Preskočiť na hlavný obsah

Kuchyňa je spravidla najobývanejším a najzaťaženejším miestom v domácnosti. Preto jej zariaďovaniu venujeme veľa pozornosti. Ale ako na to, keď bojujete s nedostatkom priestoru, ako napríklad u malej kuchyne v paneláku? 
 

Prvým bodom, ktorý je potrebné pri zariaďovaní alebo pri rekonštrukcii kuchyne v paneláku zohľadniť, je určite praktickosť. Všetko musí byť usporiadané tak, aby tu bolo praktické a príjemné variť, pracovať, jesť a stretávať sa. Na kuchyňu s ostrovčekom môžeme v malých priestoroch panelového domu rovno zabudnúť, ak sa teda nechceme pustiť do prestavby a napríklad prepojiť kuchyňu s obývačkou. Ponúkajú sa teda dve základné možnosti riešenia a to rohové a rovné kuchyne. Naozaj je potrebné zužitkovať každý centimeter, preto je vhodné obstarať si do paneláku kuchyňu na mieru. Šikovne vymyslené moderné kuchyne v paneláku využijú naozaj každučký voľný priestor. Existujú rôzne úložné systémy a inteligentné riešenia, ako sú výsuvné police, zásuvky s množstvom priehradiek alebo výklopné skrinky a veľa ďalších vychytávok, ktoré umožňujú optimalizovať priestor a udržovať kuchyňu dobre organizovanú. Čo nás určite neminie, je riešenie usporiadania kuchyne v paneláku. Tu je dobré sa vopred rozhodnúť, čo všetko sa bude v kuchyni robiť, čo všetko tu potrebujete uskladniť a tiež ako veľký jedálenský stôl sa sem musí vojsť. Od toho sa potom odvíja celkové plánovanie priestoru. 

kuchyn.png

 

shutterstock_2141500175.jpg
shutterstock_2032325804.jpg

Druhým bodom, ktorému je dobré venovať pozornosť, je kvalita. Paneláky niekedy môžeme považovať za lacné bývanie, do ktorého sa nevyplatí príliš investovať a potom tomu prispôsobíme aj vybavenie. Ale tento postup sa nám vráti ako bumerang. Odporúčame preto staviť na kvalitu a neuspokojiť sa s lacným vybavením, ktoré spravidla nemá dlhú životnosť a rýchlo sa opotrebuje. 

shutterstock_1126974746.jpg
shutterstock_2285692143 (1).jpg

Nebojte sa investovať do kvalitných a odolných materiálov. Venujte starostlivú pozornosť hlavne tým častiam kuchyne, ktoré sú najviac zaťažené, ako drez, drezová batéria, odpadkové koše a podobne, ale aj väčšie plochy ako podlaha, kachličky alebo iné obloženie a kuchynská linka. Použitím kvalitných a odolných materiálov na týchto kľúčových miestach zaistíte nielen ich dlhodobú trvanlivosť, ale tiež estetický vzhľad a ľahkú údržbu vašej kuchyne. 

Tretím aspektom je design. I napriek priestorovému obmedzeniu môže byť kuchyňa v paneláku moderná a štýlová. Existuje veľa možností ako prispôsobiť design vášmu vkusu a potrebám. Základnou inšpiráciou pre kuchyňu v paneláku je ale jej veľkosť, ktorú len tak jednoducho nezmeníte. Tým, že tieto priestory bývajú často až stiesnené a niekedy navyše aj dosť tmavé, je rozhodným kritériom designu výber farebnej schémy. Ak zvolíte svetlé farby, máte vyhrané. Svetlé farby majú totiž úžasnú schopnosť aj malé miestnosti opticky zväčšiť. Lesklé povrchy, okno bez záclon, steny, prípadne aj pohľadové strany nábytku v bielej alebo v krémovej farbe, to všetko panelákovú kuchyňu prejasní a presvetlí. Potom stačí pridať štýlové dekorácie, vkusné detaily alebo zakomponovať svetlé drevo, prírodné materiály a živé kvetiny a malá kuchyňa v paneláku sa razom premení v príjemné miesto, kde budete radi tráviť čas. 

 

Súvisiace produkty

228,94 € s DPH
Expedícia obvykle do 45 dní.
3D model
111,28 € s DPH
Skladom 86 ks
Zajtra odosielame
78,46 € s DPH
Skladom 18 ks
Zajtra odosielame
hore