Preskočiť na hlavný obsah

Páči sa vám interiér, inšpirovaný prírodou? Máte radi zemité farby? Potom sa vám bude páčiť aj kúpeľňa v rustikálnom štýle. Pozrite sa, aké farby použiť a ako si ju útulne a funkčne zariadiť.
 

Kúpeľňa nie je len priestorom osobnej hygieny, ale aj miestom relaxácie a odpočinku, preto by tomu malo zodpovedať aj jej vybavenie. Ak aj vy túžite po dotyku prírody a vidieka vo svojej kúpeľni, zamerajte sa na rustikálny štýl.
 

Aké farby použiť v rustikálnej kúpeľni?

Rustikálne kúpeľne vyžadujú zemité farby, ktoré sú neutrálne a dobre sa kombinujú medzi sebou. Pri svojom výbere sa môžete zamerať iba na svetlé tóny alebo na kombináciu svetlých a tmavších tónov. Neurobíte chybu ani s použitím tmavého kameňa a svetlého dreva. Ak máte malú kúpeľňu, nechajte steny svetlé a tmavú využite na vybavenie a doplnky. Skvele bude vyzerať napríklad kameninové umývadlo.

V rustikálnej kúpeľni najčastejšie stretnete pieskovú, sivú, béžovú alebo hnedú farbu, obľúbenými sekundárnymi farbami sú napríklad svetlomodrá, tehlová, terakota, zelená, staroružová alebo žltá. Všetky farby, ktoré pripomínajú prírodu, sa do rustikálnej kúpeľne skvele hodia. Na ozvláštnenie interiéru využite kvetinové vzory, patchwork alebo motívy ovocia a zeleniny.

 

shutterstock_1039946662.jpg

Prírodné obklady

Rustikálnu kúpeľňu podporíte napríklad obkladmi z prírodného kameňa. Hoci je tu snaha napodobniť vidiecky štýl, kameň na stene vyzerá veľmi moderne a vyvoláva pocit luxusu, ale zároveň neopúšťa rustikálny nádych. Kameň je navyše odolný, takže sa nemusíte báť krátkej životnosti.

Ak chcete kúpeľňu rozžiariť, využite svetlú farbu na stenu aj podlahu. Obľúbené sú tiež obklady so zašlým vzhľadom alebo s kvetinovými vzormi. Využiť môžete tiež efekt odkrytej tehly.

Vybavenie rustikálnej kúpeľne

Rustikálnej kúpeľni pristane voľne stojaca vaňa s oblými tvarmi, v typickej bielej farbe. Umývadlo môže byť biele, sivé, béžové, pieskové alebo kameninové. Ak zvolíte štandardnú bielu farbu, využite skôr umývadlovú misu na dosku.

Sanitárnu keramiku doplňte vhodnými vodovodnými batériami. Pre tento štýl sú vhodné umývadlové batérie s kohútikmi, ktoré navodzujú atmosféru starých vidieckych kúpeľní. Vaňová batéria na podlahu skvele doplní voľne stojacu vaňu. Snažte sa zladiť všetky vodovodné batérie štýlom i farbou. Obľúbená je čierna alebo farba mosadze.

A nesmieme zabudnúť ani na rustikálny nábytok do kúpeľne. Ten by mal byť drevený a zároveň by mal vyzerať trochu staro a zašle, ale to nutne neznamená, že musíte oprášiť niekoľko rokov starú skriňu alebo nový nábytok poničiť. Na dnešnom rozmanitom trhu nájdete kúpeľňové skrinky, ktoré sa tomuto štýlu prispôsobujú a patina ich už zdobí.

 

Nedbalosť je vítaná

V minulosti ľudia neboli takí detailisti ako my, preto si kvôli nerovnomerne nanesenej farbe alebo odretému rámu na zrkadle hlavu nelámali. Ak chcete, aby vaša vidiecka kúpeľňa bola čo najviac autentická, potom si s nejakými odreninami alebo nerovným povrchom stien nerobte starosti. V tomto prípade to naopak prospeje! A nebojte sa, nedbalo ani nevkusne to vyzerať nebude.


Na maličkostiach záleží

Sú to práve drobnosti, ktoré utvárajú dokonale celistvý vzhľad rustikálnej kúpeľne. Preto si aj pri dekoráciách dajte záležať, aby maximálne podporili jej štýl. Vhodné sú napríklad prútené košíky, sušené lúčne kvety v starom džbániku, ručne maľovaná keramika alebo tkané koberčeky, sušené obilné klasy, veľké vrecia na múku, sviečky a ďalšie doplnky.

 

hore