Preskočiť na hlavný obsah

Kúpeľňa v podkroví má svoje čaro, ale tiež špecifiká v priebehu zariaďovania. Pozriete sa, ako si zariadiť podkrovnú kúpeľňu.
 

Kúpeľňa v podkroví patrí k tým najromantickejším kúpeľniam vôbec. Skosené stropy, drevené trámy a hra svetiel vytvárajú kúzelnú atmosféru. Ale aby dobre slúžila, je potrebné myslieť aj na tie najmenšie detaily. Preto sme pre vás pripravili článok plný inšpirácie a praktických tipov!

 

shutterstock_1623575182.jpg

Farebná inšpirácia pre kúpeľne v podkroví

Častým problémom podkrovnej kúpeľne býva stiesnený dojem, ktorý svojimi proporciami môže vytvárať. Aby sa tak nestalo, odporúčame voliť svetlé farby, ako je napríklad biela, krémová alebo béžová. Priestor optičky zväčšia a prevzdušnia. Rovnakú službu vám v prípade potreby preukážu aj zrkadlá.

Kúpeľ s pohľadom na nočnú oblohu? Prečo nie!

Rozloženie kúpeľne v podkroví diktujú hlavne skosené stropy. Veľa ľudí robí tú chybu, že všetky kúpeľňové vybavenia, od toalety cez vaňu až po umývadlo, umiestňuje bez rozmýšľania. Unáhlené rozhodnutia sa však bohužiaľ odhalia často až po prvom buchnutí sa do hlavy.

Pod stropy s veľkým uhlom skosenia by sa napríklad nemala inštalovať vaňa. Nielen, že by ste pri vyliezaní mohli prísť k úrazu, ale horúca para by mohla spôsobovať vlhnutie stropov. Iným prípadom je kúpeľňa vybavená strešným oknom. To je tu úplne ideálne, zaistí prirodzené odvetrávanie a poskytne dostatok svetla, čo ocenia tiež milovníci zelených rastlín. Do takej kúpeľne padne voľne stojaca vaňa ako uliata! A musíte uznať, že kúpeľ s pohľadom na oblohu je naozaj nezabudnuteľným zážitkom. Nakoniec by sme nemali zabudnúť premyslieť smerovanie prítokov a odtokov vody.

 

Sprchový kút a jeho vyhotovenie

Ďalšou kapitolou je sprchový kút. Môže sa ale stať, že sa vám jeho klasické vyhotovenie do kúpeľne nevojde. V takom prípade máte dve možnosti: Prvá z nich je obstaranie sprchového kúta bez vaničky. Toto riešenie je veľmi moderné, umožňuje bezbariérový prístup a práve vďaka absencii vaničky ušetríte niekoľko centimetrov na výšku. Dbajte však na zaistenie kvalitného a rýchleho odtoku s využitím podlahových žľabov. Na trhu je k dispozícii nepreberné množstvo rôznych typov, od klasických s perforovaným roštom cez modely s možnosťou vloženia dlažby až po špeciálne rohové typy. Zaujíma vás ako sa rôzne designové podlahové žľaby vyrábajú? Nahliadnite napríklad do aktuálnej ponuky českého výrobcu Alcaplast, ktorý sa dodávaním zmieňovaného sortimentu zaoberá už niekoľko rokov.

Ak ani takto znížený sprchový kút nevyhovuje vašim požiadavkám, zvážte urezanie zásteny tak, aby presne zapadala do skoseného priestoru. Týmto spôsobom dodáte svojej kúpeľni aj po designovej stránke celkom nový rozmer.

 

Neodmysliteľná súčasť kúpeľne – umývadlo

shutterstock_1577521417.jpg

Ďalšou trochu problematickou časťou sanitárneho vybavenia býva umývadlo. Ak pre neho nenájdete miesto, kde by šikmý strop neprekážal, využite zápustné umývadlá alebo tie, ktoré sú určené k postaveniu na dosku. Doska sa totiž ľahko prispôsobí priestoru, nie je problém ju zrezať a následne na ňu inštalovať zvolené umývadlo.

Najčastejšie sa vyrábajú takzvané MDF dosky, ale nájsť sa dajú aj tie z umelého kameňa.

Toaleta – zavesiť alebo nie?

Dostatok priestoru by sme mali mať aj u bidetu či toalety. Veľmi praktické je závesné vyhotovenie, ktoré je v poslednej dobe čím ďalej tým obľúbenejšie – a to nielen kvôli svojej funkčnosti. K montáži sa využívajú predstenové inštalačné systémy, vďaka ktorým je zaistené bezpečné a pevné ukotvenie. Splachovací mechanizmus zostáva skrytý v stene.

Ak je vo vašej podkrovnej kúpeľni v mieste najväčšieho skosenia strop príliš nízky, môžete túto časť oddeliť sadrokartónovou doskou a až do nej namontovať predstenový inštalačný systém. Dosiahnete tak požadovanej minimálnej výšky stropu a priestor za doskou elegantne využijete k ukrytiu splachovacieho mechanizmu toalety.

Nenáročné na priestor

Do nízkych priestorov podkrovnej kúpeľne umiestňujte hlavne spotrebiče ako je práčka alebo sušička. Dbajte ale na to, aby sa otvárali smerom odpredu. Okrem nich sa do týchto miest hodia aj najrôznejšie skrinky a iné úložné priestory. Skvele vyzerajú tiež skrinky vyrobené priamo na mieru, presne kopírujúce reliéf vašej kúpeľne.

Inšpirácia pre podkrovné kúpeľne nemá žiadne medze. Nebojte sa popustiť uzdu fantázii a vytvorte priestor, v ktorom sa budete cítiť ako v raji! 

hore