Preskočiť na hlavný obsah

Minimum predmetov a maximálne pohodlie. Minimalistický štýl je v interiérovom designe obľúbeným trendom už niekoľko desaťročí. Čo sa týka kúpeľní, je populárny predovšetkým preto, že sa vďaka nemu tento priestor veľmi ľahko udržuje a vizuálne rastie. Ako zariadiť minimalistickú kúpeľňu? Čítajte ďalej!
 

Zariadenie kúpeľne v minimalistickom štýle spočíva v hesle „v jednoduchosti je krása“. Elegancia, kvalitné materiály, čisté línie, jasné geometrické tvary a svetlé odtiene farieb – to sú charakteristické znaky minimalizmu. Vaša kúpeľňa sa tak ľahko môže stať moderným útočiskom, ktoré je predovšetkým funkčné a pohodlné.

 

Jednoduchosť aj na farebnej palete

shutterstock_2070435713.jpg

Minimalistická kúpeľňa by mala byť ladená do svetlých, neutrálnych farieb, ako je napríklad biela, krémová alebo smotanová. Kúpeľňu prevzdušnia a dodajú jej jas, čo je vhodné predovšetkým, pokiaľ miestnosť nedisponuje oknami. V opačnom prípade ju svetlé farby prežiaria a zdôraznia prirodzené denné svetlo. Aby ste sa vyvarovali jednotvárnemu či takzvane „sterilnému“ prostrediu, odporúčame bielu kombinovať s jemnými sivými odtieňmi alebo mozaikou. Ďalším spôsobom je využitie dreva, ktoré kúpeľni dodá teplo. Ideálna je napríklad dlažba v imitácii dreva. A veľkosť dlaždíc? Skvele vyzerajú veľkoformátové obklady, ktoré priestor opticky zväčšia.

 

Neviditeľný sprchový kút

Do minimalistickej kúpeľne sa rozhodne viac hodí sprchový kút než vaňa. A aké zvoliť vyhotovenie? To pravé sú walk-in sprchové kúty. Ich jediným prvkom je často iba sklo, ktoré ich oddeľuje od zvyšku kúpeľne. Vďaka tomu sa stávajú jej súčasťou, čo navodzuje vzdušnú, čistú atmosféru. A ako je to s odtekaním vody? Všetko má na starosti odtokový žľab. Môže byť pozdĺžny alebo rohový, avšak kvôli jednotnému spádu sa volí skôr ten pozdĺžny. Zakrytý je dierovaným roštom, ktorý sa dá kúpiť v mnohých rôznych vyhotoveniach. V neposlednom rade musíme myslieť aj na to, aby bola dlažba smerom k odtokovému žľabu mierne vyspádovaná a dobre utesnená. Tu odporúčame obrátiť sa na profesionálov. Okrem iného by podlaha mala byť protišmyková a jednotlivé dlaždice by mali mať zaoblené hrany.

 

​​​​​​​Jednoduchá kúpeľňa a zvyšná sanita

shutterstock_628857155.jpg

Zvyšnú sanitu vyberajte v jednoduchých tvaroch a samozrejme v bielej farbe. Vždy je ale dôležité, aby spolu jednotlivé prvky ladili – a to najmä tvarovo. Už na začiatku sa preto rozhodnite, či sú vášmu srdcu bližšie skôr oválne krivky, či naopak hranaté línie. Čo sa týka umývadla, ideálne je umiestniť ho na dosku a okolo ponechať voľný priestor.

TIP SANITINO: Umývadlo na dosku vyzerá elegantne s vysokou umývadlovou batériou. Vyberať môžete z obľúbených značiek GROHE, Paffoni, hansgrohe alebo RAVAK.

Menej je viac

Ergonómia minimalistickej kúpeľne by mala byť premyslená do najmenších detailov. Každú jej časť spracovávajte samostatne, aby vyhovovala všetkému, čo potrebujete. Zároveň sa však sústreďte na to, aby v nej bolo ponechané maximálne množstvo priestoru. Vybavte ju preto len nevyhnutným nábytkom, ktorý by mal byť, rovnako ako všetky ostatné prvky, veľmi praktický. Namiesto ťažkých skríň preferujte odľahčené konštrukcie s veľkým množstvom skla a kovu. Ak je to možné, zvoľte závesnú inštaláciu.

  1.  

Osvetlenie je kľúčom k úspechu

Svetlo je v minimalistickej kúpeľni vskutku nezabudnuteľné. Jednoduchá kúpeľňa  vďaka nemu dýcha a pôsobí rozmerovo veľkorysejšie. Ideálne je mäkké, rozptýlené osvetlenie, ktoré je zapustené v stene. Pre väčšie pohodlie odporúčame kozmetické zrkadlo s jasným podsvietením, vďaka ktorému dosiahnete perfektné nalíčenie. Ak ide o kúpeľňové zrkadlo, v minimalistickej kúpeľni je najvhodnejšie bezrámové vyhotovenie.

Súvisiace produkty

hore