Preskočiť na hlavný obsah

Kúpeľňa síce v domácnosti býva tou najmenšou miestnosťou, ale to jej dôležitosť rozhodne neznižuje. Ak vám teda stávajúce prostredie nevyhovuje, je vhodné zvážiť renováciu, prípadne rekonštrukciu. Koľko stojí rekonštrukcia kúpeľne?
 

Renovácia vs. rekonštrukcia kúpeľne

Keď hovoríme o rekonštrukcii, často mávame na mysli vlastne renováciou. Aký je medzi týmito pojmami rozdiel? Zatiaľ čo rekonštrukcia je kompletnou prestavbou priestoru, ktorá často zahŕňa aj zásah do rozvodov, prípadne búranie/stavanie stien, položenie novej dlažby aj obkladov a výmenu vybavenia, renovácia sa obvykle týka „len“ výmeny nevyhovujúceho alebo nefunkčného zariadenia, prípadne drobnejšej opravy. Rozdiel je teda nielen v rozsahu samotných prác, ale tiež v nákladoch a čase. 

Lacná rekonštrukcia kúpeľne? Plánujte

Prvým krokom v rekonštrukcii je určenie cieľa, teda čo chcete dosiahnuť, a až potom následne plán, ako tento cieľ chcete dosiahnuť. Ak začnete plánovať bez jasného cieľa, obvykle sa všetko skomplikuje, časovo natiahne a cenovo predraží. Na začiatku je teda potrebné naozaj definovať konkrétne zmeny, ktoré chcete urobiť, a rozhodnúť sa, čoho sa budú týkať. V tejto fáze je vhodné obísť aj pár priateľov a pozrieť sa, ako je kúpeľňa riešená v ich domácnosti, prípadne navštíviť aj špecializované salóny, kde si môžete na tovar siahnuť a hlavne zistiť, aké rozmery, tvary a materiály by vám vyhovovali a či sú použiteľné aj vo vašej kúpeľni. 

plánování rekonstrukce

Renovácia kúpeľne: cena nie je len za nové vybavenie

Druhým krokom je zostavenie rozpočtu. V tejto fáze je potrebné sa tiež rozhodnúť, či investujete z ušetrených peňazí alebo využijete ponúk splátkových kalendárov, prípadne bankových úverov. Vedľa cien nového vybavenia je potrebné započítať tiež demontáž stávajúceho zariadenia, náklady na prácu remeselníkov a v neposlednom rade náklady na návrhy grafického štúdia, prípadne náklady na stavebný dozor. Veľkým rozhodnutím je, či budete rekonštrukciu či renováciu kúpeľne vykonávať vlastnými silami alebo využijete profesionálov. Je dobré pripustiť si, že v prípade zložitejších prác je vhodnejšie využiť odborníkov, čím znížite riziko chýb a všetko pravdepodobne urýchlite. 

Cena renovácie nemusí byť premrštená

Finálna cena sa bude odvíjať od množstva faktorov: kvalita a druh preferovaných materiálov, značka a vlastnosti sanitárneho vybavenia, príprava grafického návrhu, kto bude rekonštrukciu realizovať (vy či profesionál), rozsah (ne)plánovaných prác... Cenu predraží akékoľvek riešenie „na mieru“ a atypické požiadavky. Stanovte si nákladový strop, do ktorého by ste sa chceli ideálne vojsť. Odvíja sa samozrejme od vašich finančných možností. Sem by sa mali vojsť všetky položky vrátane práce. Úprimne, tu je najčastejšie kameň úrazu, pretože nie vždy vieme dohliadnuť na všetky položky (rôzny materiál, doprava, demontáž...) či naše potreby a tak bývame nemilo prekvapení a rekonštrukcia sa predražuje... 

Múdry rozpočet na rekonštrukciu kúpeľne 

Ako poznať, čo potrebujem? Jednoducho si dovoľte plánovať. Ako? Zostavte si rozpočty hneď tri. Prečo? Pretože až potom sa vyhnete zbytočnostiam alebo naopak nezabudnete nevyhnutné veci. Prvý rozpočet zostavte tak, ako by ste mali neobmedzený zdroj peňazí a naozaj vyberte všetko, čo by sa vám páčilo. Pri druhom rozpočte naopak všetko vyberajte s dôrazom na minimálnu cenu. Potom si oba zoznamy vezmite do rúk a naozaj úprimne odpovedajte na to, bez čoho jednoducho nedokážete žiť a čo je naopak „luxus“, ktorý vlastne nepotrebujete. Z toho vznikne realistický rozpočet, ktorý bude naozaj odpovedať vašim preferenciám a hlavne finančným možnostiam. Výsledkom bude naozaj niečo, čo bude funkčné aj esteticky príjemné a čo bude vyhovovať práve vám a vašim potrebám. 

Tip: K finálnemu číslu pridajte 20 % na viacnáklady. Nech sa budete snažiť akokoľvek, vedzte, že sa vždy objavia a budú mimo plán.

rozpočet na rekonstrukci koupelny

 

Rekonštrukcia malej kúpeľne

Ak máte malú alebo atypicky riešenú kúpeľňu, odporúčame si vziať ceruzku a papier a namaľovať si reálne to, čo tam chcete mať. Potom hľadajte, či sú vaše požiadavky splniteľné a ak nie, v akej miere sa im môžete priblížiť. V týchto prípadoch je vhodné poradiť sa s odborníkmi, ktorí prostredníctvom vizuálnych návrhov môžu vaše predstavy viac ukotviť v realite. Vedzte, že napríklad sprchový kút je možné riešiť sprchovou vaničkou v úrovni podlahy a sprchovou zástenou, vaňa môže mať skosený tvar a umývadlo môže byť rohové. Do malej kúpeľne sa dá vsadiť dokonca toaleta alebo kúpeľňová skrinka. Len to chce viac plánovania a pohrať si napríklad s farebnosťou miestnosti.  

Rekonštrukcia v realite

Reálne ceny rekonštrukcie sa môžu naozaj veľmi líšiť. Platí, že priemerná renovácia (výmena vybavenia, maľovanie, materiál, práca, grafické návrhy) vyjdú zhruba na 2 000 – 6 000 EUR. Časovo je možné dobre naplánovanú rekonštrukciu zvládnuť v priebehu dvoch týždňov, reálnejšie je však počítať s ešte týždňom navyše.

realizace renovace koupelny

Súvisiace produkty

7,51 € s DPH
Skladom 23 ks
Zajtra odosielame
43,20 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
138,85 € s DPH
Skladom 5 ks
Zajtra odosielame
19,12 € s DPH
Expedícia obvykle do 10 dní.
hore