Preskočiť na hlavný obsah

V kúpeľni každý z nás trávi denne veľa času. Preto by sme si ju mali zariadiť tak, aby sme sa v nej cítili príjemne. Inšpiráciu môžete nájsť v škandinávskom štýle, ktorý sa teší veľkej obľube pre svoju jednoduchosť, funkčnosť a eleganciu. Ukážeme vám ako na to!

Škandinávsky štýl si u nás v posledných rokoch získal nebývalú popularitu. Aj vy ste podľahli jeho čaru a chcete si v ňom zariadiť svoj domov? Potom iste nevynecháte ani kúpeľňu, pre ktorú je severský design vďaka svojej čistote a jednoduchosti ako stvorený.

 

Pre koho sú scandi kúpeľne?

Pre koho je vlastne taká kúpeľňa určená? Pre všetkých milovníkov elegancie, nadčasovosti, ekológie, funkčnosti a čistoty. Škandinávske kúpeľne pôsobia veľmi pokojným a harmonickým dojmom a ani po rokoch vás tento štýl neprestane baviť, pretože na rozdiel od aktuálnych trendov je nadčasový. Relax si tu budete užívať každú minútu.

Tento štýl sa hodí tiež do menších interiérov. Severania si vedia skvele pohrať s doplnkami a vybavením tak, aby aj malý priestor vyzeral vzdušne a obrovsky. Na poli nadčasových a jednoduchých interiérov to skutočne vie. Málokto si vie s detailmi pohrať lepšie než oni. Striedmosť, decentnosť a farebná umiernenosť – to je škandinávsky štýl.

Kúpeľňa v tomto štýle bude pýchou vášho domu!

skandinávská koupelna
 

Farebná paleta

Pýtate sa, v akých farbách má byť zladená taká kúpeľňa? Škandinávsky štýl preferuje svetlé farby, čo asi súvisí s nedostatkom prirodzeného svetla v krajinách, kde vznikol. Tieto farby totiž opticky zväčšujú a rozjasňujú priestor. Pre obklady je teda najlepšie používať bielu, krémovú či svetlé odtiene sivej a béžovej. Bojíte sa, že to bude vyzerať sterilne? Žiadny strach! Tento neutrálny základ je možné následne oživiť akoukoľvek z výraznejších farieb, nakombinovať s odtieňmi sivej, antracitovej alebo hnedej alebo zvýrazniť pomocou prírodných materiálov a rastlín.

Nezabudnite ale na príhodné porekadlo: všetko s mierou!

 

Scandi kúpeľňa = súlad s prírodou

Ak chcete pojať škandinávsky štýl tradične, potom nemôžete zabudnúť na prírodné materiály ako je drevo, sklo alebo kameň. Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, práve drevo skvele dopĺňa bielu farbu a vnáša do miestnosti hrejivý pocit.

Škandinávske kúpeľne stavajú na jednoduchý kúpeľňový nábytok, ako inak než vo svetlých odtieňoch a z prírodných materiálov. Ak zvolíte masív, nemusíte sa báť vlhkého prostredia. Obzvlášť exotické dreviny sú na vlhkosť zvyknuté zo svojej domoviny, ale rovnako tak nesklame napríklad dôkladne ošetrený český dub.

scandi koupelna     scandi koupelna

Kto si na masív netrúfa, môže zvoliť jeho imitáciu. Kresbu dreva môže krásne napodobňovať potlačená fólia aplikovaná na MDF doske. Tu je dôležité, aby táto fólia precízne obopínala základný materiál aj z vonkajšej strany, čím sa zamedzuje prenikaniu vody a vlhkosti dovnútra. Zaujímavá môže byť aj dlažba s designom dreva, výber je na vás!

TIP SANITINO: Namiesto neprehľadných otvorených políc voľte radšej vysoké kúpeľňové skrinky. Uschováte do nich všetko potrebné a kúpeľňa bude pôsobiť upratane a prehľadne. Ak sa otvorených políc nechcete vzdať, obstarajte si úložné boxy a všetky kozmetické produkty, líčidlá a ďalšie produkty uložte do nich.

Zladený štýl od umývadlovej batérie až po vaňu!

Pripomeňme si, že škandinávsky štýl charakterizuje tvarový minimalizmus  - jasné hrany a rohy alebo zaoblenie. Preto je vhodné voliť vodovodné batérie k umývadlu, vani či sprchovému kútu z jednej kolekcie. Krásne vyzerajú produkty napríklad zo série GROHE Eurostyle Cosmopolitan, GROHE Lineare, Novaservis Metalia 58, Sapho Dimy a ďalšie. Ale aký variant ku svojmu vybaveniu zvolíte, závisí čisto len na vás.

TIP SANITINO: Batérie zo série Metris od značky hansgrohe svojimi geometricky vyváženými tvarmi podtrhávajú vecnosť škandinávskeho štýlu a prispievajú ku hrejivej atmosfére. Žiarivý chróm prepožičiava miestnosti osobitnosť a vytvára pôsobivý kontrast k prírodným dreveným povrchom.
koupelna ve skandinávském stylu

Ak máte v kúpeľni priestor, odporúčame zvoliť voľne stojacu vaňu. Jej použitie momentálne patrí k najnovším trendom. Rovnako tak neurazíte sprchovými kútmi na podlahu alebo walk-in. Číre sklo sprchovej steny pôsobí luxusne a zároveň do scandi kúpeľne vnesie požadovanú vzdušnosť a čistotu. A ani následného upratovania sa báť nemusíte – ak zvolíte sprchový kút s povrchovou úpravou a kúpite si stierku, údržba skla bude hračka!

Taktiež v prípade výberu umývadla existuje mnoho možností: môže byť závesné, zapustené do dosky či len postavené na dosku. Všetky vyzerajú úžasne, vyberte si a správne ich skombinujte s ostatným vybavením kúpeľne. Pre škandinávsku kúpeľňu odporúčame klasické biele umývadlo, poprípade prírodný motív kameňa či dreva. 

 

shutterstock_1705113484.jpg

Ekológia a komfort

Škandinávci dbajú tiež na komfort, dokonalú funkčnosť a ekológiu. Udržateľnosť pre nich nie je vec trendu, ale životného štýlu. Preto do svojich obydlí obstarávajú produkty šetrné k prírode, takže ani vo vašej kúpeľni by nemali chýbať úsporné vodovodné batérie a sprchové hlavice. S modernými inováciami môžete ušetriť až 60 % spotreby vody, energií a tiež vašich financií.

Úsporný variant na svojom komforte pritom ani nepoznáte. Fungujú rovnako a niekedy dokonca lepšie než klasické produkty.

 

Svetlo a zrkadlá vedia zázraky!

V každej kúpeľni je dôležité zrkadlo a v tej škandinávskej to platí dvojnásobne. Čím menší priestor máte k dispozícii, tým viac sa so zrkadlovou plochou vyhrajte. Zrkadlá totiž priestor opticky zväčšujú. Ak chcete navodiť dojem väčšej kúpeľne, nebojte sa kúpiť  veľké zrkadlo s LED osvetlením, ideálne bez rámu. Budete prekvapení, koľko priestoru také zrkadlo ponúkne.

V prípade škandinávskej kúpeľne odporúčame tiež nepodceňovať voľbu osvetlenia. Správne zvolené svetlo dokáže ozajstné divy. Preto starostlivo vyberajte nielen design svetiel a ich farbu, ale zvážte tiež vhodné umiestnenie. Svetlom môžete osvietiť prvky, na ktoré chcete upútať pozornosť a dostať tak do pozadia tie, na ktorých vám záleží menej.
 

Dôraz na detaily

shutterstock_1898505409.jpg

Nezabúdajte ani na detaily, pretože práve tie utvárajú finálny dojem. Háčiky na uteráky, tégliky na kefky alebo napríklad vodovodné batérie vedia pozdvihnúť alebo naopak znížiť designovú úroveň celej kúpeľne.

Severania tiež myslia na poriadok. Na drevenej doske nenájdete žiadne kozmetické produkty – všetko majú usporiadane vložené do šuplíkov alebo do úložných boxov. Ak nemáte  v kúpeľni dostatok šuplíkov, skvelým pomocníkom vám môžu byť napríklad organizéry na kozmetiky Compactor alebo rôzne prútené alebo plátenné košíky.

Kúpeľňa v škandinávskom štýle môže byť doplnená tiež prúteným košom na bielizeň, svietnikmi alebo kvetinami. Stačí, keď bude doplnkov pár, ale musia byť kvalitné. Vďaka nim vaša kúpeľňa razom získa pravú severskú atmosféru!

Súvisiace produkty

206,93 € s DPH
Skladom 14 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
194,40 € s DPH
Skladom 8 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
974,28 € s DPH
Skladom 13 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
652,00 € s DPH
Expedícia obvykle do 15 dní.
61,50 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore