Preskočiť na hlavný obsah

Občas sa to proste stane. Voda sa v umývadle drží, odteká len veľmi pomaly a zanecháva na stenách umývadla nevzhľadný povlak, navyše sa často pridá aj zápach. Čo teraz? Prinášame niekoľko osvedčených rád, ako na to vyzrieť.
 

Pomôže fyzika

Aj keď fyzika možno nebola váš najobľúbenejší predmet v škole, tu prichádza ku slovu. V mnohých prípadoch vám s upchatým umývadlom totiž pomôže jednoduchá, ale zato rafinovaná pomôcka – zvon.

Gumový zvon býva prvý po ruke a často jeho efekt postačí k vyriešeniu problému. Vytvoríte ním totiž podtlak, ktorý upchatý odpad uvoľní a prečistí. Ako na to? Najskôr je potrebné utesniť všetky otvory v umývadle. Výpusť uzatvorte zátkou, pre upchatie prepadu použite mokrú handru. Potom napustite plné umývadlo vody, najlepšie horúcej, pretože tá rozpúšťa mastnotu. Výpusť odzátkujte, okamžite nasaďte zvon a niekoľkokrát ho prudko stlačte a uvoľnite. Pumpujte tak dlho, pokiaľ odpad nezačne plynule odtekať. Poznáte to podľa toho, že sa vytvorí silný vír, ktorý so špinou poriadne zatočí!

 

Vyčistite sifón

Či už zvon pomôže alebo nie, je dobré udržovať všetky časti umývadla v čistote. Venujte preto svoju pozornosť tiež sifónu, ktorý je dobré čas od času rozskrutkovať a vyčistiť. Začnite tým, že si pod umývadlo postavíte vedro, aby vám prípadné nečistoty neskončili aj s vodou na podlahe. Ak je sifón utiahnutý príliš silno, môže pomôcť hasák omotaný handrou. Usadeniny vo vnútri oblúku sifónu sa dobre vyčistia napríklad starou kefou na fľaše. Po dokončení očistného procesu sifón opäť nasaďte a zaskrutkujte.

čištění odpadu zvonem

Ide to aj prírodnou cestou

Pre vyčistenie umývadla sa ponúka použiť aj nejaký silnejší „dryák“. Látky, ako napríklad hydroxid sodný, sú síce účinné, ale sú to chemikálie, ktoré zaťažujú životné prostredie. Je teda lepšie sa im vyhnúť a zvoliť také prostriedky, ktoré sú k životnému prostrediu šetrné a ktoré zároveň dobre poslúžia.

Tými sú napríklad kyselina citrónová, ocot, soľ, kypriaci prášok alebo jedlá sóda. V kombinácii s horúcou vodou sa stanú naozaj účinnými pomocníkmi. Vždy však dbajte na bezpečnosť a vybavte sa pri práci ochrannými okuliarmi a rukavicami. Tiež nikdy nelejte do odpadu vriacu vodu, ktorá by mohla odpad či rúry nenávratne poškodiť.

 

Prevencia predovšetkým

Je to ako so zdravím – lepšie je chorobám predchádzať. Preto je dobré zaviesť také opatrenia, ktoré vás upchatého odpadu uchránia. Jedným z pravidiel je napríklad nevylievať do odpadu veľmi špinavú vodu s kusmi nečistôt, ktoré by ho mohli upchať, nesplachovať tam vlasy. K tomu, aby sa do odtoku nečistoty vôbec nedostali, dobre poslúži tiež sitko, ktoré ich zachytí. Toto sitko potom jednoducho vyklepete do odpadkového koša a vyčistíte.

Súvisiace produkty

3,62 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
4,56 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
hore