo papierové lampy, ani steny by nemali byť príliš zdobené, odporúčame zvoliť si jednu dominantnú dekoráciu a tú potom doplniť len pár drobnosťami. Takou dominantou môže byť napríklad bezrámové zrkadlo, ktoré priestor opticky zväčší a rozjasní. V neposlednom rade môžete k výzdobe použiť textílie z prírodných materiálov.

Japandi kúpeľňu si zamilujú milovníci minimalizmu, voňavého dreva a severskej útulnosti.

Súvisiace produkty

14,14 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 22. 4.
58,93 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 22. 4.
hore