Preskočiť na hlavný obsah

Láka vás moderné sivé vyhotovenie kúpeľne, ale bojíte sa, že bude interiér nudný? Poradíme vám, ako zariadiť kúpeľňu tak, aby vás bavila aj po rokoch.

Sivá farba sa v posledných rokoch používa v interiéri veľmi často, kúpeľňu nevynímajúc. Podľa designérov vyjadruje eleganciu a vznešenosť. Zdá sa vám taká farba nudná? Opak je pravdou! Stačí sa pohrať s ostatnými prvkami a dokonalé dielo je na svete!

Najzásadnejším plusom sivej je fakt, že je možné ju kombinovať takmer so všetkými ostatnými farbami. Práve vďaka tomu sa v poslednej dobe stala tak obľúbenou. Skvele vyzerá nielen na doplnkoch, ale aj na veľkých plochách, ako sú napríklad podlahy a steny. Navodzuje pocit dokonalej organizácie, praktickosti a profesionality.

 

Do kúpeľne s kompasom

V prvom rade je potrebné sa rozhodnúť, na akú plochu a v akej miere sivú farbu použijeme. To podľa odborníkov úzko súvisí s tým, na akú svetovú stranu je kúpeľňa orientovaná. Ak je na západnej strane, nemusíte sa sivej báť ani na veľkých plochách. Naopak juhovýchodne situované kúpeľne by mali sivú úplne vynechať. Zlatým stredom sú kúpeľne smerom na severozápad, kde sivá výborne vynikne ako doplnková farba. Je však len na vás, či sa tohto pravidla budete držať alebo stavíte na vlastné farebné cítenie.

černobílá koupelna

 

Čaro odtieňov

Kľúčová je voľba správneho odtieňu, pretože nie je sivá ako sivá. Ale podľa čoho sa rozhodnúť? Rozhodne podľa priestorových dispozícií vašej kúpeľne a tiež podľa množstva svetla, ktoré ňou preniká. V presvetlenej a veľkej kúpeľni si môžete dovoliť použiť aj tmavší odtieň sivej, naopak v malej kúpeľni, ktorá nemá dostatok svetla, siahnite skôr po odtieňoch svetlejších. Svetlo sivá farba miestnosť rozjasní a opticky zväčší. Svetlé tóny voľte aj v prípade, že budete sivú aplikovať na všetky steny. Zaujímavé je tiež skombinovanie dvoch rozdielnych odtieňov sivej, ktoré dohromady vytvoria pôsobivý kontrast.

 

Vybavenie v akejkoľvek farbe

Sapho_PI024dn5.jpg

Aranžmán interiéru samozrejme nie je len o sivej farbe na stenách. Rovnako dôležitú úlohu hrá aj správne zvolené umývadlo, príslušenstvo a doplnky. Sanitárna technika nemusí byť len biela, ba naopak, na výber máme mnoho rôznych farieb. Hoci sa sivá farba najčastejšie ladí práve s bielou, úžasne interaguje aj s jej protipólom – čiernou. To ale rozhodne nie je všetko. Na trhu je možné nájsť v podstate akúkoľvek farbu, vďaka čomu môže kúpeľňa perfektne odrážať vašu osobnosť.

Obľúbenou doplnkovou farbou sivej farby sú zemité tóny béžovej, hnedej, smotanovej, ale tiež výrazné farby ako červená, fuksiovo ružová, modrá, zelená alebo oranžová, skvele pôsobia aj pastelové farby (púdrová, mentolová, jemne modrá). Nebojte sa farby kombinovať.

Napríklad spojenie sivej, bielej a modrej farby pôsobí upokojujúcim dojmom. Limetkovo zelená farba zase dodá osviežujúci vzhľad aj tmavo sivej kúpeľni. A oranžová? Tá je odvážna, temperamentná a originálna – pravý opak sivej farby, čo vytvára úžasný originálny kontrast. Sivú kúpeľňu môžete vybaviť aj zlatými dekoráciami a doplnkami, čím docielite luxusného vzhľadu.

Umývadlá v sivej farbe

Sivé nemusíte mať len steny. Veľmi efektne vyzerá tiež vybavenie kúpeľne v tejto farbe. Originálne sú napríklad sivé umývadlá od značiek SAPHO, Villeroy & Boch alebo Ideal Standard. Navyše sa nemusíte báť výberu vhodnej umývadlovej batérie, pretože sivému umývadlu pristane chrómová, čierna, biela, ale aj zlatá vodovodná batéria.

 

Nábytok a hrejivé drevo

Ak by vám interiér vašej moderne sivej kúpeľne predsa len prišiel studený, doplňte ho drevom. Prírodné suroviny sú teplé a do kúpeľne vnesú pocit neutrality a uvoľnenia. Preto až budete vyberať nábytok, dajte prednosť kusom v úprave dreva. Zároveň dbajte na jeho funkčnosť a jednoduchosť. Moderný design kúpeľne podtrhnú taktiež geometrické línie nábytku, bez tých by to skrátka nebolo ono!

Drevo je možné mimo iné použiť aj v podobe decentných doplnkov. Nezabudnite ich ale poriadne ošetriť pred vlhkosťou!

nábytek do koupelny

 

Kúpeľňové doplnky

Ak ste svoju kúpeľňu vyzdobili sivými obkladmi a podlahou, vyberte si kúpeľňové doplnky v odlišných farbách tak, aby ladili s ďalším vybavením kúpeľne. Môžete siahnuť po klasickej kombinácii chrómu a skla, ale zosvetliť tmavé priestory môžete tiež pomocou bielych doplnkov do kúpeľne. Ak máte radi originalitu, pokojne stavte na pestrofarebné doplnky. Vždy ale myslite na to, že kúpeľňa by nemala mať viac ako tri farby.

 

Správne osvetlenie

shutterstock_1420177049.jpg

Rovnako, ako v prípade tmavých kúpeľní, nezabudnite na správne zvolené osvetlenie, aby vaša kúpeľňa nepôsobila moc temne. Útulným dojmom pôsobia LED prúžky okolo vane, sprchového kúta alebo v okolí umývadla. Obľúbené sú tiež podsvietené zrkadlá, ktoré ponúkajú príjemné intímne osvetlenie interiéru. Dôležitý je tiež farebný odtieň svetla, pretože aj to môže pôsobenie vašej kúpeľne ovplyvniť k nepoznaniu. Osobne do kúpeľne odporúčame teplé biele svetlo, pretože s ním ľahšie navodíte pocit relaxácie.

Moderná kúpeľňa? Sivá! Očarila vás tak ako nás? Neváhajte a začnite s realizáciou čo najskôr. Uvidíte, že sa stane ozdobou vášho domu, ktorú bude každý obdivovať.

hore