Preskočiť na hlavný obsah

Ak chceme byť čistí my, tak musí byť čistá aj naša vaňa. Mastný povrch vyčistíte obyčajným vlasovým šampónom. Avšak ak ide o staršie a zažratejšie usadeniny, potom bude potrebné niečo účinnejšie. Poďme sa na to pozrieť!
 

Ocot a jedlá sóda v hlavnej úlohe

Jak vyčistit starou smaltovanou vanu, jež už pomalu chytá žlutý nádech? Ocet je osvědčenou cestou, jak vyčistit vanu od vodního kamene a dalších usazenin. Jednoduše ho naneste na povrch a po 15 minutách opláchněte horkou vodou.

Ještě se nabízí jedna octová varianta, a to ve spojení s jedlou sodou. Napusťte vanu horkou vodou, přidejte 3 litry octa a 4 lžíce jedlé sody. Nechte působit 4 hodiny, poté vodu vypusťte a povrch vany ještě dočistěte houbou se saponátem. Nakonec opláchněte. 

Jedlou sodu lze použít také v kombinaci s peroxidem vodíku. Tento způsob se osvědčil na staré a zažrané skvrny, u kterých veškerá snaha o vyčištění selhala. Obě látky smíchejte v poměru 1:1 a naneste na flek. Po 30 minutách dočistěte saponátem a jemným hadrem a omyjte vodou. Pokud je vana opravdu hodně znečištěná, tak si tuto směs dejte do rozprašovače, postříkejte celou vanu a dále už postupujte stejně jako v případě skvrn.

Jedlá soda se dá použít ještě v kombinaci s kastilským mýdlem a esenciálním olejem. Hrnek jedlé sody, 3 lžíce kastilského mýdla, 15 kapek oleje a lžíce vody vytvoří čisticí směs, kterou nanesete na hadr a můžete čistit. Nakonec vše samozřejmě opláchněte.

 

Ďalšie babské rady

Keď opäť zavítate do kuchyne, možno tam nájdete hrubozrnnú soľ spolu s grepom alebo citrónom. Ovocie rozpoľte a na dužinu nasypte soľ. Vznikne vám tak „hubka“, s ktorou budete vaňu čistiť. Počas toho plod vždy jemne stlačte, aby vytiekla šťava, a občas prisypte soľ. Až to bude hotové, opäť všetko dôkladne opláchnite vodou.

Ako vyčistiť plastovú vaňu? Keď proti nečistotám dokáže pomôcť citrón, tak pomôže aj kyselina citrónová. Tento postup je na akrylátové vane ako stvorený! Navlhčený povrch posypte kyselinou, nechajte pôsobiť 25 minút a spláchnite teplou vodou.


Čomu sa vyvarovať

Aj čistenie vane má svoje špecifické pravidlá. Zabudnite na drsné hubky či drôtenky. Ďalej nepoužívajte koncentrované kyseliny, prchavé látky, abrazívne prípravky, čistiace prostriedky s bieliacimi látkami alebo zmesi s obsahom alkoholu.
 

Čistenie hydromasážnej vane

Niektoré masážne vane obsahujú program, ktorý po spustení sám vykoná vyčistenie zvnútra. Ale nie každá vaňa toto ponúka. V tom prípade sa o preplach budete musieť postarať sami.

Napustite vaňu vlažnou vodou do výšky 5 centimetrov nad najvyššie umiestnené dýzy a vlejte čistiaci roztok, na to určený. Ďalej po dobu 15 minút opakovane zapínajte a vypínajte masážny systém. Neodchádzajte – je nutný dohľad kvôli rýchlemu peneniu. Potom vodu vypustite a napustite novú, s ktorou postup zopakujete, aby sa vnútro vane opláchlo od umývacieho prípravku. Tento proces opakujte ideálne každé 2 týždne.

Čo sa týka údržby hydromasážnych vaní zvonku, tak všetko zostáva rovnaké ako pri ostatných. Ale ako vyčistiť dýzy? Urobíte najlepšie, keď ich ošetríte prostriedkami, ktoré sú na to priamo určené. Ak chcete predchádzať vzniku usadenín, tak po každom namočení dýzy usušte jemnou handričkou.

Súvisiace produkty

3D model
295,10 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
3D model
201,99 € s DPH
Skladom 10 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
135,60 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
250,00 € s DPH
Skladom u dodávateľa
hore