Preskočiť na hlavný obsah

Hľadáte štýl, ktorý nikdy nevyjde z módy? Inšpirujte sa v dobách dávno minulých a nechajte sa uniesť originálnym retro štýlom. Poradíme vám, ako retro kúpeľňu zariadiť, aby bola štýlová, praktická aj funkčná.

Sapho_3376dn.jpg

Retro kúpeľne sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené. Nesú v sebe kúzlo starých časov, pôsobia originálne, luxusne aj elegantne. A hlavne – nikdy nevyjdú z módy!

Kúpeľňa v retro štýle v nás vzbudzuje nostalgiu. Vracia nás späť ku spomienkam, koreňom aj k tradíciám. Zároveň je pre nás symbolom istoty a kvality, ktorá vydrží aj niekoľko generácií. A na rozdiel od pominuteľných trendov je veľkou prednosťou aj to, že zahŕňa všetky najzásadnejšie designové skvosty naprieč históriou.

 

Typické prvky a farby retro kúpeľne

Kúpeľňa v tomto štýle vyniká výraznými prvkami a bohatým zdobením. Jemné odtiene pastelových farieb vyvažujú výrazné dekory alebo bohato zdobené vybavenie kúpeľne. Jedno by nemalo prebíjať druhé! Je teda dôležité, či uprednostníte výrazné obklady a decentné prvky alebo naopak zvolíte neprehliadnuteľné výrobky.

 

Aké produkty vybrať?

Retro kúpeľni pristanú kohútikové vodovodné batérie, voľne stojace vane, keramické umývadlá, zdobený drevený nábytok a samozrejme štýlové kúpeľňové doplnky a obklady.

 

Voľne stojaca vaňa s ozdobnými nožičkami

Dodajte svojej kúpeľni noblesu a lesk predvojnových časov s voľne stojacou vaňou! Tá by mala byť v prípade retro štýlu skôr zaoblená než hranatá a mala by stáť na zdobených nožičkách alebo podstavci. Ak chcete docieliť ideálneho súladu, vyberte tiež vaňovú batériu na podlahu v rovnakom štýle a odtieni ako sú nožičky vane. Tie bývajú väčšinou zlaté, bronzové alebo chrómové, čo je ideálna kombinácia k bielej aj čiernej vani v štýle retro.

Z našej ponuky môžeme odporučiť napríklad POLYSAN vane Retro, Charleston, Foxtrot alebo Regata.


Štýlové vodovodné batérie

U retro kúpeľne sú kľúčom k úspechu správne zvolené vodovodné batérie. Rozlúčte sa s pákovými batériami a nahraďte ich tradičnejšími kohútikmi. Farbu môžete zvoliť podľa ľubovôle, ale ak chcete zachovať jednotný štýl a celú kúpeľňu zladiť, odporúčame vybrať vodovodné batérie a doplnky jednej farby – ideálne z rovnakej série. Najčastejšie sa stretneme s chrómovými, bronzovými, zlatými alebo čiernymi batériami, prípadne s kombináciou týchto farieb.

Vznešený zámocký štýl dodajú vašej kúpeľni vodovodné batérie zo série AQUALINE Victoria, ale veľmi obľúbené sú aj batérie SAPHO Reitano rubinetteria Antea, SAPHO Kirké alebo Kludi Adlon.


Sprchové systémy v retro štýle

set036.137417478672201.jpg

Ale ani v prípade retro kúpeľne sa nemusíte vzdávať svojich obľúbených spŕch. Stačí len zvoliť vhodné štýlové vybavenie. Retro sprchy majú väčšinou oblé tvary a môžete ich zakúpiť v chrómovom vyhotovení, ale tiež vo farbách zlata alebo bronzu. Aj v tomto prípade majú sprchové batérie skôr kohútiky, ale niektoré série, ako napríklad SAPHO Vienna ponúkajú aj pohodlnejšie ovládanie pomocou páky.

 

Sanitárna keramika v retro kúpeľni

Aj keď je retro kúpeľňa inšpirovaná históriou, nemusíte sa obávať, že by v nej chýbala sanitárna keramika. Pre tento štýl je typická biela keramika so zdobením. Zvoliť môžete umývadlo zapustené do kúpeľňového nábytku alebo závesné umývadlo na stenu. V druhom prípade odporúčame prikúpiť keramický stĺp, ktorý jednak skryje sifón, ale pôsobí aj elegantne.

Nesmieme zabudnúť ani na toaletu. Moderné sú síce závesné varianty, ale pre retro kúpeľňu sú typické skôr WC kombi s nádržkou. V sérii SAPHO Kerasan retro nájdete dokonca bidet v retro štýle. Medzi ďalšie obľúbené série patrí AQUALINE Antik alebo SAPHO Kerasan Waldorf.
 

Nábytok v retro štýle

retro-interier-antik-2-o.jpg

A akým nábytkom vybaviť svoju retro kúpeľňu? Rozhodne dreveným! Rovnako ako u sanitárnej keramiky aj tu platí, že nábytok by mal byť zdobený. Ideálnou farbou je starobiela s ľahkou patinou alebo tmavé drevo – napríklad buk alebo mahagón.

Z ponuky SANITINO môžeme vybrať napríklad sériu kúpeľňového nábytku SAPHO Retro, SAPHO Cross alebo Villeroy & Boch Hommage.

 

Nezabudnite na doplnky!

Svoju retro kúpeľňu dolaďte tiež pomocou doplnkov. Pred vaňu dajte kožušinu alebo mäkký koberec. Nad umývadlo umiestnite zrkadlo s farbou rámu zodpovedajúcou nábytku alebo farbe vodovodných batérií. Kúpeľňový nábytok môžete ozdobiť tiež pomocou vázy s kvetinami. A aj kúpeľňové doplnky môžu podporiť nádych starých časov.

retro kupelne

A ako sa v takej kúpeľni trávi čas? S eleganciou a noblesou!

Ako vidíte, aj v dnešnej modernej dobe sa dá nájsť veľa kúpeľňových produktov v noblesnom retro štýle. Čierne alebo zlaté vodovodné batérie s kohútikmi nájdu uplatnenie tiež v industriálnych kúpeľniach, ktorým dodajú šmrnc a punc jedinečnosti.

Či už zvolíte starý viktoriánsky štýl, vintage, art deco alebo noblesu predvojnových časov, v SANITINO si vždy vyberiete.

Chcete viac inšpirácie? Sledujte nás na sociálnych sieťach!

hore