Preskočiť na hlavný obsah

Upchatý odpad vo vani alebo sprchovom kúte je veľmi nepríjemná záležitosť. Čas od času sa s tým ale stretáva každý. Ako vyčistiť odpad vo vani efektívne a v rámci domácich možností? Skúste naše tipy.
 

Základom je prevencia

Rovnako ako s ľudským zdravím, aj v prípade upratovania a udržiavania vybavenia v dobrom stave je potrebná pravidelná starostlivosť a niekoľko preventívnych krokov. Práve tým odsuniete aj okamih, kedy musíte riešiť, ako vyčistiť odpad vo vani. Jedným z opatrení je ochranné sitko, prípadne zátka a samozrejme ich pravidelné umývanie. Ideálnym materiálom na upchatie odpadu sú vlasy, chĺpky, fúzy, kúsky kože, ktoré sa ľahko zmiešajú so zvyškami mydla a šampónu. Pozor si dajte aj pri domácich miláčikoch, ktorých srsť dokáže naozaj skvele vytvoriť nechcený „špunt“. Pozadu nezostáva ani prach alebo rôzne drobnosti (sponky do vlasov, gumičky, papierová vreckovka…), ktoré sa nám občas pri kúpeli podarí spláchnuť do odpadu.
 

Prečo dbať na prevenciu?

Pravidelné upratovanie vane by malo byť prirodzenou súčasťou života. Dôvodom je nielen príjemný vzhľad a voňavá domácnosť, ale najmä zbavenie sa nežiaducich mikroorganizmov, pre ktoré sú mastnota, kúsky kože, vlasy i zvyšky umývacích prostriedkov výživnou pôdou pre rast a množenie sa. Pravidelná údržba samozrejme prispieva k spoľahlivosti, bezproblémovej funkčnosti a najmä dlhšej životnosti vane i celého potrubia.
 

Zamerajte sa na zátku

Niekedy je riešenie veľmi jednoduché. Upchanie totiž spočíva v nabalených nečistotách tesne pod zátkou. V takom prípade stačí nejaký háčik (napríklad vytvorený z kovového vešiaka na oblečenie), pinzeta či drôtik, ktorým nečistoty postupne vyťaháte na povrch. Dôležité je nečistoty dostať skôr von, než vtlačiť do potrubia. Ak nečistota nejde von, skúste preplachovanie. Tu si však musíte byť istí, že problém nevznikne následne v potrubí.
 

Vyčistite sifón

Ďalším krokom, ktorý nasleduje po vybratí nečistôt pod sitkom a zátkou, je rozobratie sifónu, ktorý primárne slúži ako pachová zátka. Nemal by teda nikdy vyschnúť. Pred jeho rozobratím je potrebné pod neho umiestniť nádobu, kam zvyšok vody, usadeniny a iné nečistoty môžu odtiecť. Potom sifón odskrutkujte a nechajte všetko odtiecť, ručne vyberte zvyšné nečistoty a následne ho vymyte. Skontrolujte aj tesnenie, či nie je „stvrdnuté“ a nepotrebuje teda vymeniť.
 

Klasika, ako vyčistiť odpad vo vani: gumový zvon

Úplnou klasikou, ako vyčistiť odpad vo vani, je gumový zvon. Čím väčší priemer zvonu, tým efektívnejší. Postupujte tak, že napustíte vaňu vodou, utesníte prepadový vpust (potrebujete, aby sa vytvoril podtlak), potom uvoľníte zátku, priložíte zvon na odpad a začnete pumpovať. Na povrch vyplávajú nečistoty a voda pomaly začne odtekať. V okamihu, keď sa začne tvoriť vodný vír, je vaša misia úspešná. Ak nečistoty odolávajú, je potrebné zvoliť inú taktiku.
 

Ako vyčistiť odpad vane? Čistiacou pružinou

Medzi ďalšiu inštalatérsku klasiku patrí inštalatérske pero/pružina, ktoré bez ťažkostí dostanete v potrebách pre domácich majstrov alebo pre domácnosť. Tu je potreba trocha citu a cviku. Ak budete príliš intenzívni, môže sa stať, že problém len zhoršíte tým, že nečistoty doslova upevníte v jednej z častí potrubia alebo potrubie dokonca poškodíte. Manipulácia s pružinou je jednoduchšia s pomocníkom. Pružina funguje tak, že zatiaľ čo vy točíte jedným smerom, pomocník pružinu smeruje k upchatému miestu, ktoré je potrebné uvoľniť.

TIP: Pri vyťahovaní pružinu priebežne utierajte od nečistôt, aby ste potom nemali zašpinenú celú kúpeľňu.
 

Chémia domáca i priemyselná

Odpad vane je možné čistiť aj pomocou chemických prostriedkov, ktorých základom býva hydroxid sodný. Obvykle sa nasypú do odpadu, nechajú sa po určitú dobu pôsobiť a následne sa zalejú horúcou (nie vriacou) vodou, aspoň jedným litrom. Ekologickejším variantom je siahnuť do domácich zdrojov a využiť silu kuchynskej soli (stačí naozaj tá najobyčajnejšia), kypriaceho prášku či jedlej sódy, ktoré sa v určitom pomere miešajú s horúcou vodou a octom. Opäť najskôr zmes dajte do odpadu a následne po niekoľkých minútach spláchnite. Pri použití akejkoľvek chémie však najprv zistite, či nepoškodia ochranné povrchové vrstvy vane!
 

Preč aj so zápachom a vodným kameňom

Čistenie odpadu vane obvykle sprevádza nepríjemný zápach. Preto túto aktivitu vykonávajte vo chvíli, keď si budete istí, že môžete vetrať. Ako prvú pomoc je možné použiť šťavu z citróna, ktorú s trochou vody vlejete do odpadu a necháte pôsobiť. Potom ju spláchnete. Pri starostlivosti o odpady nezabudnite ani na záchytné sitká, ktoré počas údržby „naložte“ do kúpeľa z vody, octu a jedlej sódy. Potom ich kefkou zbavte nánosov. Podobne môžete postupovať aj v prípade zátok alebo napríklad aj vodovodných batérií a spŕch.

Súvisiace produkty

3D model
303,18 € s DPH
Skladom 8 ks
Zajtra odosielame
130,04 € s DPH
Expedícia obvykle do 9 dní.
3D model
201,99 € s DPH
Skladom 10 ks
Zajtra odosielame
hore