Preskočiť na hlavný obsah

Drezy z granitu majú veľa výhod vrátane vysokej odolnosti. Ale rovnako ako pri všetkých ďalších produktoch je nutné sa oň správne starať. Viete, ako správne vyčistiť granitový drez? Spísali sme pre vás zopár užitočných tipov.
 

Granitový drez je veľmi obľúbený vďaka svojej odolnosti voči vysokým teplotám, pevnosti i stálofarebnosti. Okrem toho má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré vo svojej kuchyni rozhodne oceníte. Ale aj tento typ drezu potrebuje svoju pravidelnú starostlivosť.
 

Pravidelnosť je základ

Ak sa o niečo staráte priebežne, tak tým predchádzate problémom a uľahčujete si prácu. Rovnako je to tak aj pri drezoch z granitu. Pritom ich údržba nie je vôbec náročná. Postačí vám jemná strana obyčajnej hubky na riad alebo mäkká handra a umývací prípravok na riad. Použiť môžete tiež špeciálny produkt na čistenie granitových drezov. Povrch drezu dôkladne umyte, opláchnite vodou a utrite do sucha utierkou. Tento krok je dôležitý, pretože granit je náchylný na usadeniny z vodného kameňa a tie vznikajú práve z vody. Vlhkú hubku či handru a utierku potom odložte preč z kuchynského drezu. Celý tento proces by sa mal vykonávať denne. Avšak ideálne je utierať drez do sucha po každom jeho použití.

Zbystriť by ste mali zakaždým, keď sa na drez dostanú potraviny, ktoré farbia (napríklad cvikla, víno, káva, agresívne šťavy z ovocia…) – na granite môžu zanechať fľaky. Jediným riešením je tieto farbivá čo najskôr zmyť.


Ako vyčistiť drez z granitu od vodného kameňa?

10.jpg

Ak sa na vašom granitovom dreze už vyskytli mapy usadenín, nemusíte zúfať. Na trhu nájdete prostriedky na odstránenie vodného kameňa z granitového povrchu. Hoci je vodný kameň v zozname najväčších nepriateľov kúpeľní a kuchýň na prvom mieste, tak je možné ho odstrániť pomerne jednoducho (s predpokladom, že nie je usadený dlho) a lacno, a to dokonca s pomocou vecí, ktoré nájdete doma.

S usadeninami vie najlepšie zatočiť ocot. Najskôr ho narieďte s vodou – jeden diel octu na tri diely vody. Túto zmes na pár hodín naneste na vodný kameň. Potom jeho zvyšky odstráňte pomocou hubky alebo handry, opláchnite a usušte. Skvelým bojovníkom proti vodnému kameňu je aj citrón. Rozrežte ho v polovici a potrite s ním postihnuté miesta.

Osvedčenou prevenciou proti tvorbe usadenín je potretie drezu akýmkoľvek jedlým olejom. Vďaka nemu sa voda na povrchu neudrží a stečie do odpadu, takže zložky vody nebudú mať čas sa na povrchu udržať, a vodný kameň sa tak bude tvoriť horšie.
 

Čím rozhodne nečistiť

Keď sme si teraz uviedli správnu starostlivosť o drez, je nutné spomenúť aj to, čomu sa vyvarovať. Ani na odstránenie tých najväčších usadenín nikdy nepoužívajte drôtenky, kefy a abrazívne prostriedky. Povrch by sa mohol poškriabať, čo by jednak z estetického hľadiska nevyzeralo vôbec dobre, jednak sa na poškodenom povrchu nečistoty udržia lepšie.

Jedno veľké nie patrí tiež riedidlám, čističom na odpady a ďalším agresívnym prostriedkom.


Na farbe nezáleží

Ako vyčistiť čierny granitový drez? A ako naopak vyčistiť biely granit? Ak si kladiete tieto otázky, tak odpoveď na ne máte už vyššie, pretože každý granitový drez sa udržuje rovnako.

Avšak pri svetlých odtieňoch nemusí ocot alebo citrón na odstránenie vodného kameňa zakaždým stačiť, preto môžete ešte vyskúšať vodu s jedlou sódou alebo kyselinu citrónovú.

Pozor si dajte na bielidlo. Veľa ľudí po ňom v túžbe po čistobielom granitovom dreze siahne, ale to by len narobilo viac škody ako úžitku.

hore