Preskočiť na hlavný obsah

Staré je za nami a nové tvoríme. Práve takú energiu nesie vstup do nového roku. Aké trendy nás čakajú na poli sanitárneho vybavenia? Do akého štýlu sa oblečú kúpeľne v roku 2023? Skúsme si trendy pre rok 2023 predstaviť.
 

Kontrast výrazných a jemných farieb

Ak sa začne hovoriť o kontrastoch, väčšine z nás sa v predstave objaví čiernobiely svet. Vaša kúpeľňa však môže žiariť aj kombináciami iných farieb. Skvele vyzerajú napríklad biele obklady, ktoré oživí jedna stena inej farby, napríklad výraznejšie odtiene žltej, zelenej alebo modrej. Aby bol efekt dokonalý, je potrebné pamätať, že menej je viac. 

Nechajte kontrast vyniknúť. K žltej farbe skvele ladia napríklad čierne umývadlové batérie a čierne sprchy, prípadne tmavo sivý obklad podlahy. Kontrast sa však môže vytvoriť aj pomocou zlatých rámov zrkadiel, zlatého kovania a samozrejme zlatých vodovodných batérií. Zlaté odtiene, prípadne doplnené o živé kvety či svieže zelené odtiene rastlín, najlepšie vyniknú s obkladmi s designom mramoru.

 

Čierne vodovodné batérie a sprchy

Trend čiernych vodovodných batérií je stálicou mnohých rokov. Nie inak tomu bude v roku 2023. Čierna farba dodáva miestnosti nádych luxusu, ale tiež určitej tajomnosti. Aj tu je možné staviť na kontrasty s bielou, ale nápaditejšieho a prepracovanejšieho variantu dosiahnete napríklad so sivou či prírodnou hnedou. Čierne vodovodné batérie vyniknú tiež v priestoroch, kde využijete obklady s 3D štruktúrou, prípadne v designe mramoru. Ak si chcete pohrať s rafinovaným vzhľadom, u batérií stavte na matné povrchy a minimalizmus.

 

Boho štýl

shutterstock_1897602025.jpg

Minimalizmus si svoje pevné miesto drží spoľahlivo, ale vedľa neho je na vzostupe jeho úplný opak – boho štýl. Ten je inšpirovaný „bohémskym“ životom umelcov, ktorí si zo svojich ciest privážajú rôzne, zdanlivo neladiace pamiatky, ktoré následne „náhodným spôsobom“ vtkajú do svojho životného priestoru. Podobne môžete postupovať aj vy. Typickým prejavom boho štýlu je práca s kombináciami nespojiteľného. 

shutterstock_2160335477.jpg

Chýbať by však nemali prírodné farby, veľa kvetín (napríklad aj na tapetách alebo obkladoch), zelené rastliny alebo sýto zelené listy a rôzne „doplnky“ práve z ciest. Priestor sa na prvý pohľad môže zdať opticky zahltený, ale už pri druhom nádychu zistíte, že je to prepracovaná útulnosť a to práve vďaka prírodného vyladeniu.

Tento štýl nekončí v kúpeľni, mal by prestúpiť atmosféru celého bytu. 

Japandi štýl: stávka na lamely a 3D efekty

Japandi štýl je možné najlepšie popísať ako minimalizmus minimalizmu. Je funkčný, ale nepôsobí studeným dojmom. Naopak je prepracovanou ukážkou, ako vytvoriť dokonalý priestor pomocou malých nedokonalostí. Využíva prírodných odtieňov a prostých línií, ktoré umným spôsobom kombinuje, až vytvorí atmosféru prirodzeného plynutia. Kúpeľne môžete esteticky pozdvihnúť prostredníctvom drevených lamiel. Tieto prírodné obklady v kombinácii s hladkými líniami kúpeľňového vybavenia vytvárajú nadčasové efekty. Ak máte väčšiu kúpeľňu, môžete lamely využiť aj ako elegantné prepaženie. Skvele pôsobia tiež dekorácie v štýle japandi, u ktorých sa pracuje s premyslenou „nedokonalosťou“, napríklad jemne krčené obrazy. 

 

Terrazzo čiže stavte na umelý kameň

Policka Slim S C black image RAVAK.jpg

Trendy pre rok 2023 naznačujú dôraz na prírodný vzhľad. S tým vám môže pomôcť tiež terrazzo, umelý kameň vyrobený zo zmesi cementu, farbív a ušľachtilých kamenných drví. Výsledkom je príjemný, nadčasový priestor.

Podľa zvoleného dekóru môžete byť schopní stvoriť jemnú, romantickú atmosféru, ale tiež sebavedomú dominantu, ak siahnete po výraznejších odtieňoch. Terrazzo je možné kombinovať tiež s farebnými obkladmi. Vznikne tak hravá a nápaditá miestnosť , ktorá sa len tak neopozerá. 

 

Imitácia travertínu

Špeciálnou kategóriou je imitácia travertínu, ktorá svojím luxusným vzhľadom zvýrazní atmosféru miestnosti. Napokon, svoje o tom vedeli už v starom Ríme, kde prírodný travertín využili k výstavbe Kolosea. Dôraz  na jemné „kamenné“ špecifiká vytvorí opticky zaujímavú dominantu miestnosti. Atmosféru môžete efektívne podporiť výberom vhodného kúpeľňového vybavenia, prípadne cieleného osvetlenia. Travertín skvele pôsobí aj so sivou farbou alebo zelenými rastlinami. 

 

Veľkoformátové obklady

Ak túžite svoju kúpeľňu oživiť, stavte na veľkoformátové obklady (obvykle začínajú na rozmeroch 70 x 70 cm). Hodia sa nielen do veľkých, ale aj do malých miestností. Ich použitie má však svoje špecifiká a je potrebné veľa merať a plánovať. Veľkoformátové obklady sa najčastejšie využívajú preto, že na nich efektívne vyniknú dekóry, najčastejšie imitácia kameňa, dreva, betónu, ale tiež kovu. Atmosféra kúpeľne sa tak stane skutočne jedinečnou. A to aj preto, že vďaka minimálnym škáram pôsobí kompaktne. Chýbať by nemali napríklad v industriálne ladenej domácnosti.

 

Farebné umývadlá

O tom, že kúpeľňová sanita nemusí byť „len“ biela, svedčí ďalší trend pre rok 2023: farebné umývadlá. Efektne pôsobí čierna, prípadne sivá (s kovovými odleskami alebo v dekóre betónu). Ak však túžite po unikátnom kúsku, stavte na umývadlové misy v kombinácii červená/petrolejová, modrá/sivá, zelená meď, wenge... 

Jemný unikátom sú umývadlá v pastelových odtieňoch. Alternatívou sú potom jednofarebné umývadlá, napríklad svetlo hnedá, modrá, zelenkavá, „telová“ nude... Nádherne pôsobia tiež sklenená umývadlá, zaujmú napríklad v dekóre zlatej medovej farby. Doprajte im však možnosť v priestore vyniknúť a nekombinujte príliš dominantných prvkov naraz.

 

Veľké zrkadlá s osvetlením

Trendom pre rok 2023 sú tiež veľké zrkadlá, ktoré s priestorom pracujú aj vďaka zabudovanému osvetleniu. Jemnosť miestnosti dodá oválne zrkadlo s osvetlením po obvode, nápaditosť získate obdĺžnikovým zrkadlom so zabolenými rohmi. V modernej kúpeľni iste zaujme hranaté zrkadlo (štvorcové či obdĺžnikové nastojato alebo naležato).

Aj osvetlenie zrkadiel môže byť zaujímavým estetickým spestrením. Niektoré varianty majú svetlo zabudované priamo vo svojom tele, iné používajú podsvietenie alebo vrchné svietenie. Iste poteší aj fakt, že niektoré varianty zrkadiel vedľa osvetlenia ponúkajú aj vyhrievanie, takže nebudete musieť riešiť nepríjemné zahmlievanie.

hore