Preskočiť na hlavný obsah

Nadčasovosť, luxus, elegancia. To sú charakteristiky kamenných a betónových kúpeľní. Že na vás pôsobia chladne? Tento prvý dojem sa ľahko rozbije kombináciou vyladených doplnkov! Pozrite sa, ako zariadiť kamennú aj betónovú kúpeľňu.
 

Kameň symbolom noblesy

Prírodné materiály v moderných interiéroch jednoznačne triumfujú. Takým materiálom je aj kameň – hodí sa prakticky kamkoľvek a všade vyzerá skvele. Každý kameň má jedinečnú farbu, štruktúru, kresbu aj vlastnosti a každý kus je originál. Ak teda zvolíte v kúpeľni kamenné obloženie, stane sa táto miestnosť skutočne jedinečnou. Z tohto materiálu nemusia byť len obklady a dlažba. Napríklad mramorová voľne stojaca vaňa alebo travertínové umývadlo na dosku pozdvihnú vašu kúpeľňu na celkom novú úroveň elegancie!

Z pravých prírodných kameňov dominuje v kúpeľniach mramor a to už od dávnych dôb. Je totiž nadmieru odolný a má hladký povrch, čo je pri kontakte s vodou veľmi dôležité. Ponúka obrovskú škálu vzorov a farieb od bielej či béžovej cez ružovú alebo hnedú až po tie najtmavšie odtiene. Môže byť svetlý aj tmavý, studený aj teplý, lesklý aj matný. Pravý prírodný mramor je symbolom luxusu a noblesy, čomu však odpovedá aj jeho cenu. Preto sa dnes hojne používajú jeho verné imitácie. Tie sú nielen lacnejšie, ale prekvapivo aj odolnejšie a vďaka pokročilým technológiám a 3D tlači je ich dekór tak presvedčivý, že ho od prírodného kameňa sotva rozoznáte.


Betón ako nadčasová elegancia

shutterstock_2162706633.jpg

Ďalšou možnosťou, ako zariadiť kúpeľňu luxusne a zároveň originálne, je siahnuť po betóne, ktorý je tiež obľúbeným trendom kúpeľní. Kamenné a betónové kúpeľne majú jedno spoločné – vyznačujú sa strohou eleganciou, nadčasovosťou a krásou odhalenia. Betón pôsobí naozaj surovým až drsným dojmom, takže sa skvele hodí napríklad do industriálnych kúpeľní. Ale aj v modernej kúpeľni môže vytvoriť decentné pozadie pre koncert farebných či prírodných doplnkov a zariadení.

shutterstock_609094331.jpg

A na čo všetko je možné betón použiť? Veľmi obľúbené a praktické sú napríklad betónové liate podlahy. Môžu sa pochváliť maximálne ľahkou údržbou, pretože takáto podlaha nemá žiadne škáry, v ktorých by sa mohli zachycovať nečistoty. Tiež sú odolné voči poškodeniu, napríklad pri páde rôznych predmetov. A navyše, nemusíte sa báť, že by ste sa na nich pošmykli, čo ocenia napríklad rodiny s malými deťmi.

Estetické odhalenie betónu najlepšie vynikne na stenách kúpeľne. Takéto riešenie je cenovo dostupné a úžasne praktické na údržbu.

Je ale potrebná úprava špeciálnou stierkou, na čo odporúčame povolať skúsených remeselníkov. Dominantou betónových kúpeľní je jednoznačne betónové umývadlo, ako inak než na dosku. A pozor, nemusí byť len sivé. Na trhu sa okrem rôzne sivých odtieňov objavujú aj betónové umývadlá tiež v čiernej, hnedej, béžovej a bielej farbe či v kovových odtieňoch.

betonová koupelna

Kombinácia a doplnky

Kamenná kúpeľňa je sama o sebe krásna svojou elegantnou strohosťou. Hoci je kameň prírodným materiálom, niekedy môže pôsobiť chladno. Ak túžite štylizovať svoju kúpeľňu do teplých odtieňov, stavte na kombináciu pastelových farieb a dreva. Kúpeľňové skrinky v drevenom dekóre alebo umývadlo na dosku v pastelových farbách kamennú kúpeľňu okamžite oživia a dodajú jej potrebný dojem prívetivosti a útulnosti.

Podobne to platí aj pre kúpeľňu betónovú. Surovú eleganciu betónu zjemníte drevom alebo ďalšími prírodnými materiálmi. Vhodné je tiež okrášliť interiér rastlinami a farebnými doplnkami, ktoré studenému betónu dodajú živosť a temperament. Ak ju ale chcete vyladiť do industriálneho štýlu, idete tiež správnym smerom. K nemu sa hodí napríklad čierna či mosadzná umývadlová batéria, voľne stojaca vaňa alebo otvorený sprchový kút s čiernymi profilmi. Dokonca sa dajú obstarať aj betónové doplnky ako napríklad mydlovničky či vázy.

hore