Preskočiť na hlavný obsah

Vodnému kameňu sa nevyhne žiadna domácnosť, ale nie je sa čoho báť. Dnes už naňho našťastie poznáme veľa fígľov. V tomto článku sa konkrétne pozrieme na to, ako vyčistiť vodný kameň z WC.
 

Hoci ide o bežný problém, s ktorým sa stretáva každá domácnosť, rozhodne by ste nemali vodný kameň prehliadať. Nielenže kazí vzhľad kúpeľňového vybavenia, ale zároveň znižuje jeho životnosť. V prípade toalety dokáže napáchať škodu hneď dvakrát – pri splachovaní môže dôjsť k pretekaniu vody nádržkou, ale problém môže nastať aj v prípade odpadových rúrok.

Usadenín v podobe vodného kameňa sa môžete zbaviť chemickou i prírodnou cestou. Ak sa rozhodnete pre tú chemickú, tak pre vás veľa rád nemáme. Snáď iba nech prípravky nekombinujete, dodržujete návod, napísaný na etikete a vyhýbate sa produktom s obsahom chlórnanu sodného, ​​ktorý by mohol poškodiť keramiku.
 

Ako vyčistiť WC misu pomocou babských rád?

Možno premýšľate, prečo by ste mali skúšať akési babské rady, keď je oveľa jednoduchšie zájsť do obchodu a kúpiť si nejaký čistiaci prostriedok. Ale niekedy potrebujete problém vyriešiť ihneď a nemáte možnosť kúpiť čistiace prostriedky proti vodnému kameňu. Ingrediencie na využitie babských rád máte väčšinou už doma vo svojej špajze.


Ako vyčistiť vodný kameň z toalety

Asi najznámejším bojovníkom proti vodnému kameňu je ocot. Ako ho správne použiť? Zatvorte prívod vody a celú fľašu octu vylejte do misy alebo do nádržky. Nechajte pôsobiť cez noc. Vodu ráno otvoríte, niekoľkokrát spláchnete a máte hotovo. Aké jednoduché! Vyššie popísaný postup je vhodný aj na prevenciu. V prípade zažratejších usadenín si môžete pomôcť vydrhnutím misy kefou.

Čím ďalším je možné vyčistiť WC od vodného kameňa? Na pomoc si môžete vziať i citrón, kyselinu citrónovú alebo limetku. Kyselina rozpustí vodný kameň a nenaruší sanitárnu keramiku. Kyselinu citrónovú alebo šťavu z citróna môžete naliať do toaletnej misy, nechať chvíľu pôsobiť a potom spláchnuť vodou.
 

Ako vyčistiť WC od hrdze bez chémie

Usadeniny v záchode sa dajú odstrániť pomocou kyseliny citrónovej, citrónovej šťavy, octu alebo soli. Pomôže vám ale aj cola.

 

Návod, ako odstrániť hrdzu pomocou soli

  1. Nalejte do toalety minimálne 1,5 l horúcej vody.

  2. Nasypte do toaletnej misy 250 g obyčajnej soli a nechajte aspoň 10–15 minút pôsobiť.

  3. ​​​​​​​Pomocou WC kefy nečistoty manuálne odstráňte.

  4. Nakoniec spláchnite. V prípade potreby môžete opakovať.

 

Návod, ako vyčistiť toaletu colou

  1. Dva litre coly nalejte večer do misy.

  2. Nechajte pôsobiť ideálne cez noc.

  3. Ráno dočistite toaletnú misu WC kefou.

  4. Nakoniec spláchnite. V prípade potreby opakujte.


Ako vyčistiť nádržku WC?

V prípade WC kombi s nádržkou sa pri čistení toalety musíte zamerať aj na samotnú nádržku. Kvôli vodnému kameňu môže dôjsť k neustálemu pretekaniu vody do záchoda. Na plavák a steny nádržky použite už spomínaný ocot či kyselinu citrónovú a pomocou starej zubnej kefky vydrhnite miesta s usadeninami. Tesnenie umyte odmasťovacím saponátom na riad.

Trápi vás vodný kameň v kúpeľni? Pozrite sa aj na ďalšie články, zamerané na upratovanie.

Súvisiace produkty

3,18 € s DPH
Skladom > 100 ks
Dnes odosielame
37,07 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
hore