Preskočiť na hlavný obsah

Začiatok nového roku v nás obvykle zapáli túžbu po zmene. Niekedy máme veľké plány ohľadne našej kondície, inokedy napríklad túžime niečo zmeniť v domácnosti. Pozrime sa, aké trendy nás v roku 2024 čakajú v téme kúpeľňa. 
 

Dovoľte si odľahčenie

Ľahkosť do života prináša mnoho vecí. Jednou z nich, aj keď na prvý pohľad nemusí byť zrejmá, je tiež praktická, ale zároveň vizuálne čistá domácnosť. Zaplnené miestnosti aj kopy nesúrodostí môžu zbytočne zaťažovať myseľ a tým aj odďaľovať pocit pohody. Práve kúpeľňa má tendenciu sa zaplňovať a vytvárať estetický chaos. Obzvlášť menšie kúpeľne bez okien môžu potom pôsobiť stiesnene. Trendom je odľahčenie a vzdušnosť. A dosiahnuť toho nemusí byť tak zložité, ako sa zdá. Prvým krokom je zvoliť taký kúpeľňový nábytok, ktorý je určený k zaveseniu na stenu. Pomôžu tiež hladké línie. Skvele pôsobia aj taký pomocníci na stenu ako pohárik na kefky, mydlovnička alebo rôzne decentné poličky. 

Mikroorganizmy pod kontrolou

Témou, ktorá sa stáva čím ďalej viac aktuálna, je držať nežiadúce mikroorganizmy pod kontrolou. Práve kúpeľňa je pre ne rajom a preto je potrebné venovať jej odpovedajúcu pozornosť. Skvelou správou je, že moderné materiály, prepracovaný design a technologicky vyspelá povrchová úprava vás v tejto snahe môže podporiť. Vyhľadajte si teda takú sanitárnu keramiku, ktorá je opatrená antibakteriálnou úpravou, ktorá najčastejšie využíva ióny striebra. Výhodou takej úpravy je, že sú povrchy kompaktné, lepšie odolávajú mechanickému poškodeniu (a teda aj poskytovaniu ubytovania nečistotám a mikroorganizmom), ľahko sa čistia a navyše ľahko odvádzajú vodu do odpadu. Zabraňujú tiež rastu plesní. Ďalším riešením môže byť napríklad stávka na umývadlové bezdotykové batérie

Pohrajte si so svetlom

Sila svetla sa najčastejšie využíva v umení, na divadle alebo pri vytváraní špecifickej domácej atmosféry. Vedzte, že aj vaša kúpeľňa môže meniť svoj vzhľad a aj náladu podľa osvetlenia, ktoré zvolíte. Pre detailnú starostlivosť o pokožku tváre môžete zvoliť zrkadlo s osvetlením, prípadne galérku so zabudovaným svetlom. Nezabudnite ani na osvetlené zväčšovacie zrkadlo. Existujú varianty, kde môžete dokonca meniť tón aj intenzitu svetla. Skvele pôsobí aj svetlo v podhľade. Zvoliť môžete aj osvetlenie, ktoré ovládate pomocou aplikácie v mobilnom telefóne. Len pre pripomenutie, zatiaľ čo biele svetlo sa hodí na preskúmanie detailov pokožky, „žlté“ svetlo navodí mäkkú, príjemne intímnu atmosféru. Hodí sa pomyslieť tiež na decentné nočné osvetlenie, hlavne keď potrebujete kúpeľňu využiť v noci a nechcete svoje oči zaťažiť prílišnou svetelnosťou. Ak chcete vytvoriť skutočne jedinečné prostredie, zvoľte napríklad sprchový panel s osvetlením, tam je možné si pohrať s rôznymi farbami. 

osvetleni koupelna.jpg
zrcadlo.jpg
podhled.jpg

Doprajte si starostlivosť na mieru

Starostlivosť na mieru nikdy nebola jednoduchšia. Jednou z ciest je stávka na prepracované kúpeľňové vybavenie. Napríklad sprchovanie už dávno nie je len otázkou očisty, ale tiež sprievodcom relaxácie. Stále väčšej popularity dosahujú sprchové sety s hlavovou a ručnou sprchou (ideálne v kombinácii s termostatickou batériou), prípadne sprchové panely opatrené tiež bočnými dýzami. Preštudujte možnosti ručných spŕch a ich prúdy a zamerajte sa aj na veľkorozmerové hlavové sprchy, ktoré ponúkajú úchvatný zážitok v podobe tropického dažďa. 

Nadštandardnú starostlivosť môžete získať tiež v otázke intímnej hygieny. Elektronické bidety, prípadne bidetové dosky vás presvedčia, že sú nielen pohodlné, ale tiež významne uľahčia starostlivosť o intímne partie. Výhodou je aj možnosť nastavenia dýz pre daného užívateľa, špecifická starostlivosť o mužské a ženské partie, prípadne osvetlenie pre nočné využitie kúpeľne. 

Príroda a technológie

Technológie vládnu svetu a nie inak je tomu v kúpeľňovom prostredí. Ak chcete dosiahnuť maximálneho efektu po funkčnej aj estetickej stránke nie je nič ľahšie než siahnuť po moderných výrobkoch. Vtip je v tom, že môžu pracovať s modernými technológiami a zároveň si uchovať prírodný ráz. Veľkou kúpeľňovou témou je totiž tiež príroda a prírodniny ako napríklad rôzne dekory kameňa, mramoru... Drevený dekor pristane umývadlovej doske alebo kúpeľňovým skrinkách. Mramor vynikne na stenách, pričom zaujímavého efektu dosiahnete, ak z neho urobíte dominantný prvok. Prírodu do miestnosti ľahko dostanete tiež doplnkami z dreva, ratanu či lyka. Nebojte sa sviečok a zelených kvetín. 

Farba roku bude… broskyňová

Móde vládnu farby a nie inak je tomu v prípade kúpeľní. Je preto dobré vedieť, že farbou roku 2024 je broskyňová PANTONE 13-1023 Peach Fuzz. Jej posolstvom je práve starostlivosť. A to je symbolom aj kúpeľne. Táto nadčasová farba má nežný charakter, reprezentuje prirodzenosť a ľahkosť, ktorú sme už zmieňovali. Nesie v sebe však aj decentnú zmyselnosť a hlavne – hodí sa ku všetkým štýlom, ktoré podporí a zároveň nezanikne. 

peach1.jpg
peach2.jpg
peach3.jpg
hore