Preskočiť na hlavný obsah

Poznáme najnovšie kúpeľňové trendy. Pozrite sa, aké farby a materiály tento rok ovládnu slovenské kúpeľne.

Po roku veľkých zmien, v priebehu ktorého sme trávili viac času v domácnosti, sa snažíme prejsť na nový životný štýl, ktorý je prospešný ako pre nás, tak pre prírodu. Udržateľnosť a úspora vody už nie sú len slová, ale nový trend, ku ktorému sa prikláňa stále viac bytových designérov aj architektov.

Preč sú také doby, kedy bola kúpeľňa len funkčným miestom očisty – teraz je považovaná za oázu pokoja a tak by sa k nej malo aj pristupovať. Ak aj vy plánujete rekonštrukciu svojho interiéru alebo budujete novú kúpeľňu, inšpirujte sa najnovšími trendmi pre rok 2022. Aké to sú?
 

Trendy farby

Tento rok potešíme milovníkov vzdušných farieb, ale aj odvážnych kreatívnych ľudí.

Very Peri.jpg

Spoločnosť PANTONE vyhlásila farbou roku 2022 odtieň Very Peri. Táto odvážna farba v sebe spája kvality modrých tónov s fialovočervenými podtónmi. Predstavuje sebavedomie, zvedavosť, temperament, kreativitu, ale tiež nesmelosť.

Tiež Dulux predstavil svoju farbu roku. V tomto roku je to modrý odtieň Bright Skies, ktorý nahradil minuloročného šampióna Brave Ground. Odtieň Bright Skies je vzdušný, svieži, neopozeraný a veľmi povzbudzujúci, takže to vášho interiéru prinesie závan čerstvého vzduchu.

Tento upokojujúci tón sa skvele hodí do kúpeľne, pretože predstavuje relaxáciu a únik od reality.

A nesmieme zabudnúť ani na spoločnosť Benjamin Moore. Tá vyhlásila ako tohtoročnú farbu roku odtieň October Mist, ktorý evokuje striebornozelenú stonku kvetiny. October Mist je nádherne mäkký a zemitý odtieň zelenej, ktorý predstavuje obnovu, relaxáciu a pokoj. Táto farba je často spojovaná tiež s rastom, rovnováhou a harmóniou, preto je ideálna do priestorov, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa. Navyše ju môžete kombinovať s ďalšími farbami a pohrať si s jej celkovým štýlom.

 

Kúpeľne v štýle japandi

O japandi kúpeľniach sem sa už zmieňovali v minulom roku na sociálnych sieťach. Ide o moderný minimalistický štýl plný zenových vibrácií a harmónie. Japandi kúpeľňa predstavuje spojenie škandinávskeho štýlu s estetikou japonských interiérov. Vyznačuje sa čistými líniami, upokojujúcou paletou farieb a chladnými matnými povrchmi.

V japandi kúpeľni nájdete hlavne drevo, okruhliaky, kamene, rastliny a veľa textúr, čím sa inšpirovali aj ďalšie štýly kúpeľní. Ak chcete dosiahnuť dokonalého vzhľadu, použite aj bambusový alebo ratanový kúpeľňový nábytok, kúpeľňové doplnky v prírodnom štýle a tatami podložky vyrobené z lisovanej ryžovej slamy a tkanej trávy Igusa.

shutterstock_1629378079.jpg

Veselé tapety a nástenné maľby

V posledných rokoch sú obľúbené tiež farebné tapety a maľby v kúpeľniach. Správne zvolený motív môže pristať aj malým kúpeľniam a dokonca ich aj opticky zväčšiť. Okrem toho môže navodiť atmosféru luxusného, upokojujúceho alebo hravého interiéru.

Obľúbeným motívom sú veľké kvetiny, vlnky, vtáci alebo exotika.

Nezabudnite ale na vlhko! Najvhodnejším materiálom pre tapetu do kúpeľne je vinyl.

 

Kombinácia čierneho a bieleho mramoru

Obľúbený je tiež mramor vrátane jeho podarenej imitácie. V tomto roku sa môžete stretnúť s nesmrteľným spojením čiernej a bielej farby. Táto kombinácia vytvára dokonalý kontrast a vďaka mramorovému motívu tiež elegantný vzhľad. A ak chcete svojej kúpeľni dodať naozajstný nádych luxusu, vybavte ju zlatými vodovodnými batériami a doplnkami.

mramorová koupelna    mramor v koupelně

 

Prepojenie s prírodou

Všimli ste si, že stále viac ľudí používa extrémne veľké okná vo svojich domoch? A to aj v kúpeľniach. Architekti stále častejšie búrajú hranice medzi exteriérom a interiérom. Preč sú doby, kedy boli kúpeľne považované za odľahlý a skrytý priestor. Hoci sa stále jedná o intímny priestor, môžete sa stretnúť s prepojením kúpeľne a spálne alebo so spojením záhrady s kúpeľňou pomocou veľkého okna.

Toto odporúčame len v prípade, že bývate na samote a nemáte zvedavých susedov.

 

Rastliny pre väčšiu útulnosť kúpeľne

shutterstock_1962210226.jpg

Kúsok prírody si do svojej kúpeľne môžete priniesť tiež vďaka rastlinám. A to aj v prípade, že nemáte okná. Stačí si obstarať rastové svetlo alebo rastlinky v priebehu dňa premiestňovať aspoň na chvíľu na svetlo. Aké rastliny sa hodia do kúpeľne?

Lacná a ľahko dostupná rastlina dracéna sanderova, známa tiež ako Lucky Bamboo, predstavuje príjemný doplnok kúpeľne, o ktorý sa nemusíte ani príliš starať. Nepotrebuje dokonca ani pôdu – stačí ju vložiť do nádobky s kamienkami a vodou. Aby vám dlho vydržala, stačí vodu meniť 1x za týždeň.

Obľúbenou alternatívou je tiež rôzne papradie, ktoré môže vytvoriť efekt dažďového pralesa. Navyše miluje vlhkosť a dážď, takže ho môžete použiť  tiež ako dekoráciu sprchového kúta. Hlavne to previsnuté.

 

Výrazné umývadlo na dosku

V posledných rokoch sú stále obľúbenejšie umývadlá na dosku. V tomto roku tomu nebude inak – na design umývadiel sa bude zameriavať stále väčšia pozornosť. Obľúbené sú umývadlá na dosku, pretože vyzerajú čisto a elegantne. Navyše ich môžete nakombinovať s designovou batériou. Ak také umývadlo správne vyberiete, ušetríte cenné miesto, ktoré môžete využiť inak. 

 

Veľké sprchové kúty

Trend voľne stojacich vaní stále pretrváva, ale aj napriek tomu mnoho domácností uprednostňuje veľké sprchové kúty so zástenami typu walk-in. Presklené sprchové kúty pôsobia elegantne, nerušia dojem z kúpeľne a opticky ju zväčšia. Ďalšou vychytávkou je použitie ultra nízkej sprchovej vaničky, ideálne vo farbe obkladov.

shower

Moderné technológie

Stále častejšie môžeme v moderných interiéroch vidieť chytrú domácnosť. Alexa, Siri alebo Google nám pomáhajú každý deň rozsvietiť svetlá, zistiť, aké je vonku počasie, prehrať hudbu v reproduktoroch atď. High-tech vychytávky si ale môžete obstarať tiež do svojej kúpeľne. Obľúbené sú inteligentné detektory úniku vody alebo elektronické bidety s možnosťou pripojenia ku smartphone.

 

Spojenie moderných technológii a histórie

Ak chcete mať romantickú kúpeľňu, ale nechcete sa obmedzovať na svoje pohodlie, máme pre vás dobrú správu. Posledným trendom sú kúpeľne vo viktoriánskom štýle s modernými technológiami. Páči sa vám táto éra? V tom prípade nesmiete zabudnúť na očarujúce teplé zemité farby, ako je zlatá, champagne, škoricová alebo hnedá.

V takej kúpeľni vám rozhodne nesmie chýbať voľne stojaca vaňa na nožičkách, veľké zrkadlo s rámom, zdobený nábytok a kvetinové vzory.

Ani v tomto roku si nenechajte ujsť naše inšpiratívne články a rady a tipy.

hore